دومین شب از شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران برگزار شد

دومین شب از جشنواره موسیقی نواحی برگزار شد

به گزارش باکس افیس ایران:  دومین شب از شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در منطقه ۲ با اجراهای صحنه‌ای ۴ گروه از استان‌های خوزستان، اصفهان وکهگیلویه و بویراحمد در مجموعه فرهنگسرای بزرگ شهرکرد با استقبال گرم مخاطبان از این اجراها برگزار شد.

اجراهای شب دوم شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در شهر کرد به علت بیماری نصرت چراغی و علی چراغی ۲ نفر از نوازندگان بوشهری که قرار بود با نواختن کرنا و دهل به اجرای قطعاتی بپردازند، با تغییراتی در برنامه روی صحنه رفت.

سهراب شفیعی هنرمند پیشکسوت و از ترانه‌سرایان اشعار لری بویراحمدی در ابتدای این مراسم به همراه میلاد خالویی (نوازنده کمانچه) به اجرای قطعاتی پرداختند.

پس از این عبدقلی یوسفی معروف به عبدقلی شهریاری، هنرمند پیشکسوت بلال‌خوانی بختیاری به همراه روزه عباسی (نوازنده نی) از استان اصفهان به عنوان نماینده موسیقی بختیاری به اجرای سه نوع آواز «بلال بختیاری»، «فایزخوانی» و «برزگری» پرداخت.

بلال‌خوانی عبدقلی یوسفی در جشنواره موسیقی

عبدقلی یوسفی بیش از پنج دهه است که به اجرای بلال‌خوانی و انواع دیگر آواز مشغول است و از همکاری مشترک او با روزه عباسی حدود سی سال می‌گذرد. ضمن اینکه روزه عباسی، نوازنده نی این گروه جزو معدود کسانی است که در حال حاضر با نی لبی می‌نوازد.

سومین گروه اجراکننده در این مراسم به سرپرستی بهرام مهربخش، پیشکسوت و از نوادر نی‌انبان شهرستان آبادان از استان خوزستان روی صحنه رفتند.

فرزاد بیگی (نوازنده ضرب) و غلامحسین قاسمی (نوازنده ضرب تمپو) به اجرای «سرپنجه دشتی»، «سرکنگی» و در قسمت آخر به یک «کوبیین» از ساخته‌های بهرام مهربخش پرداختند.

 

استقبال پرشور و درخواست مخاطبان حاضر در سالن از اجراهای این گروه باعث شد تا آنها با نواختن قطعه‌ای دیگر برای دقایقی روی صحنه بمانند.

اجرای موسیقی اعراب خوزستان توسط گروه «میسان» به سرپرستی باسم حمادی از شهر اهواز استان خوزستان حسن ختام دومین شب اجراهای صحنه‌ای جشنواره در فرهنگسرای بزرگ شهرکرد بود.

باسم حمادی (سرپرست گروه و نوازنده ساز رَق)، میثم حمادی (خواننده)، حمزه حتاچه‌پور (نوازنده نی جفتی)، یونس حمادی (نوازنده تمپو) و محمد حمادی (نوازنده کاسوره) دیگر اعضای گروه «میسان» بودند.

گروه «میسان» در قسمت اول به نواختن معضوفه یا پیش درآمد پرداختند. در قسمت دوم فرمی آوازی در مقام بیات کُرد اجرا شد و در قسمت آخر «چوبیه» یک موسیقی همراه با حرکت آئینی روی صحنه اجرا شد.

موسیقی گروه «میسان» با همراهی خوب مخاطبان همراه بود. این گروه نیز با تشویق و درخواست مخاطبان حاضر در فرهنگسرای بزرگ شهرکرد دو قطعه دیگر از موسیقی‌های خود را اجرا کردند.

بخش منطقه‌ای شانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، در دو بخش «نشست‌های پژوهشی» و «اجراهای صحنه‌ای» به دبیری محمدعلی مرآتی و در یک گستره ملی به همت دفترموسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان‌های سراسر کشور به‌صورت غیررقابتی، طی روزهای ششم الی بیست و سوم تیر ماه به میزبانی ۵ استان گلستان (۶ الی ۸ تیر)، چهارمحال و بختیاری (۱۰ تا ۱۲ تیر)، آذربایجان شرقی (۱۴ تا ۱۶ تیر)، کرمانشاه (۱۷ تا ۱۹ تیر) و کرمان (۲۱ تا ۲۳ تیر) در حال برگزاری است.

مهر


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند