اسکار

جشنواره‌ای پرحاشیه و اتفاقی خوب برای اسکار

به گزارش باکس افیس ایران:  جشنواره فیلم کوتاه برای دومین سال پیاپی برگزیده خود را به اسکار معرفی خواهد کرد و نکته مهم ماجرا این است که جشنواره فیلم کوتاه در جایگاه یکی از رویدادهای ۱۲۷ گانه معتبر سینمایی در جهان قرار گرفته است.

مهسا بهادری: سی و نهمین جشنواره فیلم کوتاه نیز با تمام حواشی که پشت سر گذاشت به پایان رسید. از انتقاد به دبیر جشنواره تا زمان برگزاری و عدم به تعویق انداختن زمان جشنواره. اما اگر از حواشی این جشنواره بگذریم و به سی و هشت دوره قبل نگاهی بیندازیم، یک نکته بسیار مثبت در آن وجود دارد و آن هم، راهیابی اثر برگزیده این جشنواره به اسکار است.

جشنواره‌های متفاوتی این اعتبار را دارند که بتوانند اثر برگزیده خود را به اسکار بفرستند و جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران توانسته چنین کاری را انجام دهد. اما این جشنواره چگونه توانسته این اعتبار را کسب کند؟ خودش پرسشی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مهمترین جایزه سینمای جهان جایزه‌ای است که آکادمی علوم و هنرهای تصویری متحرک اهدا می‌کند و تخمین زده می‌شود یک میلیارد نفر به شکل زنده مراسم اسکار را می‌بینند، ما هم هر سال نماینده‌ای را به این رویداد معرفی می‌کنیم. این رویداد در بخش کوتاه هم مکانیزم خود را دارد. جشنواره فیلم‌های کوتاه تهران حالا از آن دسته جشنواره‌هایی است که از نظر اسکار رویدادی معتبر شناخته می‌شود.

از سال ۱۴۰۰ یعنی از سی و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، این رویداد در جایگاه یکی از رویدادهای ۱۲۷ گانه معتبر سینمایی در جهان قرار گرفت و به عنوان دروازه ورود مستقیم فیلم‌های کوتاه به فهرست سالانه جشنواره اسکار شناخته شد.

چگونه آثار کوتاه می‌توانند به اسکار برسند؟

هر فیلمی که بتواند جایزه بزرگ جشنواره فیلم کوتاه را اخذ کند، به‌صورت مستقیم به اسکار معرفی می‌شود. امیر حسین علم الهدی در پاسخ به این سوال که چرا این جشنواره دارای اعتبار است، در وهله اول به مدت برگزاری آن اشاره کرد و گفت: «یکی از دلایل این ماجرا، برگزاری این جشنواره به مدت سی و چند سال است.»

او البته درباره اهمیت جشنواره فیلم کوتاه ادامه داد: «حوزه فیلم کوتاه حوزه پرورش استعدادها است اما عمدتا کسانی که در سینما موفق بودند، کارشان را از فیلم کوتاه آغاز کردند و بیشتر هم این کار را در زمینه سینمای هنری انجام دادند. وقتی وارد سینمای هنری می‌شویم، می‌بینیم که انسان‌های موفقی چون عباس کیارستمی کارشان را از ساخت فیلم کوتاه شروع کردند. آقای کیارستمی کارشان را با فیلم کوتاه، تیزرسازی و ساخت تیتراژ شروع کردند، حالا اگر کمی از آن سال‌ها فاصله بگیریم و به جلوتر حرکت کنیم به کارگردانان جوان‌تری می‌رسیم که الان در عرصه جهانی دیده می‌شوند، اما کارشان را از حوزه فیلم کوتاه شروع کردند.»

چرا جشنواره فیلم کوتاه مهم است؟

بسیاری از کارگردانان بر این باورند که جشنواره فیلم کوتاه داری اهمیت زیادی است مخصوصا اگر تاییدیه اسکار را داشته باشد. پرسش این است که تاییدیه اسکار چه تاثیراتی بر تحولات جشنواره فیلم کوتاه دارد؟ بهرام ارک کارگردان سینما که کار خود را از فیلم کوتاه شروع کرده، در پاسخ به این سوال گفت: «در چنین مجمع فرهنگی همه ما فیلمساز هستیم. هنر همواره بین مللِ مختلف راهگشا بوده است. اما باید مراقب باشیم از این به بعد به گونه ای نشودکه به فیلم‌هایمان نگاه محافظه‌کارانه داشته باشیم.

به عبارت دیگر نباید به عنوان تایید یک فیلم ملی برای حضور در اسکار از فیلمسازان بخواهند که فیلم‌هایی به شدت محافظه کارانه بسازند. به همین دلیل نباید نگاه محافظه کارانه ایجاد شود اما از این نظر که مجامع بین‌المللی درگاهشان را به جشنواره فیلم کوتاه باز می‌کنند و با توجه به اهمیت این جشنواره خرسندم. فیلمسازان فیلم کوتاه همواره خلاق و جسور بوده‌اند به همین دلیل تاکید می‌کنم اگر مشکلی وجود داشته باشد از سمت مدیران جشنواره است نه خود فیلمسازان. اهالی فیلم کوتاه به اندازه کافی به جشنواره‌های مختلف می‌روند و در حال حاضر هم ورود به اسکار برایشان باز شده است.»

امیرحسین علم‌الهدی هم درباره اهمیت فیلم کوتاه و جایگاه آن در عرصه داخلی و بین‌المللی گفت: «جشنواره فیلم کوتاه، عمدتا محل پرورش و شناسایی استعدادها است، چون فیلم‌ها اساسا آنجا دیده می‌شوند و ایده‌ها آنجا می‌توانند ظهور و بروز پیدا کنند و همه این موضوع را می‌پذیرند.»

البته به این موضوع هم باید اشاره کرد که در سال‌های گذشته کارگردانان برجسته‌ای از این جشنواره‌ شکوفا شدند، هرچند در دوره‌ای که گذشت به هر نحوی انتقادات زیادی به دوره سی و نهم وارد شد اما اگر از آن بگذریم و به سی و هشت دوره گذشته نگاه کنیم، ارسال مستقیم فیلم اتفاق بزرگی است.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند