روسیه

علی رهبری آثار مهمترین آهنگساز قرن بیستم را رهبری کرد

به گزارش باکس افیس ایران: علی رهبری آهنگساز و رهبر بین‌المللی ارکستر ایرانی با رهبری آثار مهمترین آهنگساز قرن بیستم بار دیگر در سنت‌پترزبورگ روسیه به روی صحنه رفت.

علی رهبری رهبر ارکستر و آهنگساز بین‌المللی ایرانی شامگاه جمعه (۲۹ اردیبهشت) ساعت ۱۹ به وقت روسیه در سالن بزرگ اُپرای مشهور مارینسکی در سنت پترزبورگ روسیه به روی صحنه رفت.

این کنسرت که به مناسبت بزرگداشت ایگور فئودورویچ استراوینسکی آهنگساز به‌نام روسی اختصاص داده شده بود هیچ سولیستی نداشت و تمام برنامه برعهده علی رهبری بود.

در این برنامه آثاری همچون سوییت شماره یک و ۲، «پرنده آتشین» و «پتروشکا» از آثار استراوینسکی اجرا شد.

استراوینسکی ژوئن ۱۸۸۲ در منطقه لومونوف نزدیک به سنت پترزبورگ به دنیا آمد. او سومین فرزند خانواده بود و تمام دوران کودکی خود را در سنت پترزبورگ سپری کرد. پدر ایگور خواننده اُپرای سلطنتی سنت پترزبورگ بود و مادرش از کودکی پیانو می‌نواخت.

محل زندگی خانواده او به محل برگزاری کنسرت‌های اُپرای سنت پترزبورگ نزدیک بود به همین دلیل استراوینسکی در تمام اجراهای پدر شرکت می‌کرد.

او به عقیده بسیاری از اهالی هنر به عنوان مهمترین آهنگساز قرن بیستم شناخته می‌شود، استراوینسکی با ساخت قطعه «پرنده آتشین» استعداد و نبوغ خود را به همه نشان داد و در سراسر جهان شناخته شد، وی سپس «پتروشکا» دومین شاهکار فراموش‌نشدنی خود را ساخت و توانست تحسین بیشتری را برانگیزد و آثار این آهنگساز ۲۹ اردیبهشت (۱۹ می ۲۰۲۳) در مجموعه اُپرای مارینسکی روسیه اجرا شد.

علی رهبری آهنگساز و رهبر بین‌المللی ارکستر ایرانی اردیبهشت سال گذشته توسط والری گرگیف رهبر مشهور روس و مدیر مجموعه اُپرای مارینسکی برای یک کنسرت به سنت پترزبورگ دعوت شد تا ۲ اثر مشهور روسی؛ «سمفونی شماره پنج» از دمیتری دمیتری‌یویچ شوستاکُویچ و «شهرزاد» اثر نیکلای ریمسکی‌ کورساکُف را رهبری کند.

بعد از این کنسرت گرگیف و ارکستر سمفونیک مارینسکی تصمیم گرفتند جایگاه رهبری دایم میهمان ارکستر سمفونیک اُپرای مارینسکی را به علی رهبری واگذار کنند.

مدیرکل هنری مجموعه مارینسکی در نهایت تیر سال گذشته، علی رهبری را به عنوان رهبر دایم این اُپرا منصوب کرد، به پیشنهاد گرگیف مقرر شد در هر فصل هنری ۱۲ کنسرت مختلف برگزار شود و در آنها علاوه بر آهنگسازان غربی از بعضی آثار آهنگسازان شرقی نیز بهره گرفته شود.

علی رهبری در این مدت آثار بسیار زیادی را رهبری کرده است که مورد استقبال مخاطبان و رسانه‌ها قرار گرفته است.

در نخستین سالگرد دعوت گرگیف از علی ‌رهبری به مجموعه مارینسکی، کنسرت‌هایی برنامه‌ریزی شده است، این هنرمند ۲۹ اردیبهشت رهبری ارکستر سمفونیک اُپرای مارینسکی را برعهده داشت که این برنامه نیز مانند تمام کنسرت‌هایش برای پخش در تلویزیون روسیه ضبط شده است.

علی رهبری پنجم خرداد با برنامه دیگری به روی صحنه خواهد رفت.

مجموعه مارینسکی با داشتن سه سالن اُپرا و چندین سالن کنسرت، بیش از ۴۰۰ نوازنده ارکستر و ۲۵۰ خواننده کُر بزرگترین مجموعه موسیقی جهان محسوب می‌شود.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند