اپل

مستند زندگی «سیدنی پوآتیه» ساخته می‌شود

به گزارش باکس افیس ایران: کمپانی اپل از ساخت فیلم مستند «سیدنی پوآتیه» چهره الهام بخش سینمای سیاه پوستان به تهیه‌کنندگی «اوپرا وینفری» خبر داد.

پس از درگذشت «سیدنی پوآتیه» نخستین بازیگر سیاه پوست برنده جایزه اسکار و پیشگام سینمای سیاهپوستان در سن ۹۴ سالگی، کمپانی اپل از ساخت مستند زندگی این بازیگر مهم تاریخ سینمای آمریکا خبر داد.

«اوپرا وینفری» تهیه‌کننده اجرایی و «رینالد هادلین» هم کارگردانی این مستند را بر عهده دارند که ساخت آن در سکوت، از بیش از یک سال و نیم پیش آغاز شده است.

«سیدنی پوآتیه» که روز جمعه درگذشت، فعالیت هنری خود را از دهه ۱۹۴۰ در برادوی آغاز کرد و در سال ۱۹۵۰ با ورود به دنیای سینما در فیلم «راه خروجی نیست» در نقش دکتر «لوتر» بازی کرد و اولین بازیگر آمریکایی- آفریقایی سینما نام گرفت که در طیف وسیعی از نقش‌های اصلی مقابل دوربین رفت.

وی در سال ۱۹۶۴ برای بازی در فیلم «زنبق‌های مزرعه» موفق به کسب جایزه اسکار نقش اصلی مرد شد تا نام خود را به عنوان بازیگر سیاه پوست برنده اسکار تاریخ ثبت کند.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار نیز در سال ۲۰۰۲ از «پوآتیه» به سبب بازی‌های فوق‌العاده و حضور منحصر به فردش در عرصه سینما با اعطای جایزه اسکار افتخاری تقدیر به عمل آورد.

این بازیگر آمریکایی که پنج باز نامزد جایزه بفتا و هفت بار نیز نامزد جایزه گلدن گلوب شده (یک بار برنده) را در کارنامه سینمایی دارد، در سال ۱۹۸۲ جایزه دستاورد سینمایی «سسیل بی. دمیل» را از جوایز انجمن مطبوعات خارجی هالیوود (گلدن گلوب) دریافت کرد و علاوه بر بازیگری سینما و تلویزیون در عرصه کارگردانی نیز ۹ فیلم بلند سینمایی ساخته است.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند