طنز
0

«کامیون» یک طنز جوانانه درباره مسائل اجتماعی است

به گزارش باکس افیس ایران: «کامیون» سریال شبکه دو سیما برای نوروز ۹۹ است که در قالب طنز و با موضوعی اجتماعی تولید و پخش شده و تا پایان فروردین ادامه دارد.

سریال کامیون نخستین تجربه کارگردانی مجموعه تلویزیونی مسعود اطیابی است. کارگردانی که تولید چند فیلم پرفروش سال‌های اخیر سینمای ایران را به عهده داشته است و این بار هم با همراهی جمعی از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون، مهمان ایام عید مردم شده تا لحظات مفرح و پرنشاطی را در روز‌های قرنطینه و مبارزه با ویروس کرونا رقم بزند.

داستان این سریال به یک فوتبالیست پیشکسوت و بازنشسته به نام نادر سهرابی با بازی مهدی هاشمی می‌پردازد که برای امرار معاش راننده کامیون باربری شده است. وی مشغول فعالیت است که با سه جوان دانشجو آشنا می‌شود که به خاطر بی پولی، از سوی صاحب خانه جواب شده اند و ماجرا‌هایی بین آن‌ها پیش می‌آید.

همان طور که از خلاصه داستان سریال «کامیون» مشخص است، این سریال به طور همزمان به مسائل دو نسل جوان و کهنسال می‌پردازد. این باعث شده تا فضایی متنوع و مطابق با ذائقه همه گروه‌ها از جوان‌ترین افراد گرفته تا کهن سالان پیدا کند. قالب طنز این سریال که بیشتر به سمت طنز آسیب شناختی و انتقادی متمایل است در عین آنکه لبخندی بر لب مخاطب می‌نشاند، مسائل روزمره اقشار مختلف جامعه را نیز مطرح می‌کند. از مشکلات شغلی و معیشتی جوانان و ازدواج گرفته تا مسائل و کشمکش‌های خانوادگی و زناشویی و …

شهاب عباسی که خودش از بازیگران طنز باسابقه در تلویزیون است و در این سریال نیز ایفاگر نقش سیاوش است نویسندگی فیلمنامه «کامیون» را هم به عهده دارد. وی درباره این سریال می‌گوید: «سریال «کامیون» یک کار کمدی، رمانتیک است، یعنی یک سمت و سوی اصلی داستان خانواده است و کاملا جهت‌دار پیش می‌رود و سکانسی در آن وجود ندارد که بازیگر بخواهد به زور تلاش کند تا مخاطب را بخنداند. کامیون با افتخار یکی از کار‌های سالم و پاک است که به هر قیمتی دست به خندان مخاطب نمی‌زند. چون نه من حاضرم همچین سبکی را بنویسم و نه آقای اطیابی به هیچ وجه حاضر است یک کار مبتذل بسازد، به همین جهت، سریال ما بسیار آبرومند و با شخصیت است.»

این سریال گرچه برای نوروز تولید شده، اما با این حال، کامیونی‌ها پس از پایان تعطیلات تورزی نیز با مردم خواهند بود و تا ابتدای ماه مبارک رمضان پخش خواهد شد.

یکی از ویژگی‌های سریال «کامیون» حضور بازیگران جوان و تازه کار در کنار بازیگران باتجربه و نامی است. یعنی در کنار هنرپیشگانی، چون مهدی هاشمی، لعیا زنگنه (با بازی اخیر خود در سریال پدر)، جهانبخش سلطانی، نادر سلطانی، بیتا سحرخیز، امید روحانی، شیوا خسرو مهر، سپند امیرسلیمانی، شهاب عباسی و … نام‌های جدیدی، چون علی عامل هاشمی، بهنام شرفی، هادی مرتضی زاده، مهسا طهماسبی، علی نجارصادقی و … نیز دیده می‌شود. معمولا در آثاری که بازیگران حرفه‌ای و تازه کار کنار هم قرار می‌گیرند، فضایی ناهمگون و نامنسجم از نظر بازیگری دیده می‌شود، اما در سریال «کامیون» شاهد ترکیبی یکدست و منسجم هستیم و ازبازیگران جوان نیز به خوبی استفاده شده است و بخش اصلی کار نیز به عهده آن هاست.

مسعود اطیابی، کارگردان سریال «کامیون» نیز درباره حضور پررنگ جوانان در این سریال می‌گوید: «یکی از ویژگی‌های «کامیون» استفاده از جوانان در جلو و پشت دوربین باشد. در این کار تلاش کردم تا از جوانان بهره بگیرم تا بتوانیم از استعداد آن‌ها استفاده کنیم و به آن‌ها فرصت حضور در کنار بزرگان عرصه تلویزیون و سینما را بدهیم. بالاخره در هر بخشی از جامعه نیاز به نیرو‌های جوان، پویا و خلاق است که باید برای پست‌های مختلف در جامعه تربیت شده و در کنار افراد مجرب و پیشکسوت تجربه کسب کنند؛ به همین جهت از بازیگران جوان در کنار بازیگران شناخته شده استفاده کردم.»

گفتنی است کامیون به تهیه کنندگی شهرام دانش پور و ابراهیم آرزو هر شب ساعت ٢١ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند