خبرهایی از جشنواره تئاتر فتح خرمشهر

به گزارش باکس آفیس: آثاری که در مجموعه‌ای با عنوان «یادگار رهایی» به عنوان نمایشنامه‌های برگزیده بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر چاپ خواهند شد، معرفی شدند.

شش اثر در مجموعه‌ای با عنوان «یادگار رهایی»، مجموعه نمایشنامه‌های برگزیده بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر را تشکیل خواهد داد.

این آثار از سوی هیئت‌داوران مسابقه نمایشنامه‌نویسی بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، امیر محمدیاراحمدی، محمد چرم‌شیر و نادر برهانی‌مرند برای چاپ به دفتر انتشارات و پژوهش اداره‌کل هنرهای نمایشی معرفی شده‌اند و اسامی آن‌ها به این شرح است:

۱- «بیتوته» به نویسندگی کیان مرادی از استان همدان

۲- «دو سرباز در سیاهچال زمان» به نویسندگی زهرا قلی‌زاده از استان بوشهر

۳- «دست‌هایت کو مم حسن» به نویسندگی رضا گشتاسب از استان کهگیلویه و بویراحمد

۴- «غراب شیطان» به نویسندگی رضا گشتاسب از استان کهگیلویه و بویراحمد

۵- «روزهای اوج یک فوتبالیست محلی» به نویسندگی محمدعلی دستان از استان فارس

۶- «قهرمانان» به نویسندگی علی میرزا عمادی از استان تهران

پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر

شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی همزمان با آغاز بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در پیامی نوشت: جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر ادای دین است به تاریخ غرورآمیز و یاد شهدا و مقاومت که قصه بلندِ بودن را با خط سرخ نوشتند.

«برای قهرمانان این سرزمین باید صحنه‌ای به وسعت زندگی را تجسم کرد. یادمان رزمنده‌ها و سربازان و مردمان کوچه‌های عشق.

خرمشهر روایت لحظه‌های مقاومت است. بار دیگر محفل هنرمندان صحنه و تئاتر بهانه می‌شود برای یادآوری روزهای همیشه روشن این شهر.

روزگاری مردمان این شهر خرم بودند به صفای زندگی و یکباره جنگ بر این خانه آوار شد. فتح بزرگ نام خونین‌شهر را با نثار جان هزاران رزمنده عاشق و باایمان یادگار گذاشت و حالا وقت دیگری برای روایتگری صحنه‌های زندگی است. مقاومت و آزادی طعم شیرین باور مردمان این سرزمین شده برای امروز و فردا.

جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر ادای دین است به تاریخ غرورآمیز و یاد شهدا و مقاومت که قصه بلند بودن را با خط سرخ نوشتند. این روایت همچنان باقی خواهد بود تا روزگار دیگر. اینجا خرمشهر است. شهر باعزت و مقاومت ایران.

درود فراوان نثار شما خانواده هنرمندان تئاتر که بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر را در ستایش اندیشه و ایمان و سلحشوری مردمان این سرزمین برگزار می‌کنید.»

پیام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند به جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر

اسماعیل زمانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در پیامی در آستانه برگزاری بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، نوشت: این رویداد زحمت، کوشش و تلاش یک‌ساله هنرمندانی را روایت می‌کند که دغدغه خود را با پژوهش، مطالعه و تجربه به کار بسته‌اند تا نام خرمشهر تا ابد همچون نام شهید سردار محمد جهان‌آرا که برای هر ایرانی مایه غرور است، زنده و نکو نگاه داشته شود.

«هنرهای نمایشی در بین مردمان اروند و خوزستان جایگاه خاص و باارزشی دارد. همه ساله محفلی جهت پاسداشت یاد رشادت‌های دلیرمردان دوران دفاع مقدس با خلاقیت و نوآوری در همه زمینه‌های هنری و فرهنگی دست در دست هنرمندان ایجاد می‌شود تا یاد دوران فتح و هشت سال مردانگی شکوفا بماند.

هنرمندان از گوشه‌گوشه این کشور با تمرین و ممارست، هنر خود را روی صحنه می‌آورند تا هم آموزش دهند و هم در کنار یکدیگر آموزش ببینند و ناشناخته‌های شخصیت انسانی را کشف کنندو با خلاقیت و نوآوری در همه زمینه‌های هنری گام‌های بهتری برای آینده خود بردارند.

بهره‌گیری از آموزش صحیح، با تکیه بر نوآوری و تجربه‌گرایی و استفاده بهینه از آداب، رسوم و آیین‌های اقوام در مناطق مختلف ایران اسلامی، می‌تواند هنر نمایش را بارورتر ساخته و شور و نشاطی تازه‌تر همراه با امید را به دوستداران و علاقه‌مندان به هنر تزریق کند.

بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، زحمت، کوشش و تلاش یک‌ساله هنرمندانی را روایت می‌کند که دغدغه خود را با پژوهش، مطالعه و تجربه به کار بسته‌اند تا نام خرمشهر سرافراز که سمبل آزادی، مقاومت، ایستادگی و پیروزی یک ملت است تا ابد همچون نام شهید سردار محمد جهان‌آرا که برای هر ایرانی مایه غرور است زنده و نکو نگاه داشته شود.

بر خود فرض می‌دانم از تلاش‌ها و پیگیری‌های مجدانه دبیر جشنواره، ستاد جشنواره، مدیران و کارشناسان فرهنگی هنری، گروه‌ها و هنرمندان خوب این دیار کهن که در اعتلای فرهنگ غنی تئاتر کوشا هستند تقدیر و تشکر کنم.

در پایان مقدم همه استادان، فرهیختگان و هنرمندان تئاتر را که از سراسر کشور در بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر حضور پیدا کرده‌اند گرامی می‌داریم و موفقیت روزافزون آنان را در همه عرصه‌ها به خصوص عرصه نمایش بر بلندای رفیع هنر ایران اسلامی خواهان و خواستاریم.»

بیست‌ و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در بخش‌های مسابقه نمایش‌های صحنه، مسابقه نمایش‌های کوتاه، مسابقه نمایشنامه‌نویسی و نمایش‌های محیطی و میدانی، از ۱۵ تا ۱۹ آبان‌ماه ۱۳۹۸ در منطقه آزاد اروند به دبیری حمیدرضا آذرنگ برگزار خواهد شد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند