تماشای فیلم

فیلمی که یک مخاطب داشت!

به گزارش باکس افیس ایران:  مطابق آمار سامانه سمفا ، طی دیروز و امروز که بارش برف و یخبندان فضای کشور را به‌طور کامل زمستانی کرده بود، ۱۶ هزار مخاطب در سالن‌های سینمایی سراسر کشور به تماشای فیلم نشسته‌اند.

شنبه شب بود که در پی کاهش دما و البته مشکلات ناشی از افت فشار گاز، وزارت کشور در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که تمام ادارات دولتی و خصوصی شهر تهران در روز یکشنبه ۲۵ دی‌ماه تعطیل هستند. پیش از آن هم خبرها، تعطیلی استان به استان کشور را نشان می‌داد که البته این تعطیلی هنوز در برخی شهرها تداوم دارد؛ به همین ترتیب کمتر مشاغلی یافت می‌شد که در این روز به فعالیت خود ادامه بدهند، سینما اما که پیش از این تعطیلی‌های متعددی در پی حوادث مختلف از جمله کرونا به خود دیده بود این‌بار از این قاعده مستثنی ماند و برودت هوا نتوانست کرکره سینماها را پایین بکشد!

سینما با همه ناملایمات که به خود دیده، همه حوادثی که به ویژه در چند ماه اخیر از سر گذارنده و با وجود همه مشکلات اقتصادی هنوز هم در زمره تفریحات ارزان قیمت به شمار می رود، هنوز هم جزو اولین پیشنهادات در جمع‌های خانوادگی و دوستانه برای گذران اوقات فراغت است، هنوز هم در سردترین روزهای سال طالبانی دارد و مخاطبانی ترجیح می‌دهند حتی در این روزها به تماشای آثار سینمایی آن هم در سالن سینما بنشینند.

اما در روزهایی که بارش برف و یخبندان فضای کشور را به‌طور کامل زمستانی کرده بود، چند نفر به تماشای فیلم های روی پرده نشستند؟

حالا دست کم سه فیلم روی پرده تازه هستند؛ آثاری که چندان درباره آن‌ها صحبت نشده است، چندان تیزری به آن‌ها اختصاص پیدا نکرده و چندان مخاطبان با آن‌ها آشنا نشده اند، سه فیلم «ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس، «چپ راست» به کارگردانی حامد محمدی و «جزیره فضایی» به کارگردانی سید جواد هاشمی از جمله آنها هستند اما مطابق آمار ثبت شده در سامانه سمفا هنوز این قدیمی‌ها هستند که در آمار فروش میدان‌داری می‌کنند و یکه تازند.

بر اساس آماری که از روند حضور مخاطبان در سینماها در سمفا ثبت شده است فیلم سینمایی «بخارست» ساخته مسعود اطیابی که از ۲۴ آبان ماه اکران خود را آغاز کرده روز گذشته ۲۵ دی ماه در سردترین روز سال ۱۷۰ میلیون تومان فروش داشته و ۴ هزار و ۸۰۰ مخاطب را به خود اختصاص داده است.

دومین فیلم پرفروش در این روز به «ملاقات خصوصی» با ۱۴۰ میلیون تومان فروش و ثبت ۳۸۰۰ مخاطب تعلق دارد، فیلمی که حواشی کم نداشته است و امیر بنان تهیه‌کننده اش در جریان برگزاری چهلمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ مردمی‌اش را به یغما رفته خواند و تصمیم برگزارکنندگان در عدم اعطای آن را ظلمی آشکار توصیف کرد. با این حال این فیلم که از ۱۳ دی ماه اکرانش را آغاز کرده در میان آثار اجتماعی امسال تا به اینجا توانسته جایگاه خوبی را به دست بیاورد.

«چپ راست» نیز با فروش ۹۴ میلیون تومان و با اختصاص ۲۷۰۰ مخاطب در سومین رتبه جدول فروش روزانه ایستاده است. این فیلم که گرفتار توقیف بود و داستان دو شخصیت از دو جناح سیاسی مختلف را روایت می‌کند از ۲۱ دی ماه به نمایش درآمده و اکرانش به نوعی از اقدامات سازمان سینمایی برای عبور سینما از رخوت و بحران مخاطب بود.

نکته قابل توجه اینکه بعد از این سه فیلم پرفروش، چهار رتبه بعدی به چهار فیلم کودک و نوجوان یعنی «لوپتو»، «پسر دلفینی»، «جزیره فضایی» و «بام‌بالا» اختصاص دارد که نشان می‌دهد همچنان گروه سنی کودک و نوجوان از مخاطبان جدی سینما به حساب می‌آیند که حتی در یکی از سردترین روزهای سال که مدارس هم تعطیل بوده‌اند، خانواده‌ های خود را مجاب به همراهی برای حضور در سالن سینما و تماشای فیلم مورد علاقه خود کرده‌اند. این چهار فیلم در مجموع طی دیروز و امروز بالغ بر ۴۳۰۰ مخاطب داشته‌اند.

در میان فیلم‌هایی که روز گذشته مخاطبانی را به سمت خود جلب کردند اما فیلمی حضور دارد که تنها میزبان یک مخاطب بوده است!، فیلم سینمایی «بیرو» با آنکه روایتگر زندگی علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران است و گرچه به طور کلی فیلم های بیوگرافی بالقوه پتانسیل جذب تماشگر را دارند اما حتی در روزهای آغاز اکرانش هم نتوانسته بود مخاطبان چندانی را جذب کند، با عبور از روزهای عادی اکران و رسیدن به ایام پر تب و تاب برگزاری جام جهانی که اساسا خبرهای فوتبالی بخش عمده ای از اخبار روزانه را به خود اختصاص می داد و با وجود حواشی که برای تیم ملی فوتبال ایران پیش آمد اما این فیلم باز هم نتوانست سهمی از فروش را به خود اختصاص بدهد و جزو آثار شکست خورده بنیاد سینمایی فارابی در سال اخیر محسوب می شود، این فیلم برای یک مخاطب خود در روز گذشته فروش ۲۵ هزار تومانی را به خود اختصاص داد.

در مجموع سینماهای کشور طی دیروز و امروز شاهد فروش ۵۱۸ میلیون تومانی بوده‌اند و طبق آمار ثبت‌شده ۱۶ هزار و ۱۱۹ مخاطب در هزار و ۳۳۲ سانس به تماشای فیلم‌های سینمای ایران نشسته‌اند؛ آن هم در یکی از سردترین ایام سال!


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند