بازیگر

متولدین ۱۹ آبان سینما ، تئاتر و موسیقی؛ شبنم قلی‌خانی

به گزارش باکس افیس ایران:  شبنم قلی‌خانی (متولد ۱۹ آبان ۱۳۵۶) بازیگر تلویزیون و سینما اهل ایران است. او با مجموعه تلویزیونی مریم مقدس به شهرت رسید.

زندگی‌نامه

شبنم قلی‌خانی در ۱۹ آبان ۱۳۵۶ در تهران زاده‌شد. او فعالیت بازیگری را در سال ۱۳۷۶ با بازی در تئاتر آنتیگونه در تئاتر شهر تهران آغاز کرد. او مورد توجه شهریار بحرانی قرارگرفت و در فیلم سینمایی مریم مقدس به کارگردانی شهریار بحرانی درخشید. او نقش مریم، مادر عیسی مسیح را در این فیلم سینمایی ایفا کرد. او در نخستین مجموعهٔ تلویزیونی خود به نام اولین شب آرامش به کارگردانی احمد امینی به ایفای نقش پرداخت. در سال ۱۳۸۴ شبنم نخستین اثر خود به‌نام حقیقت یک دست‌فروش را که یک فیلم مستند بود، کارگردانی کرد و وارد عرصهٔ‌ کارگردانی شد. او تاکنون چندین فیلم مستند و کوتاه و یک فیلم انیمیشن را کارگردانی کرده‌است.

شبنم قلی‌خانی یک سال بعد در مجموعهٔ تلویزیونی سال‌های برف و بنفشه که از کانال‌های اروپا، آمریکا و آسیا پخش‌شد، ایفای نقش کرد. او به زودی با علیرضا افخمی آشناشد و در دو مجموعهٔ تلویزیونی پنجمین خورشید و پنج کیلومتر تا بهشت به کارگردانی وی بازی کرد. او به فاز دوم مجموعهٔ تلویزیونی سرزمین کهن به کارگردانی کمال تبریزی پیوست و در این مجموعه نیز ایفای نقش کرد. پنج‌شنبهٔ آخر ماه کار دیگری از شبنم قلی‌خانی است که در سال ۱۳۹۰ ساخته‌شد. همچنین در مجموعه تلویزیونی هشت و نیم دقیقه نیز به ایفای نقش پرداخت. او هم‌چنین دارای چندین جایزه و تقدیرنامه از جشنواره‌های مختلف است.

او دارای دیپلم ریاضی فیزیک است و در دانشگاه در رشتهٔ تئاتر قبول‌شد و گرایش طراحی صحنه را برگزید. چندی پس از آن، در کنکور کارشناسی ارشد در گرایش کارگردانی تئاتر مشغول به تحصیل شد و هم‌اکنون فارغ‌التحصیل شده‌است. او از سال ۲۰۰۴ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بود و به آموزش بازیگری و تئاتر می‌پرداخت. وی هم‌چنین بازیگری به کودکان را برای چندین سال در یک مؤسسهٔ فرهنگی تدریس می‌کرد. او استاد کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است و لیسانس طراحی صحنه را در سال ۲۰۰۰ از دانشگاه آزاد اسلامی تهران دریافت کرد. او به علت کار شخصی همسرش و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته کارگردانی تئاتر از ابتدای سال ۱۳۹۲ به استرالیا نقل مکان کرد اما هم‌اکنون به ایران بازگشته است.

شبنم قلی‌خانی
زمینه فعالیتتلویزیون
سینما
تئاتر
تولد۱۹ آبان ۱۳۵۶ ‏(۴۴ سال)
تهران
ملیتایرانی
پیشه
 • بازیگر
 • کارگردان
 • فیلمنامه‌نویس
سال‌های فعالیت۱۳۷۵–اکنون
مدرک تحصیلیکارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر
محل(های) تحصیلدانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزکارشناسی کارگردانی رسانه های تصویری (فیلم وتلویزیون)،انستیتو مرکزی تکنولوژی،استرالیا

بازیگری

شبنم قلی‌خانی فعالیت بازیگری را در سال ۱۹۹۷ با بازی در تئاتر آنتیگونه آغاز کرد . قلی‌خانی برای اجرای آنتیگونه در تئاتر شهر تهران روی صحنه رفت و مورد توجه شهریار بحرانی قرارگرفت و شهریار بحرانی از او در فیلم سینمایی مریم مقدس استفاده کرد. قلی‌خانی در این فیلم سینمایی نقش مریم، مادر عیسی مسیح را ایفاکرد. داستان این فیلم مربوط به بارداری مریم و سوء ظن مردم نسبت به او است.

در سال ۱۳۸۱، شبنم در فیلم عطش در نقش ندا ایفای نقش کرد و با بازیگرانی چون بهرام رادان، فریبرز عرب‌نیا و شهرام حقیقت‌دوست هم‌بازی شد. وی در سال ۱۳۸۴، برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی اولین شب آرامش به کارگردانی احمد امینی جلوی دوربین رفت. او در این مجموعه به همراهی بازیگرانی چون پرویز پورحسینی، اکرم محمدی، یکتا ناصر، مهدی پاکدل و آتیلا پسیانی درخشید. شبنم در سال بعد در مجموعهٔ سال‌های برف و بنفشه به همراه سام درخشانی، لاله اسکندری، امیر آقایی و اسماعیل شنگله درخشید. این مجموعه از کانال‌های اروپا، آمریکا و آسیا نیز پخش‌شد. وی در سال بعد برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی نردبام آسمان به کارگردانی محمدحسین لطیفی جلوی دوربین رفت. بخش‌هایی از این مجموعه در شهر سمرقند و بخارا در افغانستان تصویربرداری‌شد. در سال ۱۳۸۷، شبنم برای بازی در فیلم خاطره جلوی دوربین رفت و با بازیگرانی از جمله مهناز افشار، پژمان بازغی، لادن طباطبایی، پوریا پورسرخ و الیزابت امینی هم‌بازی شد. پنجمین خورشید یکی از مجموعه‌های تلویزیونی است که شبنم در نقش هما ایفای نقش کرد. کارگردانی این مجموعه را علیرضا افخمی بر عهده داشت. داستان این مجموعه دربارهٔ دو دوست به نام‌های محسن و همایون است که در سال ۱۳۶۴ و وضعیت ناخوش‌آیند اقتصادی زندگی می‌کنند. طی جریانی، محسن عتیقه‌ای پیدا می‌کند و با آن به سال ۱۳۸۸ سفرکرده و دلباختهٔ دختری به نام هما می‌شود. قلی‌خانی دربارهٔ ایفای نقش هما در این مجموعه گفت: «می‌پندارم مهم‌ترین دلیلی که موجب‌شد این نقش را با تفاوت‌های بسیار آن با نقش‌های پیشین خود بازی‌کنم، کمک‌های آقای افخمی و سخت‌گیری‌های به‌جای ایشان بود.» از بازیگران این مجموعه می‌توان به حمید گودرزی و مریم کاویانی اشاره کرد. قلی‌خانی در مجموعهٔ تلویزیونی پنج کیلومتر تا بهشت به همراه بازیگرانی از جمله داریوش فرهنگ، مهدی سلوکی، پردیس افکاری، شهرام قائدی، نفیسه روشن و شهنام شهابی درخشید. کارگردانی این مجموعه را نیز علیرضا افخمی بر عهده داشت. داستان این مجموعه دربارهٔ جوانی به نام امیرحسین است که کارمند شرکت واردات داروی همایون است و مدتی است که به دختر همایون، آیدا (شبنم قلی‌خانی) علاقه‌مند شده‌است. سرزمین کهن یکی دیگر از مجموعه‌های تلویزیونی است که شبنم در آن به ایفای نقش پرداخته‌است. فیلم‌برداری این مجموعه از سال ۱۳۸۷ به کارگردانی کمال تبریزی آغاز شد و مدتی است که به دلیل اصلاحات متنی متوقف شده‌است و پس از بازنویسی مجدد فیلمنامه دوباره جلوی دوربین خواهد رفت. از بازیگران فاز نخست این مجموعه می‌توان به ثریا قاسمی، الهام حمیدی و پژمان بازغی اشاره کرد. شبنم به همراه بازیگرانی از جمله شهاب حسینی، نیکی کریمی، محمدرضا فروتن و جعفر دهقان به فاز دوم این مجموعه پیوست.

پنج‌شنبهٔ آخر ماه واپسین فیلمی است که شبنم قلی‌خانی در آن ایفای نقش کرده‌است. این فیلم در سال ۱۳۹۰ به کارگردانی ماشاءالله شاه‌مرادی‌زاده ساخته‌شد. این فیلم محتوای اجتماعی–مذهبی دارد و دربارهٔ چند جوان است که پارتی برگزار می‌کنند و روحانی وارد این خانه می‌شود. از بازیگران این فیلم سینمایی می‌توان به محمود پاک‌نیت در نقش روحانی اشاره کرد.

کارگردانی

شبنم نویسندگی و کارگردانی چندین فیلم کوتاه و مستند را بر عهده داشته‌است. در سال ۲۰۰۴، او نخستین فیلم کوتاه خود به نام واقعیت یک فروشندهٔ خیابانی را کارگردانی کرد. از فیلم‌های کوتاه او می‌توان به فیلم کوتاه زندگی اشاره کرد که او نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی آن را بر عهده داشت. داستان این فیلم کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای مربوط به یک زندگی و مرگ ساده است.

فیلم و مجموعه تلویزیونی

فیلم سینمایی

سالفیلمکارگردان
۱۳۷۹مریم مقدسشهریار بحرانی
۱۳۸۰یک الف ناقابلمحمدرضا عرب
۱۳۸۱جوجه اردک منامیر فیضی
۱۳۸۱عطشمحمدحسین فرح‌بخش
۱۳۸۱سفرنامه خوابروح‌الله حجازی
۱۳۸۲وعده دیدارجمال شورجه
۱۳۸۶ستاره سهیلامیر قویدل
۱۳۸۶به خاطر خواهرمحجت سیفی
۱۳۸۷خاطرهنادر طریقت
۱۳۸۷یکی از همین روز هاراما قویدل
۱۳۸۸شور شیرینجواد اردکانی
۱۳۸۹پرینازبهرام بهرامیان
۱۳۸۹بچه تهرانکامبوزیا پرتوی
۱۳۹۰فال قهوهفرزاد مؤتمن
۱۳۹۰فرزند خواندهوحید نیکخواه آزاد
۱۳۹۰درخشش پنهانبرزو ارجمند
۱۳۹۰بزرگ‌مرد کوچکصادق مرزبان
۱۳۹۰پنجشنبه آخر ماهعلی شاهمرادی
۱۳۹۱غریبه هایزدان فتوحی
۱۳۹۸انتقال آتشمحمد کرمانشاهی
۱۳۹۸بزرگراهفرناز امینی
۱۳۹۹هرماسمهدی صاحبی
۱۳۹۹حرف آخرابراهیم شفیعی
۱۳۹۹تک‌خالمجید مافی
۱۳۹۹طرلانسید محمد حسینی
۱۳۹۹شهری که با تو دیدمنیما جوادی

۱۴٠۱|||دنیای من||چهار

مجموعه تلویزیونی

سالنامشبکهکارگردان
۱۳۷۶کتیبهایرج حبشی
۱۳۷۹مریم مقدسشبکه دوشهریار بحرانی
۱۳۸۱گل مردابشبکه تهرانپرویز امیرافشاری
۱۳۸۲پرده عشقشبکه دوجمال شورجه
۱۳۸۴اولین شب آرامششبکه سهاحمد امینی
۱۳۸۵ما چند نفرشبکه یکفیاض موسوی
۱۳۸۵سال‌های برف و بنفشهشبکه سهسعید سلطانی
۱۳۸۶ستاره سهیلشبکه یکامیر قویدل
۱۳۸۸نردبام آسمانشبکه یکمحمدحسین لطیفی
۱۳۸۸پنجمین خورشیدشبکه سهعلیرضا افخمی
۱۳۸۹گم‌شدهشبکه یکراما قویدل
۱۳۸۹عملیات ۱۲۵

(سری دوم)

شبکه تهرانمحمدرضا آهنج
۱۳۹۰بزرگ‌مرد کوچکشبکه دومسعود رسام
۱۳۹۰پنج کیلومتر تا بهشتشبکه سهعلیرضا افخمی
۱۳۹۲سرزمین کهنشبکه سهکمال تبریزی
۱۳۹۵هشت و نیم دقیقهشبکه دوشهرام شاه‌حسینی
۱۳۹۵دیوار شیشه ایشبکه یکراما قویدل
۱۳۹۶محکومینشبکه یکسیدجمال سیدحاتمی
۱۳۹۶آنامشبکه سهجواد افشار
۱۳۹۹بیگانه ای با من استشبکه دواحمد امینی (فصل اول)آرش معیریان (فصل دوم)

نمایش خانگی

سالنامپلتفرمکارگردان
۱۳۹۸ریکاوریفیلیمو و نماوابهادر اسدی
۱۳۹۸مانکنفیلیمو و نماواحسین سهیلی‌زاده
۱۴۰۰شب‌های مافیافیلیموسعید ابوطالب
۱۴۰۰نارگیلفیلیموسید ابراهیم عامریانحمزه صالحی
۱۴۰۱آفتاب پرستفیلم نتبرزو نیک نژاد

آثار دیگر

سالنام اثرنوع اثرکارگردانتوضیحات
۱۳۷۶آنتیگونهتئاترحامد محمد طاهریاجرا در تئاتر شهر، تهران
۱۳۸۲آیه‌های زمینیفیلم ویدئوییعباس رفیعی
۱۳۸۲آبگینهفیلم کوتاهداریوش یاری
۱۳۸۹کاتئاتررحمت امینی
۱۳۹۶آسانسورفیلم کوتاهعادل معصومیان

کارگردانی

آثار کارگردانی شبنم قلی‌خانی به شرح زیر است:
سالنام اثرنوع اثر
۱۳۸۴حقیقت یک دست‌فروشمستند
۱۳۸۵من تنهافیلم کوتاه
۱۳۸۶خونهفیلم کوتاه
۱۳۸۷فارسی ناآشنامستند
۱۳۸۷زندگیفیلم کوتاه
۱۳۹۰روزفیلم کوتاه
۱۳۹۰امروز سه‌شنبه‌ستفیلم کوتاه
۱۳۹۰دستفیلم انیمیشن
۱۳۹۹ریپلیفیلم کوتاه

جوایز و افتخارات

 • تشکر و قدردانی انجمن اسلامی هنرمندان برای بازی در نقش مریم مقدس
 • تشکر و قدردانی شبکهٔ جهانی جام جم به عنوان بازیگر زن برجسته برای بازی در نقش مریم مقدس
 • تشکر و قدردانی مدیرعامل صدا و سیمای ایران برای بازی در نقش مریم مقدس
 • نامزد جایزهٔ بهترین بازیگر زن از تماشاگران شبکهٔ جام جم در ژانویه ۲۰۰۴
 • جایزهٔ بهترین بازیگر زن از پلت‌فرم طلایی (جشنواره‌ای در روسیه) در سال ۲۰۰۵
 • قدردانی هیئت داوران جشنوارهٔ فیلم دانشجویان ایرانی برای ساخت فیلم کوتاه تنهایی من در آوریل ۲۰۰۶
 • گواهینامهٔ موفقیت و دستاورد از نخستین جشنوارهٔ فیلم بهینه‌سازی مصرف گاز ایرانی در نوامبر ۲۰۱۰
 • گواهینامهٔ موفقیت و دستاورد از دومین جشنوارهٔ فیلم ایرانی کانادا در سپتامبر ۲۰۱۰
 • تشکر و قدردانی هیئت مدیرهٔ کارگردانان صدا و سیما برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی نردبام آسمان
 • تشکر و قدردانی سومین هیئت مدیرهٔ کارگردانان صدا و سیما برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی پنج کیلومتر تا بهشت
 • برنده عنوان بهترین بازیگر زن تلویزیونی در سال ۱۳۹۵ به انتخاب مردم در برنامه تلویزیونی سین مثل سریال برای سریال هشت و نیم دقیقه


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند