میشل یئو

درخشش بازیگر آسیایی در اسکار

به گزارش باکس افیس ایران: در پی معرفی نامزدهای اسکار، «میشل یئو» به نخستین بازیگر آسیایی در تاریخ ۹۵ ساله جوایز اسکار تبدیل شد که در شاخه بهترین بازیگر نقش اصلی زن نامزد دریافت جایزه می‌شود.

فهرست نامزدهای نود و پنجمین دوره جوایز سینمایی اسکار در حالی اعلام شد که نامزدی «میشل یئو» تغییری بزرگ در تاریخ این جوایز سینمایی ایجاد کرد و توانست به نخستین بازیگر آسیایی تبدیل شود که در شاخه بهترین بازیگر زن جوایز اسکار نامزد کسب جایزه می‌شود.

او برای فیلم «همه چیز همه جا به یکباره» نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن اسکار ۲۰۲۳ شده است، فیلمی که با ۱۱ نامزدی بیشترین تعداد نامزدی را به خود اختصاص دهد.

«میشل یئو چو کینگ» یک هنرپیشه مالزیایی است که در دهه ۱۹۹۰ در فیلم‌های اکشن هنگ‌کنگ به شهرت رسید و بیشتر برای نقش‌هایش در فیلم برنده جایزه اسکار«ببر خیزان، اژدهای پنهان» ساخته «آنگ لی» در سال ۲۰۰۰ شناخته شده‌است.

«یئو» امسال برای بازی در فیلم «همه چیز همه جا به یکباره»، بنده جایزه گلدن گلوب نیز شده بود.

شاخه بهترین بازیگر نقش اصلی زن اسکار از نظر تاریخی یکی از سفیدترین و کم‌تنوع‌ترین شاخه‌ها در میان مجموع چهار شاخه بازیگری جوایز اسکار است و «هلی بری» برای فیلم «مهمانی هیولا» حدود ۲۰ سال پیش، تنها زن غیر سفیدپوست برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن محسوب می‌شود.

تاکنون ۱۲ زن سیاه‌پوست نامزد بهترین بازیگر زن شده‌اند.

با این وجود، آکادمی اسکار که در دو سال گذشته در شاخه مرد محور بهترین کارگردانی؛ سینماگران زن را نامزد دریافت جایزه کرده بود، امسال هیچ کارگردان زنی را در این شاخه شایسته حضور در میان نامزدها ندید.

«سارا پولی» برای فیلم «حرف‌های زنانه»، «جینا پرینس-بایتوود» برای فیلم «زن پادشاه»، «ماریا شریدر» برای فیلم «او گفت» و «شارلوت ولز» هم برای فیلم «افترسان» فرصت حضور در میان نامزدهای کارگردانی اسکار ۲۰۲۳ را داشتند.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند