وداع با حسین دهلوی آهنگساز و موسیقیدان ایرانی

به گزارش باکس آفیس ایران: مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد حسین دهلوی آهنگساز و موسیقیدان ایرانی صبح روز یکشنبه در تالار وحدت تهران برگزار شد.

مراسم تشییع پیکر زنده یاد استاد حسین دهلوی آهنگساز و موسیقیدان صاحب نام موسیقی ایرانی صبح روز یکشنبه ۲۸ مهر در تالار وحدت تهران برگزار شد.

حمیدرضا نوربخش، سید عباس عظیمی، احمد بهروزی‌نیا، احمد صدری، حسین علیزاده، هوشنگ کامکار، علی ترابی، شهرام صارمی، مزدا انصاری، داریوش پیرنیاکان، علی ثابت‌نیا، محمود بنفشه خواه، بیژن بیژنی، عباس خوشدل، اسماعیل تهرانی، حسن ریاحی، محمد اله‌یاری فومنی، مهدی آذر سینا، محمد سریر، جاوید مجلسی، علی مرادخانی، امیر عباس ستایشگر، افلیا پرتو، کیوان ساکت، سیدمحمد مجتبی حسینی، سعید ثابت، داود گنجه‌ای، کامبیز روشن روان، پری ملکی، وارطان ساهاکیان، فاضل جمشیدی، میلاد عمرانلو از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

محمد سریر آهنگساز و عضو شور ای عالی خانه موسیقی ایران در ابتدای این مراسم گفت: امروز آمده‌ایم با هنرمندی وداع کنیم که بیش از شش دهه ستونی بسیار استوار در موسیقی ملی ایران بود و برای حفظ و گشترش این موسیقی بسیار زحمت کشید. این ایستادگی در تمام این سال‌ها توسط استاد حسین دهلوی انجام گرفت. او در زمینه‌های مختلف موسیقی کارهای بسیاری را انجام دادند تا بتوان بستر مناسبی را برای موسیقی ملی ایران فراهم کرد. او دلسوزانه دنبال ریشه‌ها بود و بر پایه همین ریشه‌ها بود که مبانی نوین موسیقی ایران را پی‌ریزی کرد. مهم این بود که وی نمی‌خواست در گذشته بماند برای تداوم این پایه‌ها به تحول جامعه نگاه می‌کرد و در اندیشه ارتقای موسیقی ایرانی بود که با زمانه خود پیش رود.

سریر: دهلوی یگانه زمان خود بود

وی افزود: آننچه برای من قابل توجه بود، توجه به تربیت هنرمندانی بود که به موسیقی ملی ایران علاقه داشتند. این اعتقاد چه در دانشگاه و چه در هنرستان موسیقی در استاد دهلوی وجود داشت. او یگانه زمان خود بود که با اخلاقی هنری که داشتند همواره تلاش‌های بسیار زیادی در عرصه موسیقی انجام داد. قطعا دوره مدیریت حسین دهلوی در هنرستان موسیقی ملی یکی از درخشان ترین دوره‌های مدیریتی این مجموعه بود. او همراه با هنر اخلاق و منش هنری را پی گیری می‌کرد و این امر نشانی از ادراک او بود که از هنر به عنوان یک فهم عمومی در ارتقای اخلاق استفاده می‌کرد. من اندیشه او را قدر می‌گذارم و امیدوارم نسل آتی بتوانند از حضور ارجمند ایشان و آثارشان استفاده کنند. امیدوارم در آینده یاد و خاطره گرامی ایشان در ما وجود داشته باشد.

محمد اسماعیلی از نوازندگان پیشکسوت ساز تمبک و مدرس موسیقی هم در این برنامه ضمن ابراز تاسف از درگذشت استاد دهلوی بیان کرد: بنده ۳۰ سال افتخار همکاری با حسین دهلوی را داشتم و آنچه از جان گرفتن موسیق یملی ایران می‌توان یاد کرد قطعا با حمایت‌های استاد دهلوی صورت گرفته است. به اعتقاد من کار استاد دهلوی فقط عاشقی بود و جز عشق هم چیز دیگری نمی‌توانست باشد.

استاد حسین دهلوی، عزیز بزرگوار موسیقی بود؛ او جزو نسلی از موسیقی ایرانی بود که مورد بی‌مهری زیادی قرار گرفت

کامبیز روشن روان آهنگساز و مدرس موسیقی ایران نیز در این مراسم گفت: استاد حسین دهلوی عزیز بزرگوار موسیقی بودند. او جزو نسلی از موسیقی ایرانی بود که مورد بی مهری زیادی قرار گرفت. او تنها یک معلم، رهبر ارکستر، نویسنده، محقق و آهنگساز نبود و او یک موسیقیدان جامع الشرایط بود که اگر به تک تک ویژگی‌ها بخواهیم بپردازیم زمان زیادی داریم. او در دوره مدیریت خود اوج شکوفایی را رقم زدند. او مدیریت مثال زدنی داشت که این را می‌توان در همه فعالیت‌های هنری اش دید. استاد دهلوی همه بچه‌های هنرستان موسیقی را می‌شناختند و همواره در دقیق ترین شکل ممکن در کارها نظارت داشت.

وی ادامه داد: من یادم می‌آید در چندین مورد که وقتی نوازنده ای به هر دلیلی تاخیری برای حضور در ارکستر داشت وی به دلیل نظمی که داشت کاری می‌کرد که نوازنده از حضور استاد دهلوی خجالت بکشد. چنین مدیریتی را من در هیچ ارکستری ندیدم. او در حوزه آهنگسازی شاید یکی از شاخص ترین آهنگسازان موسیقی ایران بود که تماما ملهم از فرهنگ و موسیقی ایرانی بود. یعنی هر چه از او می‌شنوید رگه‌هایی از موسیقی ایرانی را در بر داشت. او با شناختی که از فرهنگ موسیقی ایرانی داشت آثاری را وجود آورد که همه در فرهنگ موسیقی ملی ایران ماندگار شده اند.

روایتی از ریسک بزرگ دهلوی

روشن روان بیان کرد: استاد دهلوی شاید یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌های هنری را در زمان خود انجام داد و آن ساخت ریتم‌هایی برای گروه تمبک و ارکستر بود. این در شرایطی بود که خیلی‌ها خجالت می‌کشیدند که نوازندگان تمبک را حتی روی صحنه بیاورند. او خدمات زیادی را برای موسیقی ایرانی انجام داده که باید در تاریخ موسیقی ایرانی ثبت شود.

او کتاب تلفیق شعر و موسیقی را تالیف کرد که به اعتقاد من تنها مرجع تخصصی این عرصه است. یعنی هر کسی که می‌خواهد موسیقی آوازی این سرزمین را یاد بگیرد قطعا این کتاب مهم ترین مرجع پیش روی آنهاست. او جزو معدود آهنگسازان ایرانی است که بدون حمایت‌های دولتی بخش بزرگی از آثارش را در کاغذ ثبت کرد. آثاری که به عنوان مهم ترین منابع آهنگسازی موسیقی ملی ایران است. خدماتی که این انسان بزرگوار به موسیقی کرده یکی دو تا نیست که باید حتما ثبت شود تا نسل‌های آینده این مرد بزرگ را بشناسند.

سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم اظهار کرد: او کسی بود که هم سنت موسیقی ایرانی را درست و ژرف می‌شناخت و هم به تعبیر شاعر بزرگ بود و از اهالی امروز. او هنرآموز و استادی بود که به درستی سنت تعلیم و آموزش می‌شناخت و در محضر استادی چون صبا مهارت و معرفت موسیقی را با هم شناخت و این از آثار دهلوی کاملا نمایان است. شاگردان استاد دهلوی که امروز ستاره‌های موسیقی ایران هستند یک به یک گواه نحوه تربیت او هستند. او موسیقی ایرانی را چنان معرفی کرد که نه فقط در ایران بلکه در جهان معرفی شد.

جمال الدین منبری خواننده موسیقی ایرانی در این مراسم با عرض تسلیت به خانواده استاد دهلوی گفت: بزرگترین افتخار بنده این بوده که شاگردی استاد دهلوی را کرده ام و همواره افتخار حضور در کنار ایشان به ویژه ارکستر مضرابی داشتم. من امروز نمی‌خواهم زیاد صحبت کنم فقط دلم می‌خواهد در اینجا قطعه ای از استاد را که سالها پیش اجرا می‌کردم، بخوانم.

علیزاده: کسی را ایرانی‌تر از دهلوی ندیدم

حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی نیز در این مراسم تصریح کرد: من تمام عمری که گذراندم کسی را ایرانی‌تر از حسین دهلوی ندیدم. او وقتی سکان هنرستان موسیقی را به عهده گرفت سرنوشت موسیقی ایرانی عوض شد. همین تالار که قبلا نام رودکی داشت می‌تواند به عنوان دهلوی تغییر پیدا کند اما کسی درک نمی‌کند به همین خاطر هیچ گاه من از مدیران بابت این موضوع خواهش نمی‌کنم. اتفاقا در همان موقعی که این تالار ساخته می‌شد ارکستری به نام رودکی وجود داشت. به هر صورت تا درک مدیران به جایی نرسیده باشد که حسین دهلوی را درک نکنند ما در شرایط فعلی باقی می‌مانیم.

حسین دهلوی فرستاده‌ای بود که در مقطعی به موسیقی ایرانی شخصیت می‌داد. او از نادر روشنفکرانی بود که می‌دانست نقش موسیقی در جامعه چیست. او به گونه‌ای بود که همه از دانش او می‌توانستند یاد بگیرند

وی افزود: به نظر من حسین دهلوی فرستاده‌ای بود که در مقطعی به موسیقی ایرانی شخصیت می‌داد. او از نادر روشنفکرانی بود که می‌دانست نقش موسیقی در جامعه چیست. او به گونه‌ای بود که همه از دانش او می‌توانستند یاد بگیرند. او مردی تا این حد مقدس بود، او عصاره رنجی است که موسیقی ایرانی در این سال‌ها متحمل شده است. او از رنجی که موسیقی می‌کشید رنج می‌برد و این رنج را به درون خود انتقال می‌داد. من احساس خوشبختی می‌کنم در همین رشته موسیقی که تا این حد با عدم درک و فهم مواجه شده، فردی چون دهلوی این چنین تشییع می‌شود.

علیزاده ادامه داد: به اعتقاد من هرگاه نام موسیقی ایرانی می‌آید نام دهلوی نیز در ذهن ما متبادر می‌شود. او در این سال‌ها رنج زیادی می‌کشید خانواده او از جمله خانم سوسن اصلانی همسر ایشان رنج می‌کشید. او در این سال‌ها رنج زیادی کشید و با غرور و مهر همیشه پیرو مسئولیت بزرگی که احساس می‌کردند همه وجودشان را در اختیار وی قرار داد. من امروز سر تعظیم فرود می‌آورم به معلمی که شاید تا قرن‌ها مانند او را نبینیم.

هومن دهلوی آهنگساز و فرزند مرحوم حسین دهلوی نیز در این برنامه با قدردانی از حضور هنرمندان و علاقه مندان این هنرمند فقید موسیقی ایرانی توضیح داد: امروز یکی از تلخ ترین روزهای زندگی من و خانواده ام است. استاد حسین دهلوی نه تنها یک استاد و آهنگساز موسیقی که هنرمندی چند بعدی بود. او سعی می‌کرد تمام خلاء‌هایی که در موسیقی ما وجود دارد، پر کند. او به قول علی رهبری به قدری دقت داشت که در برخی از مواقع از بتهوون و موتزارت هم پیشی می‌گرفت. ما امروز با هنرمندی خداحافظی می‌کنم که فارغ از هنرمند بودن، پدری دلسوز و همسری مهربان بود. من از تمام هنرمندانی که در تمام این سالها کنار ما بوده و ما را تنها نگذاشتند صمیمانه قدردانی می‌کنم که در برگزاری مراسم امروز ما را یاری کردند.

پس از صحبت‌های هومن دهلوی نماز میت به امامت حجت‌الاسلام دعایی در محوطه تالار وحدت اقامه و پس از آن نیز پیکر مرحوم حسین دهلوی به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد.

مراسم یادبود این هنرمند فقید موسیقی ایرانی نیز روز دوشنبه ۲۹ مهر ماه از ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب تهران برگزار خواهد شد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند