لئون ویتالی

دستیار همیشگی استنلی کوبریگ درگذشت

به گزارش باکس افیس ایران: لئون ویتالی بازیگر انگلیسی و دستیار همیشگی استنلی کوبریک از دنیا رفت.

لئون ویتالی که در نیمه دوم کار استنلی کویریک هرگز او را تنها نگذاشت و دستیار کارگردان در هر کاری از انتخاب بازیگران تا امور پس از تولید بود، در ۷۴ سالگی درگذشت.

وی در فیلم‌های «بری لیندون» و «چشم‌های کاملاً بسته» علاوه بر خدمت به عنوان دستیار کارگردان، بازی هم کرده بود.

بنیاد کوبریک با انتشار این خبر در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده: لئون ویتالی مهره کلیدی شمار زیادی از فیلم‌های کوبریک، شب پیش در آرامش درگذشت.

ویتالی پس از حضور در آکادمی موسیقی و هنر دراماتیک لندن، به بازیگری روی آورد و در اوایل دهه ۱۹۷۰ در برنامه‌های تلویزیونی ظاهر و از سال ۱۹۷۳ وارد سینما شد. او در فیلم ایتالیایی «سوپر عوضی» که توسط ماسیمو دالامانو فیلمبردار قدیمی سرجیو لئونه کارگردان مشهور ایتالیایی ساخته شده بود بازی کرد و پس از آن استنلی کوبریک وی را برای بازی در نقش لرد بولینگتون در فیلم «بری لیندون» انتخاب کرد.

وی پس از کار کردن با کوبریک شیفته این کارگردان شد و از وی اجازه خواست تا بتواند مراحل تدوین کارگردان پس از فیلمبرداری را تماشا کند. کوبریک پذیرفت و این آغاز یک همکاری پشت صحنه بین این دو مرد بود و تا پایان عمر کارگردان ادامه یافت. وقتی کوبریک تصمیم گرفت تا با اقتباس از «درخشش» استیون کینگ فیلم بسازد نسخه‌ای از کتاب را برای ویتالی فرستاد و از وی خواست تا دستیارش در مراحل تولید باشد. ویتالی به‌عنوان دستیار شخصی کارگردان در این فیلم شناخته می‌شود و او بود که دنیل لوید بازیگر نقش دنی تورنس جوان را در این فیلم انتخاب کرد.

پس از آن ویتالی به دست راست کوبریک بدل شد و در همه چیز از بازیگری تا تدارکات صحنه و مراحل پس از تولید و مراحل پیش از تولید فیلم‌های بعدی، با وی همکاری کرد. ویتالی علاوه بر اینکه به عنوان دستیار کوبریک شناخته می‌شد مدیریت بازیگران در فیلم‌های «غلاف تمام فلزی» و «چشمان کاملاً بسته» را نیز برعهده داشت. تعهد کاری وی نقش مهمی در مسیر ساخته شدن فیلم‌های کوبریک ایفا کرد و به این کارگردان اجازه داد تا چشم‌اندازهای دقیق و معروف خود را عملی کند.

ویتالی در مستندی که تونی زیرا با عنوان «کارگرفیلم» از وی ساخت گفته بود: هفت روز هفته روزی ۱۴ تا ۱۶ ساعت کار می‌کردم و این برایم کاملاً نرمال بود.

ویتالی بک بار دیگر در فیلم «چشمان کاملاً بسته» در برابر دوربین کوبریک هم ظاهر شد و نقش شخصیت بدنام شنل قرمز را ایفا کرد. بازی شرورانه‌ای که وی ارایه کرد نشان دهنده توانایی وی در بازیگری بود. با درگذشت کوبریک تنها چند روز پس از ساخته شدن این فیلم، ویتالی تا حد زیادی از سینما فاصله گرفت اما به تاد فیلد که در این فیلم هم‌بازی‌اش بود کمک کرد تا به حرفه کارگردانی روی بیاورد. وی از آن پس بخش بیشتر زندگی‌اش را صرف نظارت بر بازسازی فیلم‌های کوبریک کرد و درباره زندگی و حرفه این کارگردان مصاحبه و اطلاع‌رسانی می‌کرد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند