گنجینه

«مرثیه گمشده» به یاد خسرو سینایی پخش می‌شود

به گزارش باکس افیس ایران:  برنامه «گنجینه» شبکه مستند در دومین سالگرد درگذشت خسرو سینایی و به یاد این کارگردان با پخش مستند «مرثیه گمشده» روی آنتن می‌رود.

برنامه «گنجینه» شبکه مستند چهارشنبه ۱۲ مرداد در دومین سالگرد درگذشت خسرو سینایی و به یاد این کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس ، آهنگساز، نوازنده و شاعر ایرانی با پخش مستند «مرثیه گمشده» روی آنتن می‌رود.

«مرثیه گمشده» به کارگردانی خسرو سینایی سال ۶۲ ساخته شد و روایت زندگی هزاران لهستانی است که در سال‌های جنگ جهانی دوم به ایران پناهنده شدند.

این فیلم، قصه مهاجرت لهستانی‌ها را از میان عکس‌های به جا مانده از آن دوره (۱۳۲۰ و ۱۳۳۲) و در گفتگو با افرادی که آن دوره را به خاطر دارند واکاوی کرده، یکی از مصاحبه شونده‌های «مرثیه گمشده» آنا بورکوفسکا است که برادرش را در اردوگاه‌های سیبری از دست می‌دهد و پس از مهاجرت در تهران با مردی ایرانی ازدواج کرده است و برای همیشه در این کشور می‌ماند. سینایی برای ساخت این مستند از رئیس جمهوری لهستان نشان ویژه این کشور را دریافت کرده است.

سینایی فارغ‌التحصیل کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی از آکادمی هنرهای نمایشی و رشته تئوری موسیقی از کنسرواتوار وین بود، او از سال ۱۳۴۶ در وزارت فرهنگ و هنر و از سال ۱۳۵۲ در تلویزیون ایران شروع به کار کرد. او فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۵۸ با کارگردانی فیلم «زنده باد …» آغاز کرد. او افزون بر نویسندگی و کارگردانی، ساخت موسیقی و تدوین برخی از آثارش را نیز بر عهده داشته است. سینایی در سال ۱۳۸۴ فیلم کوتاه «فرش، اسب، ترکمن» از مجموعه فرش ایرانی را کارگردانی کرد.

از جمله آثار این هنرمند می‌توان به «جزیره رنگین»، «کویر خون»، «مثل یک قصه»، «گفتگو با سایه»، «فرش»، «عروس آتش»، «کوچه پاییز»، «در کوچه‌های عشق»، «یار در خانه»، «هیولای درون»، «زنده باد …» و تهران امروز اشاره کرد.

خسرو سینایی مرداد ۱۳۹۹ به دلیل ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

مجموعه برنامه «گنجینه» به تهیه‌کنندگی حنیف شهپرراد در شبکه مستند تولید شده است و چهارشنبه‌ها ساعت ۲۱ با نگاهی به سینمای مستند ایران در دهه‌های گذشته پخش می‌شود.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند