بازیگر

متولدین ۱۲ اوت سینما ، تئاتر، ادبیات و موسیقی؛ کیسی افلک

به گزارش باکس افیس ایران: کالب کیسی مک گوائیر افلک-بالدت (به انگلیسی: Caleb Casey McGuire Affleck-Boldt) (زاده ۱۲ اوت ۱۹۷۵) بازیگر ، نویسنده ، کارگردان و تهیه کننده آمریکایی است. از نقش‌های معروف او می‌توان به فیلم‌های منچستر کنار دریا و ترور جسی جیمز به‌وسیله رابرت فورد بزدل اشاره کرد.

او برای بازی اش در منچستر کنار دریا برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد؛ افلک برای همین فیلم برندهٔ جایزهٔ گلدن گلوب بازیگر نقش اصلی مرد فیلم درام و جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم درام شد. او همچنین در سال ۲۰۰۸ به خاطر بازی درخشانش در فیلم ترور جسی جیمز به‌وسیله رابرت فورد بزدل نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد فیلم درام شده بود.

نام در زمان تولدکالب کیسی مک گوائیر افلک-بالدت
زادهٔ۱۲ اوت ۱۹۷۵ ‏(۴۵ سال)
فالموت، ماساچوست، ایالات متحده
محل زندگیلس فلیز، لس آنجلس
محل تحصیلدانشگاه جرج واشینگتن
دانشگاه کلمبیا
سال‌های فعالیت۱۹۸۸–اکنون
همسر(ها)سامر فینیکس
(ا. ۲۰۰۶–۲۰۱۶)
فرزندان۲
خویشاوندانبن افلک (برادر)

افلک بازیگری را به صورت حرفه ای از سال ۱٩٩۵ در فیلم به خاطرش مردن به کارگردانی گاس ون سنت به همراه نیکول کیدمن و واکین فینیکس آغاز کرد. از دیگر نقش‌های موفق او فیلم رفته عزیزم رفته به کارگردانی برادرش بن افلک می‌باشد.

کیسی افلک در اولین تجربه کارگردانیش مستند من هنوز اینجا هستم (٢۰۱۰) را دربارهٔ واکین فینیکس، برادر همسر سابق اش، کارگردانی کرده‌است.دومین فیلم افلک در مقام نویسنده و کارگردان فیلم نور زندگی من (٢۰۱٩) است.

زندگی

کیسی افلک در ماساچوست آمریکا متولد شد. زمانی که او هشت ساله بود مادرش تصمیم گرفت به دلیل اعتیاد شدید همسرش به الکل از او جدا شود. با اینحال پس از این اتفاق پدر افلک به یک مرکز بازپروری رفت و توانست اعتیادش را ترک کرده و دوباره ارتباط مناسبی با خانواده برقرار نماید. او در دوران تحصیل و در مقطع دبیرستان به شدت تحت تأثیر معلم نمایش خود قرار گرفت.

کیسی در سن ۱۸ سالگی به لس آنجلس رفت تا حرفهٔ بازیگری گری اش را آغاز کند. درآنجا با مت دیمن، دوست دوران بچگی اش، و برادرش بن زندگی می‌کرد. با اینحال بعد از مدتی به واشینگتن رفت و در دانشگاه جرج واشینگتن مدت کوتاهی در رشته‌های حقوق سیاسی و فلسفه به تحصیل پرداخت اما بدون دریافت مدرکی از دانشگاه انصراف داد.سپس دو سال در رشته فیزیک نجوم‌شناسی در دانشگاه کلمبیا تحصیل کرد ولی درسش را ناتمام گذاشت تا به حرفهٔ بازیگری اش ادامه دهد.

او در مارس ۲۰۱۶ بعد از ده سال از سامر فینیکس جدا شد و از او صاحب دو فرزند است. او همچنین بیش از بیست سال هست که وگان می‌باشد و عضو جنبش مدافع حقوق حیوانات است.

در سال ۲۰۱۰ دو نفر از همکاران سابقش بعد از فیلمبرداری مستند من هنوز اینجا هستم علیه او شکایاتی، شامل آزار جنسی کلامی و مشابه در زمان کار با او، ترتیب دادند ولی او این اتهامات را رد کرد و قصد آن‌ها را ایجاد مشکلات برای او به دلیل اختلافات کاری و مالی دانست. مدتی بعد با سازش طرفین در خارج از دادگاه شکایات به اتمام رسید. این اخبار در اواخر سال ۲۰۱۶، بار دیگر بعد از اینکه احتمال جایزه اسکار او برای بازیگر نقش اول مرد در منچستر کنار دریا بالا گرفت، مطرح شد و برخی از تبعیض نژادی در هالیوود با یادآوری رفتار هالیوود با نیت پارکر که سال‌ها پیش متهم به تجاوز جنسی بوده و پوشش نامنصفانهٔ این خبر توسط رسانه‌های هالیوود شانس دستیابی او به اسکار را از بین برده‌است، نام می‌برند.

فیلم‌شناسی

سالنام فیلمتوضیحات
۱٩٩۵به خاطرش مردن
۱٩٩۶مسابقه خورشید
۱٩٩٧به دنبال امی
۱٩٩٧ویل هانتینگ نابغه
۱٩٩٨Desert blue
۱٩٩٩۲۰۰ سیگار
۱٩٩٩ پای آمریکایی
۱٩٩٩شناور
٢۰۰۰غرق‌شدن مونا
٢۰۰۰ متعهد
٢۰۰۰ هملت
٢۰۰۰Attention Shoppers
٢۰۰۱یازده یار اوشن
٢۰۰۱پای آمریکایی ۲
٢۰۰۱بازماندگان روح
٢۰۰٢جریبازیگر و نویسنده به همراه مت دیمون
٢۰۰۴دوازده یار اوشن
٢۰۰۵تنهایی جیم
٢۰۰۶آخرین بوسه
٢۰۰٧سیزده یار اوشن
٢۰۰٧ترور جسی جیمز به‌وسیله رابرت فورد بزدلنامزد اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
٢۰۰٧رفته عزیزم رفته
٢۰۱۰قاتل درون من
٢۰۱۰من هنوز اینجا هستمکارگردان و نویسنده، برنده جایزه Biografilm Award جشنواره فیلم ونیز
٢۰۱۱سرقت از برج
٢۰۱٢پارانورمنصداپیشه
٢۰۱٣آن‌ها بی‌گناهند
٢۰۱٣خارج از کورهنامزد بهترین بازیگر مکمل مرد Satellite Awards
٢۰۱۴میان ستاره‌ای در نقش تام بزرگسال
٢۰۱۶بهترین ساعات
٢۰۱۶تریپل ناین
٢۰۱۶منچستر بای د سیبرنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد اسکار، گلدن گلوب، بفتا و…
٢۰۱٧داستان یک روح
٢۰۱٨پیرمرد و تفنگ
٢۰۱٩نور زندگی منبازیگر، نویسنده و کارگردان
۲۰۱۹دوست ما
۲۰۲۰دنیای پیش روبازیگر و تهیه کننده
۲۰۲۱هر نفسی که میکشی

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند