اکران

معمای اکران«جنگ جهانی سوم»

به گزارش باکس افیس ایران: در حالی که پیش از این شورای صنفی نمایش از اکران محدود «جنگ جهانی سوم» از روز پنجشنبه ۱۴ مهر خبر داده بود، مخاطبان علاقمند به تماشای این فیلم طی دو روز گذشته امکان خرید بلیت پیدا نکردند!

فیلم سینمایی «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی که پیش از این و پس از اولین رونمایی رسمی در جشنواره ونیز موفق به دریافت دو جایزه بهترین بازیگری و بهترین کارگردانی از بخش افق‌های این رویداد شده بود، چندی پیش به‌عنوان نماینده ایران برای اسکار معرفی شد؛ فیلمی که یکی از شروط اسکار یعنی اکران عمومی را نداشت.

براساس قواعد اسکار فیلمی که به عنوان نماینده یک کشور برای رقابت در بخش بین‌الملل معرفی می‌شود، باید حداقل یک هفته در کشور مبدا به اکران عمومی گذاشته شود. بر همین اساس هفته پیش بود که شورای صنفی نمایش اعلام کرد «جنگ جهانی سوم» قرار است از ۱۴ مهرماه و به صورت محدود تنها در پردیس مگامال تهران اکران شود.

این شرایطی است که پیش از این دو فیلم «بدرود بغداد» و «خورشید» هم در سالی که به عنوان نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار معرفی شدند، تجربه کرده بودند. اکران محدود به این دلیل است که فیلم‌ها علاوه‌بر برآورده کردن شرط آکادمی، فرصت برنامه‌ریزی و تبلیغات برای اکران گسترده در موعد مقرر را از دست ندهند و به تعبیری فیلم سوخت نشود.

پیگیری‌های میدانی نشان می‌دهد به رغم اعلام شورای صنفی نمایش اکران محدود «جنگ جهانی سوم» طی دو روز گذشته با ابهامات جدی مواجه بوده است. این فیلم در هیچکدام از سایت‌های بلیت‌فروشی، فروش آنلاین ندارد و مخاطبان در صورت مراجعه حضوری به گیشه بلیت‌فروشی پردیس مگامال با این پاسخ مواجه می‌شدند که از همان روز پنجشنبه نسخه فیزیکی فیلم در اختیار سینما قرار نگرفته و به همین دلیل بلیت‌فروشی دستی هم برای آن انجام نمی‌گیرد!

این به معنای آن است که نه فقط مخاطبان علاقمند به تماشای این فیلم امکانی برای تهیه بلیت آن نداشته‌اند، که اساساً سینمای میزبان هم فیلمی برای اکران در اختیار نداشته است!

عجیب‌تر اما اینکه با وجود این شرایط سامانه سمفا تعداد بلیت‌های فروخته شده و رقم کلی فروش این فیلم برای اکران در دو روز گذشته را ثبت کرده است! تا لحظه تهیه این گزارش سامانه سمفا فروش تعداد ۳۲۰ قطعه بلیت و رقم ۱۴۴,۰۰۰,۰۰۰ ریال را برای گیشه این فیلم سینمایی به ثبت رسانده است در حالی که مشاهدات میدانی نشان می‌دهد اساساً هیچ مخاطبی امکان تماشای «جنگ جهانی سوم» را در این دو روز نداشته است!

حالا مشخص نیست این ۳۲۰ نفری که بلیت این فیلم را تهیه کرده‌اند چه کسانی بوده‌اند و مهمتر از آن اینکه این فیلم در کدام سینما تماشا کرده‌اند؟

این موضوع ابهاماتی را درباره شرایط اکران محدود نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۳ ایجاد کرده است؛ آیا تیم سازنده «جنگ جهانی سوم» خودشان این بلیت‌ها را تهیه کرده‌اند و این فیلم بدون آنکه به معنای واقعی به نمایش عمومی درآمده باشد، در قالب اکران‌های خصوصی و برای افراد خاص اکران شده و برایش در سامانه سمفا رقم فروش ثبت شده است؟ این بلیت فروشی و اکران در کدام سالن سینما اتفاق افتاده است؟ شورای صنفی اکران آیا توضیحی برای مخاطبانی که بنابر مصوبه این شورا طی دو روز گذشته برای تماشای این فیلم اقدام کرده و با در بسته مواجه شدند، دارد؟

حالا باید دید در ادامه زمان باقی‌مانده از یک هفته فرصت اعلامی از سوی شورای صنفی، شرایط اکران عمومی این فیلم چه تغییری می‌کند و آیا مخاطبان علاقه‌مند امکان تماشای فیلم رو پیدا می‌کنند یا نه؟

در خلاصه داستان فیلم «جنگ جهانی سوم» آمده است: «شکیب یک کارگر روزمزد بی خانمان است که هرگز نتوانسته با از دست دادن همسر و پسرش در زلزله سال‌ها پیش کنار بیاید. در طی چند سال گذشته، او با یک زن کر و لال، به نام لادن رابطه برقرار کرده است. محل ساخت و سازی که او امروز در آن کار می‌کند به لوکیشن فیلمی درباره جنایات هیتلر در طول جنگ جهانی دوم تبدیل می‌شود و در کمال تعجب به او یک نقش سینمایی، خانه و فرصتی داده می‌شود تا برای خود کسی باشد. وقتی لادن از این موضوع مطلع می‌شود، به محل کارش می‌آید و درخواست کمک می‌کند. نقشه شکیب برای مخفی کردن او به طرز غم انگیزی اشتباه از کار در می‌آید و موقعیت جدید و فرصت بی تکرار پیش آمده برای او را، با تهدید رو به رو می‌کند.»

در فیلم «جنگ جهانی سوم» بازیگرانی چون محسن تنابنده، ندا جبرئیلی، مهسا حجازی، نوید نصرتی، لطف‌الله سیفی و حاتم مشمولی به ایفای نقش پرداخته‌اند.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند