شاهین بامداد

اهمیت توجه به مسائل روزمره زندگی در نمایش «سفیدبرفی»

به گزارش باکس افیس ایران: شاهین بامداد ، کارگردان نمایش «سفیدبرفی» سعی کرده فقط به نقد مسائل سیاسی اجتماعی نپردازد و به موضوعاتی که در زندگی پیش پاافتاده است توجه کند.

شاهین بامداد، کارگردان نمایش «سفیدبرفی» در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره موضوع این نمایش گفت: موضوع «سفیدبرفی» درباره یک دربار است که آنجا اتفاقاتی می‌افتد و بیشتر درباره دروغ‌هایی است که انسان‌ها به یکدیگر می‌گویند و کار به صورت کلاسیک فانتزی اجرا می‌شود.اکثر آدم‌ها مسائل بزرگ سیاسی و اجتماعی را نقد می‌کنند، اما با مسائل خرد و ریز مانند دروغ و کم کاری‌ها هیچ زمانی توجه نمی‌کنند. به دلیل اینکه در سایر نمایش ها نقد کردن خودمان را هیچ وقت نمی‌دیدم و فقط نقد کردن یا ستایش حکومت‌ها را در نمایش‌های مختلف دیدم و نمایش سفید برفی دیدگاه متفاوتی دارد.

کارگردان نمایش «سفید برفی» درباره تاثیرگذاری این داستان توضیح داد: با توجه به خط داستانی ما و جذابیت قصه، نمایش تاثیرگذار خواهد بود. هدف از اجرا هم این است که انسان‌ها به قدر سر سوزن به کار‌های کوچکی که انجام می‌دهند توجه کنند.

وی درباره نحوه انتخاب بازیگران توضیح داد: بازیگرانم هنرپیشه‌های تئاتر بودند که در این عرصه فعالیت کرده اند و به صورت فراخوان انتخاب شده اند و رزومه کاری تصویر و نمایش را داشتند.

بامداد درباره دکور این نمایش توصیح داد: صحنه خاصی نداریم دکور ما غیر از دو عدد چهارپایه آکسسوار خاصی ندارد و بیشتر بازی با نور و موزیک و بازی بازیگران است که طراحی لباسمان نیز بسیار جذاب است.

وی درباره مشکلات گفت: گروه سفید برفی از دی ۹۸ شروع به تمرین کرد و با توجه به مشکلاتی که از آن زمان برایمان پیش آمد در این نمایش تغییراتی به وجود آمد و این تغییرات باعث شد که تمرینات برایمان فرسایشی شود. از طرفی هم از باز بودن مجدد سالن‌ها آگاه نبودیم و مدام تمرین می‌کردیم، اما متاسفانه هر دفعه نزدیک اجرا سالن‌ها بسته می‌شد. اسفند ۹۸ کار برای بازبینی رفت و در مرکز تایید شد، اما کرونا آمد و اثرمان با تعویق چند ماهه رو به رو شد. چهار بار است که روند تعطیلی و گشایش مجدد برای ما اتفاق افتاد، اما نتوانست جلوی موفقیتمان را بگیرد.

وی در پایان افزود: در کشورمان مسائل پیش پا افتاده‌ای وجود دارد که از جمله مشکلات است شامل عدم حمایت عمومی، به حساب نیآوردن تئاتر به عنوان شغل. افرادی که در تئاتر کار می‌کنند بلد نیستند از شغل‌های دیگر کسب درآمد کنند پس بهترین اتفاقی که می‌تواند توسط وزیر فرهنگ آینده بیفتد این است که فرهنگ سازی شود تا به تئاتر به عنوان یک شغل نگاه شود. در تبلیغات شهری به نمایش‌ها به چشم یک بنگاه‌های معاملاتی برخورد نشود، زیرا بنگاه‌های معاملاتی سود‌هایی دارند و می‌توانند به دلیل سود دهیشان یک سری چیز‌ها را تامین کنند، اما تئاتر آن سود را ندارد. هنر نمایش نیاز به تبلیغات محیطی در سطح شهر دارد تا بتوانیم مردم را جذب تئاتر کنیم و جامعه را بیشتر از هنر تئاتر باخبر کنیم.

نمایش «سفیدبرفی» به نویسندگی و کارگردانی شاهین بامداد هر روز از ۱۵ مرداد تا ۲۲ شهریور ساعت ۲۰ در سالن گلایل شهرزاد روی صحنه می‌رود. هیلا رضاییان ، پویا اکبریان ، حمید غنی ، محمدرضا قربانی ، حسین تبریزی ، مونا حسن زاده و فرزاد لطفی از جمله بازیگران این اثر هستند.

blank


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند