جشنواره

کوروساوا استاد اساتید سینماست

به گزارش باکس افیس ایران: «الخاندرو گونزالس ایناریتو» سینماگرمطرح مکزیکی، جایزه ویژه «کوروساوا» را در جریان جشنواره فیلم توکیو دریافت کرد.

اعطای جایزه ویژه کوروساوا که پس از ۱۴ سال وقفه، بار دیگر در جشنواره توکیو از سر گرفته شده است، طی مراسمی به «الخاندرو گونزالس ایناریتو» کارگردان مکزیکی برنده اسکار و همچنین «کوجی فوکدا» فیلمساز ژاپنی تقدیم شد.

«ایناریتو» که امسال با فیلم جدیدش «وقایع‌نگاری اشتباه مشتی دروغ» به جشنواره توکیو بازگشته، پس از دریافت جایزه دستاورد کوروساوا گفت: «حضور در توکیو و دریافت این جایزه زیبا و بسیار معنادار برای من یک افتخار واقعی است. رابطه من با توکیو ۲۲ سال پیش شروع شد، زمانی که با فیلم «عشق سگی» به جشنواره آمدم و دو جایزه و ۱۰۰ هزار دلار جایزه گرفتم که همه چیز را برای من تغییر داد. هفت سال بعد برای فیلمبرداری بخشی از فیلم «بابل» به ژاپن بازگشتم و ۵ ماه در اینجا زندگی کردم. این یکی از باورنکردنی‌ترین تجربیاتم به عنوان فیلمساز و یکی از شادترین تجربه‌های زندگی‌ام بود. سپس در سال ۲۰۰۹ به عنوان رئیس هیات داوران جشنواره توکیو دعوت شدم که فوق‌العاده بود. رابطه من با فرهنگ ژاپن بسیار عمیق بوده، از موسیقی گرفته تا ادبیات و فیلم. دریافت این جایزه به نام استاد استادان، خدای معبد سینما که تأثیر عمیقی بر هر فیلمساز دیگری داشته است، افتخاری است.

«ایناریتو» اعلام کرد که سه فیلم «راشومون»، «آشوب» و «هفت سامورایی» از ساخته‌های کوروساوا، اهمیت ویژه‌ای برایش دارد و از جشنواره توکیو برای اعطای این جایزه و فرصت حضور در این رویداد سینمایی تشکر کرد.

استیون اسپیلبرگ، یامادا یوجی، هو شیائو-شین، ایچیکاوا کن، میلوش فورمن، دیوید پاتنم، چن کایگه و نیکیتا میخالکوف از جمله دریافت کنندگان پیشین جایزه آکی‌را کوروساوا هستند.

سی و پنجمین جشنواره فیلم توکیو از تاریخ ۲۴ اکتبر تا دوم نوامبر (۲ تا ۱۱ آبان) در ژاپن برگزار می‌شود و فیلم‌های سینمایی «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی و «پروانه‌ها فقط یک روز زندگی می کنند» به کارگردانی محمدرضا وطن دوست، نمایندگان سینمای ایران در این رویداد سینمایی هستند.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند