شبکه های مختلف تلویزیونی همه ساله برای نوروز تدارک ویژه دارند و مدیران سیما در تلاش هستند که بهترین بسته رسانه ای را با توجه به حال و هوای نوروز برای مخاطبان تهیه کنند. جالب اینکه محسوس یا نامحسوس و خواسته یا ناخواسته این رقابت میان گروه های برنامه ساز و حتی مدیران شبکه های مختلف چه در ساخت سریال ها و چه در ساخت برنامه های ترکیبی، مسابقات و… وجود دارد و حتی برنامه های ویژه سال تحویل هم نکته ای است که شبکه ها روی آن نظر دارند تا اتفاقی متفاوت را رقم بزنند نکته ای که شاید امسال مد نظر اهالی تلویزیون باشد رقابت با پلتفرم هایی است که می توانند رقیبی جدی تر از هر شبکه محسوب شوند و آثاری که در مسیر توزیع و پخش هستند به نوعی تا دندان مسلح می توانند برای تولیدات سیما خط و نشان بکشند.

سریال+جیران

اگرچه سال ها به دیدن سریال «پایتخت» در نوروز عادت کرده ایم و این امکان وجود دارد که مدیران تلویزیون تصمیم بگیرند مجددا پخش تکراری این سریال را در شبکه های سراسری یا دیگر شبکه ها داشته باشند با این حال یکی از کنداکتور های پر مخاطب سال شاید بعد از ماه مبارک رمضان آنتن نوروز باشد.

index

یکی دیگر از سریال هایی که در پخش نوروزی با استقبال مواجه شد مجموعه تلویزیونی «نون. خ » به کارگردانی سعید آقاخانی بود که شنیده می شود مهدی فرجی با توجه به مشغله کاری خودش و سعید آقاخانی تصمیم دارد که فصل جدید این سریال را به نوروز ۱۴۰۲ برساند.

اما نکته ای که در ساخت سریال برای نوروز در درجه اول اهمیت دارد انتخاب ژانر و به خصوص ترکیب تیم بازیگری است که معمولا مد نظر گروه های تولید و مدیران سیما می باشد شاید تجربه سال ها ساخت سریال برای نوروز هم برای مدیران و هم سازندگان این تجربه را ایجاد کرده است که سریال سازی برای نوروز جدا از ویترین و ترکیب بازیگر به سرفصل های دیگری نیز برای اقبال نیازمند است که از آن جمله می توان به نوع قصه گویی و روایت اشاره کرد که طبیعتا برای دیده شدن و جذب مخاطب در تعطیلات نوروز باید مد نظر باشد. به طور مثال قصه های متول و کش دار در هر قسمت باعث می شود که در مهمانی های مرسوم نوروز داستان از دست مخاطب خارج شود و اصولا داستان های اپیزودی و اتفاقاتی که در یک قسمت جمع و جور می شود می تواند فرمول مناسبی برای مخاطبی باشد که شاید به شکل مستمر در نوروز پای سریال ننشیند.

چهار سریالی که تا الان بحث شان برای پخش در نوروز ۱۴۰۱ قطعی شده است به شرح ذیل است.

«زیرخاکی»، «خداداد» و «دردسرهای شیرین» سه سریال در ژانر کمدی هستند که تاکنون به عنوان گزینه های پخش در نوروز ۱۴۰۱ از سوی شبکه های تلویزیونی اعلام شده اند.

همچنین به گفته سازندگان، سریال «جناب عالی» نیز در ژانری کمدی از دیگر گزینه های پخش برای نوروز است اما از سوی تلویزیون رسما اعلام نشده است.

«زیرخاکی»؛  برگ برنده تلویزیون در نوروز

پژمان جمشیدی که سال ۱۴۰۰ را با موفقیت های سینمایی به پایان می رساند نوروز امسال هم در کنار ژاله صامتی اتفاق ویژه تلویزیون برای نوروز با سریال «زیرخاکی» محسوب می شود.

این سریال در دو فصل به نویسندگی و کارگردانی جلیل سامان از تلویزیون پخش شده است و سومین فصل از این سریال برای پخش از شبکه یک در نوروز ۱۴۰۱ قرار است روی آنتن برود.

به تازگی سکانس‌های مربوط به قسمت یازدهم از سریال «زیرخاکی» با بازی ژاله صامتی و رایان سرلک، در لوکیشن خیابان انقلاب در شهرک سینمایی غزالی تصویربرداری شده است.

«خداداد»؛ کار جدیدی از خانواده بچه مهندس

مجموعه تلویزیونی «خداداد» به کارگردانی علی غفاری و تهیه‌کنندگی سعید سعدی این روزها در حال آماده‌سازی برای پخش در نوروز ۱۴۰۱ از شبکه دو سیما است.

در این مجموعه رضا ناجی ، پیام دهکردی ، علی صبوری ، سوسن پرور ، مهرناز بیات ، آرش تاج ، آرش نوذری ، افشین نخعی ، زهره حمیدی، شیرین بینا، سارا باقری، مهرزاد جعفری، جواد زیتونی، فریبا سادات مرتضوی، سیامک اشعریون و سیاوش طهمورث، بازیگران کودک: امیرحسین غفاری، کوثر حیدری ایفای نقش می‌کنند.

خداداد

«جناب عالی»؛رقابت با «زیرخاکی» برای خنداندن

«جناب عالی» هنوز هندوانه سربسته ای است که با نگاهی به تیم بازیگری اش می توان این حدس را زد که اگر برای آنتن شبکه ۳ سیما در نوروز ۱۴۰۱ روی آن برنامه ریزی شده باشد می تواند رقیب «زیرخاکی» محسوب شود. این سریال که در ژانر کمدی ـ اجتماعی ساخته شده است، با نگاهی طنز به نقد سیستم اداری کشور و مانع تراشی‌های بر سر انجام کارها می‌پردازد. سریال طنز «جناب عالی» به کارگردانی عادل تبریزی که کار ساخت آن در ۱۵ قسمت به پایان رسیده است، از گزینه های پخش نوروز است.

در این مجموعه تلویزیونی امیرحسین رستمی ، حسین سلیمانی ، بیژن بنفشه‌خواه ، میرطاهر مظلومی ، مهوش وقاری ، گیتی معینی ، رضا بنفشه‌خواه ، سروش طاهری ، بلور کساییان، ایمان اسماعیل‌پور، محمد الهی، کیوان صباغ، رضا سخایی، میثم سجادی، امیر محاسبتی، جواد سلطانی، مصطفی پروین، ایمان راد، بیتا سحرخیز و منوچهر آذری نقش‌های اصلی را برعهده دارند.

«دردسرهای شیرین»؛ شبکه ۵ سیما دست پر می آید

اگر زمان پخش نامرغوب شبکه ۵ در نوروز را نادیده بگیریم باید گفت سریال «دردسرهای شیرین» و گروه بازیگری اش می تواند مخاطب را در تعطیلات نوروز جذب کند اما نکته ای که در سریال سهیل موفق و «دردسر های شیرین» به چشم می خورد ژانر کمدی کار است که قطعا خواسته یا ناخواسته با سریال «زیرخاکی» به رقابت می رسد و این رقابت حداقل روی کاغذ آسان نیست. در حال حاضر نیز تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «دردسر های شیرین»  در تهران و با بازی پوریا پورسرخ و مریم مومن در حال انجام است.

این سریال در ژانر کمدی و اجتماعی ساخته می‌شود و داستان زوجی (پوریا پورسرخ و مریم مومن) را روایت می‌کند که در زندگی با چالش‌هایی جدی روبرو می‌شوند.