اکران نوروزی

همه چیز درباره فیلم‌های سینمایی نوروز ۱۴۰۱

به گزارش باکس افیس ایران: سرانجام و پس از اما و اگرهای مختلف عنوان نهایی ۷ فیلم اکران نوروزی مشخص شد؛ فیلم‌هایی که تنوع چیدمان ژانر را رعایت می‌کنند.

اکران نوروزی به دلیل موقعیت زمانی و پتانسیل‌های بالقوه‌ای که در فروش دارد، جایگاهی ویژه در ذهن سینماگران و تهیه‌کنندگان سینمایی داشته است. در حقیقت اکران نوروز و قرار گرفتن در این لیست به سان فرصتی طلایی برای فیلمسازانی است که فارغ از ارزش‌های ماهیتی داستان‌های خود گوشه چشمی به گیشه سینما دارند.

در روزهای گذشته اسامی ۷ فیلم سینمایی به عنوان آثاری که قرار بود در لیست اکران نوروزی قرار گیرند، منتشر شد؛ روز صفر به کارگردانی سعید ملکان، موقعیت مهدی به کارگردانی هادی حجازی‌فر، لامینور به کارگردانی داریوش مهرجویی، مرد بازنده به کارگردانی محمدحسین مهدویان، علفزار به کارگردانی کاظم دانشی، قدغن به کارگردانی مجید مافی و شادروان به کارگردانی حسین نمازی.

پس از اما و اگرهای فراوان و جلسات متعددی که قرار بود برگزار شود و لغو شد و… در نهایت یکشنبه ۱۵ اسفندماه معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی (حبیب ایل‌بیگی) اعلام کرد که روز گذشته ترکیب اکران نوروزی مشخص و به شورای صنفی نمایش اعلام شده است و بر این اساس دو فیلم جایگزین شده، سگ بند و گل به خودی هستند که در کنار فیلم‌های موقعیت مهدی، مرد بازنده، شادروان، روز صفر و قدغن از ۱۸ اسفند ماه به عنوان فیلم‌های نوروزی اکران می‌شوند.

اما این لیست قطعی لیستی بود که در آن فیلم‌های پرحاشیه کاظم دانشی علفزار و فیلم معوق داریوش مهرجویی لامینور خط خوردند.

حذف علفزار به دلیل آنچه پیش تر مشکلات فیلمنامه و قصه این فیلم و درگیری های آن با قوه قضاییه عنوان شده بود از سویی و داستان فیلم لامینور که از جهت هایی بسیار آن را با فیلم پیشین این کارگردان سنتوری مقایسه کرده بودند از سوی دیگر موجب شد تا حساسیت‌ها نسبت به این دو فیلم افزایش یابند و به خصوص واکنش‌هایی را در فضای مجازی برانگیزند؛ واکنش‌هایی که آخرین آن خبر از اعتراض مهرجویی به تصمیم حذف این فیلم از اکران نوروزی و اعلام حضور این فیلمساز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل تحصن داشت.

به رغم این حواشی اما تنوعی از ژانر در این ترکیب جدید قابل مشاهده است؛ فیلم‌هایی که حالا مضامین مختلفی را در سینمای ایران نمایندگی می‌کنند.

روز صفر؛ وقتی ریگی سوژه فیلم شد

روز صفر ساخته سعید ملکان فیلمی است که در دوره سی و هشتم جشنواره فیلم فجر اکران شد؛ فیلمی که به لحاظ مضمون (دست گذاشتن بر قصه زندگی و فعالیت‌های عبدالمالک ریگی) یادآور فیلم سال گذشته‌اش شبی که ماه کامل شد بود؛ فیلمی که ترکیبی از فضای امنیتی و اکشن را توامان دارد و در همان دوره از جشنواره (۳۸) مورد اقبال قرار گرفت به طوری که یکی از شانس‌های احیای گیشه سینماها به شمار می‌رفت اما فراگیری کرونا اکرانش را به تعویق انداخت.

داستان این فیلم در مورد تلاش‌های یک مامور امنیتی برای به دام انداختن عبدالمالک ریگی توسط وزارت اطلاعات ایران و نخستین ساخته سعید ملکان در مقام کارگردان است. امیر جدیدی و ساعد سهیلی از بازیگران اصلی این فیلم هستند.

قدغن؛ یک اجتماعی مرموز

قدغن به کارگردانی مجید مافی که خبرهای زیادی از آن منتشر نشده با یک داستان اجتماعی به لیست اکران معرفی شده است؛ سام درخشانی، ساناز سعیدی، افسانه چهره‌آزاد، محمود جعفری، علیرضا استادی، ونوس کانلی، کریم امینی و رزا بیات در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند.

سگ بند؛ کمدی‌ای که به فروش امیدوار است

سگ بند (یکی از فنون کشتی پهلوانی) عنوان فیلم دیگری است که در این لیست اکران نوروزی حضور دارد، فیلمی که گرچه از آن تاکنون خبرهای چندانی مخابره نشده اما اثری طنز به شمار می رود.

سگ بند به کارگردانی مهران احمدی به تازگی پروانه نمایش گرفته است و امیر جعفری، بهرام افشاری، مرحوم سیروس گرجستانی، نازنین بیاتی، بهاره کیان افشار از جمله بازیگران آن هستند.

مهران احمدی که پیش از این مصادره را به تهیه کنندگی محمدحسین قاسمی ساخته بود حالا در سگ بند این همکاری را دوباره تکرار کرده است.

شادروان؛ کمدی یا اجتماعی، مسئله این است

فیلم دیگر ترکیب اکران نوروز ۱۴۰۱ اما اثری است که کارگردانش آن را یک فیلم کمدی نمی‌داند و آن را فیلمی با رگه‌های طنز معرفی می‌کند که مفرح است؛ در نقطه مقابل اما هیات انتخاب و داوران جشنواره چهلم و البته مخاطبان آن دوره، شادروان را فیلمی کمدی توصیف می‌کردند.

شادروان دومین اثر حسین نمازی است و فیلمبرداری آن در اطراف تهران انجام شده و ماجرای زندگی یک خانواده حاشیه‌نشین را روایت می‌کند. رضا رویگری، بهرام ابراهیمی، ایمان برات‌پور، سینا مهراد، گلاره عباسی، نازنین بیاتی از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند

مرد بازنده؛ قصه‌ای که به اکران عید رسید

محمدحسین مهدویان که آخرین اثرش در شبکه نمایش خانگی زخم کاری به اقبال قابل قبولی مواجهه شد، سابقه وتجربه مطلوبی از حضور در ترکیب‌ها نوروزی را در کارنامه دارد. امسال فیلم مهدویان در چینش نوروزی فیلم مرد بازنده است که فضایی جنایی، امنیتی و درام دارد و در جشنواره چهلم هم یکی از فیلم‌های برتر آرای مردمی بود.

همچون سریال خم کاری جواد عزتی بازیگر محوری این فیلم سینمایی است و رعنا آزادی‌ور، بابک کریمی، آناهیتا درگاهی، مهدی زمین‌ پرداز از جمله بازیگران آن هستند.

موقعیت مهدی؛ بازیگری که فیلمساز شد

موقعیت مهدی اولین ساخته هادی حجازی‌فر در مقام کارگردان است؛ کارگردانی که پیشتر او را به دلیل نقش های پرشور و فعالش به خصوص در آثار مهدویان می شناسیم؛ البته اولین تجربه حجازی فر در چهلمین جشنواره فیلم فجر تجربه ای موفق بود که جوایزی متعددی را برایش به ارمغان آورد.

موقعیت مهدی که نسخه‌ای سریالی را هم در دست ساخت دارد، فیلمی در حوزه دفاع مقدس است و روایتی از ایثار و شهادت حمید و مهدی باکری را در دل خود دارد.

گل‌به خودی؛ نماینده سینمای کودک

از همان ابتدای انتشار فیلم‌های پیشنهادی شورای صنفی نمایش برای اکران نوروزی، انتقادها مبنی بر نبود یک فیلم کودک در این ترکیب آغاز شد. این موضوع محمدرضا فرجی مدیرکل نظارت و عرضه و نمایش آثار سینمایی را از همان ابتدای معرفی فیلم‌های نوروزی بر آن داشت تا در مصاحبه رسمی به جای خالی فیلم‌های کودک در این فهرست اشاره و عنوان کند که حتماً فیلم کودکی به این لیست اضافه خواهد شد؛ گل به خودی حالا به عنوان یک فیلم کودک در این فهرست جاگیر شده تا عیدانه ای برای کودکان باشد؛ حالا باید دید آیا کودکان از این عیدانه رئال عروسکی، استقبال می‌کنند و یا با روی‌گردانی از آن، این هدیه را پس می‌دهند.

گل به خودی فیلمی به کارگردانی احمد تجری، نویسندگی احمد تجری و لاله قهرمانی تهیه‌کنندگی علی قائم مقامی محصول سال ۱۳۹۹ است که در سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور داشت. داستان این فیلم قصه آمال و آرزوهای چند کودک است که در پرورشگاه زندگی می کنند و به کمک چند عروسک وارد ماجراهایی فانتزی و پر استرس می شوند. محمدرضا علی نیا، شقایق فراهانی، نسیم ادبی و علیرضا استادی از جمله بازیگران این فیلم هستند.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند