یادمان محمد مطیع در حضور هنرمندان و دوستان این هنرمند برگزار شد.

به گزارش باکس افیس ایران به نقل از ایران تئاتر، در این مراسم که با حضور شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی برگزار شد، جمع کثیری از هنرمندان عرصه تئاتر و سینما همچون اسماعیل خلج، گلاب آدینه، ایرج راد، پرویز پورحسینی، رضا فیاضی، منیژه محامدی، رضا بنفشه‌خواه،کورش کبیری، رضا بابک، عبدالرضا اکبری، خسرو احمدی، سعید نیک‌پور، اصغر همت، صدیق تعریف، سعید امیر سلیمانی، احمد رضا اسعدی،جمشید ملک‌پور و علی دهکردی نیز حضور داشتند.

مسعود فروتن خاطراتی از زنده یاد محمد مطیع را برای حاضران تعریف کرد.

سپس ویدئویی از  هنرمندانی چون علیرضا مجلل ،محمدعلی کشاورز، سعید نیکپور، و محمدرضا ورزی پخش شد که در آن خاطراتی از محمد مطیع تعریف کردند و  درگذشت او را تسلیت گفتند.

محمد علی کشاورز در این کلیپ گفت: “مطیع بازیگر خوب ما بود اما در آن زمان خیلی‌ها فکر می‌کردند اگر از این مملکت بروند رشد می‌کنند، در حالیکه نمی‌دانستند آدم‌ها در سرزمینی که متولد می شوند رشد و پیشرفت می‌کنند. بازیگر خیلی خوب بود ولی اشتباه بزرگی کرد که این سرزمین را ترک کرد”.

بعد از آن، کلیپی از تئاترها، سریال‌ها و فیلم‌هایی که محمد مطیع در آن نقش آفرینی کرده بود، پخش شد.

اکبر عالمی با لحنی بُغض آلود در سخنانی گفت: او سی و یک اثر تلویزیونی و ١۶ فیلم سینمایی که اولین آن متعلق به حسین ترابی است، از خود به جای گذاشت. سرنوشت این طور برای او رقم خورد که در گوتنبرگ به خاک سپرده شود. هیچ کس نمی‌تواند نقطه سیاه و تاریکی از او بیان کند.

او صحبت هایش را با خواندن چند بیت شعر به پایان رساند.

علی دهکردی رییس انجمن بازیگران خانه سینما یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود و گفت: من افتخار همکاری با محمد مطیع را نداشتم اما وظیفه دارم از طرف انجمن بازیگران سینمای ایران خدمت شما دوستان و سینماگران و خانواده‌اش و هموطنانی که با محمد مطیع خاطره دارند، عرض تسلیت داشته باشم.

او افزود: من و دوستانم در انجمن بازیگران سینمای ایران هر کدام بخواهیم از این موضوع صحبت کنیم، قطعا به تلخی صحبت می‌کنیم و ای کاش می‌شد او هم مانند خیلی از هنرمندان ما در کشور خودش به خاک سپرده شود.

دهکردی ادامه داد: من به نظر خانواده محمد مطیع احترام می‌گذارم اما هنرمند فقط متعلق به خانواده نیست بلکه متعلق به هم مردم و هنر سرزمینشان است.

او تصریح کرد: هنرمندان دوست داشتنی دیگری بودند که در بهشت زهرا خاک نشدند و پیشنهاد اینکه اسامی هنرمندانی روی تخته سنگی نوشته شود خیلی خوب است، اینگونه مردمی که به قطعه هنرمندان می‌روند، یاد این عزیزان را هم زنده می‌کنند و فاتحه‌ای برایشان می‌فرستند.

دهکردی در پایان گفت: محمد مطیع در شیوه بازیگری منحصر به فرد بود ولی متاسفانه به هر دلیلی زود از میان ما رفت، شاید به قول دوستان یکی از دلایلش غم غربت بوده است، غمی که گریبانگیر خیلی از هنرمندان ما شده است.

در ادامه آناهیتا ایزدپارسا قطعه دوم موسیقی‌اش را بداهه و با یاد محمد مطیع برای حاضران نواخت.

بهزاد فراهانی رییس انجمن بازیگران خانه تئاتر هم در سخنانی چنین گفت: محمد مطیع تنها شخصیتی است که برایش دو صفحه نوشتم چون جرئت این را نداشتم بداهه از او بگویم.

سپس متنی که برای محمد مطیع نوشته بود را برای حاضران خواند.

در ادامه کلیپی از نقش‌آفرینی ‌های محمد مطیع پخش شد.

سپس صدیق تعریف در جایگاه حاضر شد و ضمن عرض تسلیت آوازی را برای حاضران خواند.

در ادامه کلیپی با حضور پرویز پورحسینی، واروژ کریم مسیحی، سعید امیر سلیمانی، جمشید ملک‌پور پخش شد که خاطراتی از محمد مطیع تعریف کردند.

محمد مطیع لیسانس تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک، فعالیت نمایشی خود را از دهه ۴۰ در مشهد آغاز کرد و بعد از حضور در دانشکده هنرهای دراماتیک در نمایش‌های بسیاری از جمله “ارثیه ایرونی” به کارگردانی خلیج موحدی‌دیلمقانی، “آی باکلاه آی بی‌کلاه” به کارگردانی جعفر والی، “سنگ و سرنا” به کارگردانی عباس جوانمرد، “بام‌ها و زیر بام‌ها” به کارگردانی جعفر والی، “مرغ دریایی” به کارگردانی حمید سمندریان، “بازرس” به کارگردانی عزت‌الله انتظامی و… ایفای نقش کرد که همه این آثار در تماشاخانه “سنگلج” روی صحنه رفت.

مرحوم محمد مطیع در سریال‌هایی چون “هزار دستان”، “سلطان و شبان”، “کوچک جنگلی”، “امیر کبیر”، “تبریز در مه” و فیلم‌هایی از جمله “دایره مینا”، “کلاغ”، “تکیه بر باد”، “گفت هر سه نفرشان”، “آقای هیروگلیف”، “آوار” و “گردبار” نیز ایفای نقش کرده بود.

این بازیگر سینما و تلویزیون  ۲۹ اسفندماه در منزل شخصی خود در کشور سوئد و در سن ۷۵ سالگی درگذشت.

گروه فیلم وعکس :کورش کبیری،احمد علی نیا،امیر حسین عیش ابادی،

در ادامه عکسهای مراسم به روایت تصویر باکس افیس ایران کاری ازگروه فیلم وعکس :کورش کبیری،احمد علی نیا،امیر حسین عیش ابادی،

 

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند