تازه وارد

تردیدهای مهاجرت و مسافری که در راه است

به گزارش باکس افیس ایران:  سریال اپیزودیک «تازه وارد» با محور مشکلات اجتماعی چند وقتی است که از شبکه سه پخش می‌شود، مهاجرت و فرزندآوری موضوع محوری اپیزود «هستی» این مجموعه بود.

چهارم تیرماه اپیزود «هستی» از سریال «تازه وارد» از شبکه سه سیما پخش شد، این اپیزود به کارگردانی میلاد محمدی زندگی زوج جوانی با نام‌های «کامران» و «لیلا» را روایت کرد که در آستانه مهاجرت از کشور، متوجه ورود تازه واردی به زندگی‌شان می‌شوند.

پخش آن بهانه‌ای شد تا گفتگویی کوتاه با نیلوفر هوشمند و خیام وقارکاشانی بازیگران اپیزود «هستی» داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید.

شخصیت «لیلا» لایه‌های عمیقی دارد

نیلوفر هوشمند بازیگر اپیزود «هستی» با اشاره به اینکه زمانی که متن را خوانده و با شخصیت «لیلا» آشنا شده، متوجه ابعاد مختلف نقش شده است، بیان کرد: «لیلا»، کاراکتری که در موقعیت اجتماعی این دوره و زمانه یافت می‌شود، ابعاد گوناگونی داشت که علاقه‌مند بودم آن را کشف کنم به همین دلیل با میلاد محمدی بسیار درباره آن صحبت کردم. همچنین نقش مقابل من یعنی خیام وقارکاشانی بسیار به من کمک کرد تا بتوانم این نقش را ایفا کنم.

وی ادامه داد: زمانی که فیلمنامه را خواندم، نقش را پسندیدم اما وقتی با میلاد محمدی صحبت کردم بیشتر به آن علاقه‌مند شدم چراکه لایه‌های عمیقی از نقش برایم نمایان شد و تصمیم گرفتم به گونه دیگری با آن برخورد کنم. «لیلا» سال‌ها با روح بچه از دست رفته‌اش، زندگی می‌کند و حتی خوابش را می‌بیند. در حقیقت از روی شخصیت «لیلا»، «هستی» ساخته شده است.

بازیگر اپیزود «هستی» درباره نقش خود توضیح داد: «لیلا» جزو خانم‌هایی‌ست که عاشق مادر شدن و بچه داشتن است و اگر می‌توانست ۱۲ فرزند به دنیا می‌آورد اما از سویی دیگر درگیر مساله‌ای به اسم وابستگی بود که این باعث می‌شد نتواند تصمیم درستی بگیرد.

به گفته هوشمند، اپیزود «هستی» سکانس‌ها و پلان‌های احساسی بسیار مهمی داشت که به اصطلاح باید درمی‌آمد و این مساله نیازمند تعامل خوب با کارگردان و راهنمایی‌های ایشان بود که اتفاق افتاد و در روند بازیگری‌اش تاثیر گذاشت.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه بچه‌دار شدن می‌تواند بهترین اتفاق خلقت باشد، خاطرنشان کرد: این رخداد می‌تواند بهترین باشد به شرط آنکه بستر آن فراهم باشد. یعنی در جامعه‌ای اتفاق بیفتد که آدم‌ها خوشحال و در آرامش باشند چراکه بچه‌ای که به‌دنیا می‌آید به لحاظ روانی و جسمی نیازمند محیطی است که حداقل‌هایی برایش فراهم باشد.

«کامران» مدام در حال تغییر و تحول در قصه است

خیام وقارکاشانی بازیگر نقش «کامران» در اپیزود «هستی» با اشاره به اینکه کاراکتری که در این اثر ایفا کرده است، پیچیدگی‌هایی دارد و ایستا نیست، گفت: «کامران» مدام در حال تغییر و تحول در قصه است و فکر می‌کنم یکی از کاراکترهای پیچیده سریال محسوب می‌شود. با گپ‌وگفت‌هایی که با میلاد محمدی کارگردان داشتم، سعی کردم به آنچه مدنظرش بود، برسم.

وی با اشاره به اینکه کاراکتر «کامران» از شخصیت واقعیش دور بوده چراکه خود عاشق بچه است، مطرح کرد: این کاراکتر که فردی تحصیل کرده است، سودای مهاجرت در سر دارد و مخالف فرزندآوری‌ست که همه این موارد باعث می‌شود تمام تلاشش را بکند تا این اتفاق در خانواده‌اش رخ ندهد البته شاید بتوان گفت مخالفت کلی با بچه‌دار شدن نداشت اما شرایط را مساعد نمی‌دید که این اتفاق رخ بدهد.

بازیگر «هستی» با بیان اینکه خود یک دختر ۱۲ ساله دارد، عنوان کرد: یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید هر آن کس که دندان دهد، نان دهد. همچنین اینکه بچه‌ها رزق و روزی را با خود بدنیا می‌آوردند اما در حال حاضر اوضاع اقتصادی کشور به گونه‌ای‌ست که زوج‌های جوان نگران بچه‌دار شدن هستند. اینها مسایلی است که یک پدر و مادر دغدغه شبانه‌روزی‌شان است و از ذهنشان پاک نمی‌شود در صورتی که به لحاظ جامعه شناختی افراد وقتی ازدواج می‌کنند، نیاز دارند فرزند داشته باشند تا نسل‌شان تداوم پیدا کند و تصور می‌کنم در «تازه وارد» به خوبی به این مساله پرداخته شده است.

وقارکاشانی با اشاره به یکی از سکانس‌های سخت اپیزود «هستی» یادآور شد: «لیلا» ابتدا هیچ‌ علاقه‌ای به سقط بچه نداشت اما «کامران» موافق این اتفاق بود که در نهایت در مسیر این تصمیم‌گیری اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد و مرد همسرش را متقاعد می‌کند که با یک قرص بچه‌ را سقط کند. این قسمت از داستان سکانس‌های احساسی و سختی داشت و شیوه بازی باید تاثیرگذار می‌بود که امیدوارم حس و حال آن به مخاطب منتقل شده باشد.

وی در پایان با اشاره به نام قصه خاطرنشان کرد: «هستی»؛ کاراکتری که هنوز پا به دنیا نگذاشته بود اما با مادرش ارتباط داشت. همچنین به لحاظ فیلمنامه چون پدر اصرار داشت که از به دنیا آمدن بچه جلوگیری کند پس «هستی» تنها با مادر خود در ارتباط بود و مخاطب آن را می‌دید.

«تازه وارد» به تهیه‌کنندگی محمدجواد موحد هرشب ساعت ۲۰:۴۵ از شبکه سه سیما پخش می‌شود.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند