اولین جشن آیین سپاس تهیه کنندگان سینمایی ایران

اولین جشن آیین سپاس تهیه کنندگان سینمایی ایران

به گزارش باکس افیس ایران: نخستین دوره آیین سپاس از تهیه کنندگان به همت جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران با حضور اهالی سینما برگزار شد و اجرای مراسم را احسان علیخانی بر عهده داشت.

در ابتدای مراسم سید ضیاء هاشمی رییس جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران ضمن خوشامدگویی به حضار گفت: هنر هم مانند دیگر نیاز‌های بشر در فرهنگ خلاصه می‌شود پس هنری اصیل است که بتواند فرهنگ سازی کند. با این اوصاف تهیه‌کننده که خود گردآورنده و مغز متفکر یک اثر است باید از هرآنچه که اصالت فرهنگ را زیر سوال می‌برد، بپرهیزد.

وی ادامه داد: امروزه بسیاری معتقدند تا سرمایه نباشد امکان خلق هنر نیست، اما به شخصه معتقدم باید سرمایه در خدمت هنر قرار گیرد نه آن که اصالت آن را زیر سوال ببرد و برای هنرمند تعیین تکلیف کند. بهتر است تلاش کنیم سرمایه را در خدمت فرهنگ و هنر قراردهیم واز ورود سرمایه افرادی که فرهنگ و هنر را تفرجگاه خود قرار می‌دهند پرهیز کنیم.

هاشمی به اهمیت ایجاد چتری واحد در حوزه تهیه کنندگی اشاره کرد و گفت: دغدغه شخصی ام یکپارچگی و همبستگی در صنف تهیه کنندگی است و امیدوارم این آیین سپاس بتواند قدم‌هایی هرچند کوتاه در این جهت باشد. از سال‌ها پیش قصد برگزاری این مراسم را داشتم و مصر بودم که با همت هر چهار صنف برگزار شود که تاکنون میسر نشد و تنها با همت جامعه صنفی تهیه کنندگان این مراسم برپاست. امید است در دوره‌های بعد با همت هرچهار صنف برگزار شود.

وی در خاتمه تاکید کرد: معتقدم ورود دولت در هر امور صنفی و خصوصی کار‌ها را مختل کرده و مسیر فعالیت را منحرف می‌کند از این جهت جشن کاملا خصوصی وبدون حمایت و دعوت از بخش دولتی برگزار می‌شود. به عقیده من دولت واسپاری امور به بخش خصوصی را باید در اولویت هایش قرار دهد و در حوزه فرهنگ و هنر باید دخالتش را کاسته و امور را به بخش خصوصی واگذار کند تا بیش از گذشته شاهد شکوفایی بخش خصوصی در این عرصه باشیم.

در بخش دیگر مراسم از محمدحسین فرحبخش، عبدالله علیخانی دعوت شد تا برای تقدیر از اعضای هیات مدیره جامعه صنفی تهیه کنندگان بر روی سن حاضر شوند.

آیین سپاس تهیه کنندگان سینمای ایران با تقدیر از ۱۲ تهیه کننده

مسعود اطیابی، جمال شورجه، پوران درخشنده، سعید سهیلی، تینا پاکروان، مهدی کرم پور، محسن شایانفر، شاهرخ دستورتبار و علیرضا سرتیپی به عنوان اعضای هیات مدیره جامعه صنفی تهیه کنندگان با اهدای لوح مورد تقدیر قرار گرفتند.

در ادامه کلیپی از درگذشتگان جامعه تهیه کنندگی (سیف اله داد، حبیب اله کاسه ساز و حبیب کاوش) پخش شد سپس در بخش دیگری از مراسم روزبه بمانی و رضا تاجبخش به اجرای دو قطعه «بدون تاریخ، بدون امضا» و «اسمت که میاد» پرداختند.

مصطفی شایسته برای اهدای تندیس ابوریحان و نشان عالی تهیه کنندگی به پرویز یشایایی روی سن حاضر شد.
پرویز یشایایی بعد از تشکر از جامعه صنفی تهیه کنندگان برای حضور در این مراسم گفت: عمرخود را در سینما گذراندم و هیچ جای دیگری کار نکردم. خوشحالم که با تمام فراز و نشیب‌هایی که در سینمای ایران وجود دارد زندگی خود را در این حوزه گذراندم.

در ادامه این مراسم اهدای تندیس ابوریحان به مسعود جعفری جوزانی، توسط کیانوش عیاری صورت گرفت.

گزارش تصویری اختصاصی باکس افیس ایران: از این مراسم را در ادامه ملاحظه می کنید

گروه فیلم وعکس: کورش کبیری ،رضا دیبا ،جواد شیدایی ،نیلوفر حریری

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند