متولدین ۲ بهمن ماه سینما ، تئاتر و موسیقی ایران؛ اکبر زنجان پور

به گزارش باکس افیس ایران: اکبر زنجان پور بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون و متولد سال ۱۳۲۳ در تهران است .او فعالیت خود را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرده است و در دانشگاه هم تدریس می کند .

بد نیست بدانید اکبر زنجان پور در زمینه دوبله نیز فعالیت دارد و در فیلم معروف شعله نیز دوبله انجام داده است . از فیلم های این بازیگر می توان پل خواب , تنهایی لیلا , فرات , مختارنامه , گارد ساحلی را نام برد . این بازیگر پیشکسوت, علاقه زیادی به تئاتر دارد اینگونه می گوید که هرگاه می خواهد تئاتر بازی کند استرس و هیجان دارد.

اکبر زنجان پور

اکبر زنجانپور (زاده ۲ بهمن ۱۳۲۳ در تهران) بازیگر پیشکسوت سینما ، تئاتر و تلویزیون است.

اکبر زنجانپور ، روز دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۲۳ (۲۲ ژانویه ۱۹۴۵) در تهران متولد شد. بازی در تئاتر را از سال ۱۳۴۵ در دانشگاه, شروع کرد، سال ۱۳۴۹ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد. از سال ۱۳۶۵ نیز تدریس در دانشگاه را شروع کرد.

وی در سال ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ عضو کمیته ملی تئاتر در سازمان یونسکو بود.

در سال ۱۳۸۳ او در نمایش شب هزار و یکم به کارگردانی بهرام بیضایی بازی کرد.

مجموعه‌های تلویزیونی

تنهایی لیلا فرات رازهای یک خانه مختارنامه گیلعاد کارآگاهان آواز در باران گارد ساحلی ولایت عشق

و…

نمایش‌های تلویزیونی

روغن نهنگ (سعید نیک‌پور) توده هیزم (خسرو فرحزادی) باتلاق (هوشنگ پاکروان) آنا کریستی (عباس یوسفیان) طناب (محمدعلی جعفری) پنچری (هرمز هدایت) لومومبا (هوشنگ توکلی)

صداپیشگی

اکبر زنجانپور در دوبله نیز کار کرده‌است. معروفترین دوبله ایشان بجای “جبارسینگ” در فیلم شعله می‌باشد.

برنامه سی و پنج در مصاحبه ای که در ۲۳ دی ماه ۹۶ با فریدون جیرانی انجام شد اکبر زنجانپور از خاطرات و تجربیات خود در همکاری با , کارگردان های مطرح در زمان قبل و بعد از انقلاب صحبت داشت.

سینما

پل خواب (۱۳۹۴) طالع سعد (۱۳۷۴) روز دیدنی (۱۳۷۳) تپش (۱۳۶۷) رفتار (۱۳۶۶) تشکیلات (۱۳۶۵)

و…

صحبت های اکبر زنجان پور درباره بازیگری

اکبر زنجانپور بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون درخصوص فعالیت های اخیر خود در عرصه بازیگری , گفت: اجازه بدهید در مورد فعالیت هایم در سالهای اخیر هیچ جوابی ندهم. پیشنهادات زیادی بوده , اما پیشنهاد چه ارزشی به کار من اضافه می کند.

وی در همین راستا ادامه داد: فرض بر اینکه به من پیشنهاد زیادی برای بازیگری بدهند، این پیشنهادات , چه ارزشی دارد وقتی من در اثری بازی نکنم؟. اما در هر صورت این روزها مشغول بازی در نمایش , “لیرشاه” به کارگردانی “مسعود دلخواه” هستم و در نقش اصلی روی صحنه تئاتر خواهم رفت.

بازیگر سریال “مختارنامه” درباره حضور خود پس از سالها بر صحنه تئاتر تاکید کرد: برای من بازی در تئاتر, هیچوقت عادی نمی شود. هنوز هم برای روی صحنه رفتن استرس و هیجان دارم زیرا بازی در, تئاتر اتفاقی نیست که تکراری شود.

وی با استقبال از حضور بازیگران جوان در تئاتر در خصوص چگونگی ورود به بازیگری ادامه داد: بازیگری گستره, بسیار پیچیده ای است و من نمی توانم پند و یا نصیحتی کنم که باید از فلان راه وارد بازیگری شوید.

بازیگر سریال “تنهایی لیلا” در همین راستا تصریح کرد: برخی استعداد و توانایی دارند و می خواهند با تلاش , مستمر به هدفشان برسند و بعضی هم از همان اول دنبال رابطه بازی و ارتباطات هستند. راه این دو گروه, کاملاً متفاوت است. به طور کلی راهکار واحدی برای بازیگری وجود ندارد بلکه راه های حضور , به عنوان یک بازیگر بی نهایت است.

وی درباره نوع رسیدن به نقش در خصوص شخصیت هایی که تاکنون بازی کرده اذعان کرد: برای رسیدن , به یک نقش من بخش عمده ای از وجود خود را می گذارم. در حال حاضر به عنوان مثال برای رسیدن به لیرشاه، پنجاه سال تجربه، متن، کارگردان و سایر بازیگران نقش اصلی را ایفا می کنند.

بازی اکبر زنجان پور در نمایش شکسپیر

بازیگر سریال “ولایت عشق” از اولین تجربه بازی در نمایشنامه های شکسپیر افزود: شاید جالب است بدانید, من برای نخستین بار در نمایشی از شکسپیر روی صحنه می روم و تاکنون بعد از پنجاه سال, برای اولین بار این اتفاق را تجربه می کنم.

زنجانپور بازیگری را بسیار سخت دانست و خاطرنشان کرد: بازیگری مخصوصاً در تئاتر و به ویژه در نمایشنامه های, شکسپیر کار آسانی نیست. بازیگر تئاتر باید نفس داشته باشد. با ظرایف و نکات ریز بازیگری آشنا باشد.

بازیگری تئاتر از نقطه الف به نقطه ب رفتن و جیغ زدن روی صحنه یا بالا و پایین پریدن نیست. بازیگری رمز و رازی, است که در بازیگری وجود دارد و قابل تعریف نیست.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند