تئاتر مناطق

۱۵ تا ۲۰ اثر از جشنواره تئاتر مناطق به فجر راه می‌یابند

به گزارش باکس افیس ایران:  دبیر چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با اشاره به انتخاب بین ۱۵ تا ۲۰ اثر نمایشی حاضر در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق برای رقابت در بزرگ‌ترین ویترین نمایش کشور، از اجرای ویژه برنامه «رادیو جشنواره» برای اطلاع‌رسانی از روند برگزاری این رویداد هنری خبر داد.

جشنواره تئاتر منطقه‌ای یکی از مراحل پایانی راه‌یابی به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به شمار می‌آید که گروه‌های مختلف با ارائه آثارشان در این رویداد هنری به رقابت می‌پردازند.این جشنواره امسال پس از هفت سال وقفه، با میزبانی چهار استان در مناطق مختلف کشور فعالیت خود را از سر می‌گیرد تا محلی برای بهتر دیده شدن تلاش هنرمندان مناطق مختلف کشور و مسیری برای ورود آثار باکیفیت آنها به معتبرترین جشنواره تئاتر ایران یعنی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر باشد.

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور از روز چهارشنبه (هفتم دی) به میزبانی استان کرمانشاه به عنوان اولین استان برگزارکننده این رویداد هنری میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان به تئاتر است.

کوروش زارعی دبیر چهل و یکمین جشنواره ‌بین‌المللی تئاتر فجر درباره احیای جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر اظهارداشت: جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجر بیش از هفت سال از گردونه جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر خارج شده بود و این موضوع، خسرانی بزرگ برای تئاتر شهرستان‌ها محسوب می‌شد. احیای این جشنواره درخواستی بود که با توجه به تقاضای بسیاری از هنرمندان و صاحب‌نظران عرصه تئاتر پس از دریافت حکم دبیری چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی داشتم و خوشبختانه وی نه تنها با این درخواست موافقت کرد بلکه در تمامی مسیر راه‌اندازی این جشنواره همراه و پیشگام شد تا چراغ این جشنواره پس از وقفه‌ای هفت ساله دوباره روشن شد.

وی گفت: برای برگزاری این رویداد با همراهی مدیرکل هنرهای نمایشی سفرهایی به استان‌های مختلف سراسر کشور داشتیم و با جلساتی که با استانداران و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها برگزار شد، استان‌های کرمانشاه، بوشهر، مازندران و فارس میزبانی بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور را بر عهده گرفتند.

زارعی با اشاره به شرایط بودجه و ناآرامی‌های اخیر در سطح کشور افزود: هنرمندان بسیاری به دلیل شرکت در جشنواره‌های تئاتر استانی، منطقه‌ای و فجر مورد تهدید و اتهام قرار گرفتند و افراد بسیاری از آنها خواستند تا فعالیت‌های‌شان را تعطیل کنند اما بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور در چنین شرایطی با همکاری و همت اداره کل هنرهای نمایشی، ستاد چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، استانداری‌ها، شهرداری‌ها و مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و هنرمندان و اهالی تئاتر احیا و راه‌اندازی شد.

وی درباره روند برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور بیان کرد: اولین بخش از جشنواره تئاتر منطقه‌ای از هفتم تا دهم دی به میزبانی استان کرمانشاه با همراهی ۱۸ گروه نمایشی و ۲۲۹ هنرمند برگزار خواهد شد و پس از پایان این رویداد در کرمانشاه، استان‌های بوشهر، مازندران و فارس براساس تقسیم‌بندی انجام شده میزبان هنرمندان سایر استان‌های کشور خواهند بود.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به اینکه آخرین دوره جشنواره تئاتر مناطق در استان فارس و تنها یک هفته مانده به آغاز جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر خواهد بود، اظهارداشت: قطعا زمانبندی فشرده جشنواره تئاتر مناطق کشور کار را برای تمامی دست‌اندرکاران سخت کرده است، با این وجود ما پذیرفتیم، سختی آن را به جان بخریم تا پس از سال‌ها چراغ تئاتر منطقه‌ای فجر روشن شود.

زارعی نقش جشنواره تئاتر مناطق کشور را در ارتقای کیفی آثار برای حضور در چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بسیار زیاد دانست و توضیح داد: گروه‌های نمایشی از تیرماه برای حضور در جشنواره‌های تئاتر استانی آغاز به تمرین، آماده‌سازی و تولید آثارشان می‌کنند. در این میان برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای نیز باعث استمرار و تداوم تمرین آنها می‌شود و این موضوع منجر به کاهش نقاط ضعف و افزایش نقاط قوت آثار راه یافته به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر خواهد شد.

وی گفت: پیش از احیای جشنواره تئاتر منطقه‌ای، روند حضور گروه‌ها برای شرکت در جشنواره بین‌المللی فجر به این شکل نبود و آنها با ارسال فیلم آثارشان پس از شرکت در جشنواره تئاتر استانی تا زمان پذیرفته شدن برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تمرین نداشتند و پس از اعلام آثار از طرف دبیرخانه روزهای نزدیک به برگزاری جشنواره تمرین‌هایشان مجددا آغاز می‌شد. در حالی که با احیای جشنواره تئاتر منطقه‌ای، تمرین‌های گروه تعطیل نخواهد شد و تا زمان حضور در جشنواره فجر ادامه خواهد داشت. قطعاً کیفیت اثری که نزدیک به هفت یا هشت ماه برای آن وقت صرف شده است نسبت به اثری که تنها دو ماه برای آن زمان گذاشته‌اند؛ بسیار متفاوت خواهد بود.

دبیر چهل و یکمین جشنواره ‌بین‌المللی تئاتر فجر، جشنواره تئاتر منطقه‌ای را محلی برای تبادل نظر هنرمندان معرفی کرد و افزود: در حاشیه برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای، کارگاه‌ها و جلسات نقد و بررسی قرار داده‌ایم تا گروه‌ها پیش از آن که به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه پیدا کنند، با نواقص و نکات مثبت آثارشان آشنا شوند.

زارعی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از آثار شرکت‌کننده در جشنواره تئاتر مناطق کشور به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه خواهند یافت، اظهارداشت: از بین تمامی آثار شرکت‌کننده در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور بین ۱۵ تا ۲۰ اثر برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد.

وی گفت: حدود به دو دهه بود که ارسال مستقیم آثار به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از روند انتخاب آثار نمایشی حذف شده بود اما خوشبختانه امسال آثاری به صورت مستقیم برای حضور در این رویداد معرفی شدند و قطعا در چهل و یکمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر شاهد نمایش‌هایی تازه خواهیم بود که شور و هیجان را به هنرمندان، مخاطبان و منتقدان تئاتر باز خواهد گرداند.

زارعی با اشاره به همکاری اداره کل هنرهای نمایشی و مدیرکل هنرهای نمایشی رادیو برای پوشش‌دهی هر چه بیشتر روند برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور و چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر افزود: در نظر داریم تا در برنامه‌ای به نام «رادیو جشنواره» از آغاز جشنواره تئاتر مناطق کشور تا پایان جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روزانه سه تا چهار ساعت برنامه زنده رادیویی برای پوشش‌دهی اخبار جشنواره و نمایش‌های شرکت‌کننده داشته باشیم.

دبیر چهل و یکمین جشنواره ‌بین‌المللی تئاتر فجر بیان کرد: همچنین در تلاش هستیم تا یک گروه تلویزیونی در مناطق برگزارکننده جشنواره مستقر کرده و در طول مدت برگزاری جشنواره از هفتم دی تا یازدهم بهمن با ارتباط زنده تلویزیونی اطلاع‌رسانی گسترده و مناسب از روند برگزاری جشنواره داشته باشیم.

جشنواره تئاتر منطقه‌ای فجریک از هفتم تا دهم دی‌ امسال به دبیری علی صفدری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با حضور هنرمندان استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، قزوین، ایلام، همدان، خوزستان و کرمانشاه برگزار می‌شود.

هنرمندان سایر استان‌های کشور طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده با حضور در استان‌های بوشهر، مازندران و فارس به عنوان دیگر میزبانان بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مناطق کشور برای راه‌یابی به چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند