بازیگر

متولدین ۲۰ می سینما ، تئاتر و موسیقی؛ جیمز استیوارت

به گزارش باکس افیس ایران: جیمز میتلند «جیمی» استوارت (به انگلیسی: James “Jimmy” Mitland Stewart) (زادهٔ ۲۰ مهٔ ۱۹۰۸ – درگذشتهٔ ۲ ژوئیهٔ ۱۹۹۷) بازیگر آمریکایی و افسر ارشد ارتش بود.

مؤسسهٔ فیلم آمریکا در سال ۱۹۹۹ او را در ردهٔ سوم برترین هنرپیشگان مرد تاریخ سینما قرار داد. از فیلم‌های این بازیگر به فیلم شناندوا در ایران به‌عنوان گلوله مرز نمی‌شناسد می‌توان نام برد.

زندگی‌نامه

جیمز متیلد استوارت در ۲۰ مهٔ ۱۹۰۸ در شهر ایندیانای ایالت پنسیلوانیا به دنیا آمد. خانوادهٔ اصالتاً اسکاتلندی-ایرلندی‌اش از آن آمریکایی‌های قدیمی و متعهد به وطن بودند و پدربزرگش هم ژنرال بود.

این فرهنگ خانوادگی در جیمز استوارت تبلور خاصی پیدا کرد. پس از این‌که بدون هیچ آموزش بازیگری به سینما وارد شد، در فیلم‌های کارگردانان معروفی چون کاپرا، هیچکاک، آلدریچ، آنتونی مان و… بازی کرد و در دوران رکورد اقتصادی آمریکای پس از جنگ جهانی به قلب‌های مردم راه گشود و میان همه قشرها محبوبیت زیادی پیدا کرد.

او در اکثر فیلم‌هایش نقش مردی خوب و ساده‌لوح را ایفا کرد و در وسترن هایش قوی و ثابت‌قدم نشان داد. بلندی قدش ۱۹۱ سانتی‌متر بود و او را از دوستان و همکارانش متمایز می‌کرد.

همکاری با هیچکاک و مان

استوارت با ورود به حوزهٔ همکاری با کارگردانی به نام آنتونی مان، وارد حوزهٔ قلمرو غربی سینمای جهان شد.اولین همکاری استوارت به عنوان بازیگر در فیلم‌های مان به سال ۱۹۵۰، برای بازی در فیلم وینچستر ۷۳ باز می‌گردد.

درگذشت

در فوریه ۱۹۹۴ که همسرش فوت کرد او نتوانست با این اتفاق کنار بیاید. بعد از مراسم خاکسپاری زیاد در مجامع عمومی ظاهر نشد و بیشتر وقت‌اش را در اتاق خواب همسرش می‌گذراند.

به گفته روزنامه‌های آن زمان پس از مدتی بیماری آلزایمر گرفت. به هر حال آن قدر این اتفاق برای استوارت سنگین بود که دیگر نتوانست به زندگی عادی برگردد و در نهایت سه سال بعد در ۲ ژوئیهٔ ۱۹۹۷ درگذشت. بیش از ۳۰۰۰ نفر، که عمدتاً از آدم‌های مشهور هالیوود بودند، در مراسم خاکسپاری او شرکت داشتند.

افتخارات

او در فهرست صد ستارهٔ تمام دوران مجلهٔ امپایر در جای دهم ایستاد. در نظرسنجی سال ۱۹۹۹ اینترتینمنت ویکلی بهترین هنرپیشهٔ کلاسیک لقب گرفت. بنیاد فیلم آمریکا او را به‌عنوان سومین فرد در فهرست پنجاه بازیگر اسطوره‌ای قرار داد؛ ستاره‌ای که بی‌رنگ درخشید.

او برندهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم داستان فیلادلفیا (۱۹۴۰) شد. همچنین، نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم هاروی (۱۹۵۰) گلدن گلوب شد.

در لیست ۲۵۰ فیلم برتر دنیا از نگاه کاربران IMDB حدود هفت فیلم در کارنامه دارد که بیشتر آن‌ها به کارگردانی آلفرد هیچکاک و فرانک کاپرا بوده است.

فیلم‌شناسی

نام فیلمکارگردانسال تولید
رزماریدبلیو. اس. ون دایک۱۹۳۶
سرعتادوین ال مارین۱۹۳۶
دختر شهر کوچکویلیام ولمن و رابرت زی. لنرد۱۹۳۶
به دنبال مرد لاغردبلیو. اس. ون دایک۱۹۳۶
هفتمین بهشتهنری کینگ۱۹۳۷
نیوی بلو و گلدسم وود۱۹۳۷
نمی‌توانی این را با خودت ببریفرانک کاپرا۱۹۳۸
آقای اسمیت به واشینگتن می‌رودفرانک کاپرا۱۹۳۹
دستری دوباره می‌راندجرج مارشال۱۹۳۹
فروشگاه کنار خیابانارنست لوبیچ۱۹۴۰
داستان فیلادلفیاجرج کیوکر۱۹۴۰
بیا با من زندگی کنکلارنس براون۱۹۴۱
چه زندگی شگفت‌انگیزیفرانک کاپرا۱۹۴۶
طنابآلفرد هیچکاک۱۹۴۸
هارویهنری کاستر۱۹۵۰
وینچستر ۷۳آنتونی مان۱۹۵۰
پیکان شکستهدلمر دیوز۱۹۵۰
خم رودخانهآنتونی مان۱۹۵۲
بزرگترین نمایش روی زمینسیسیل بی. دمیل۱۹۵۲
مهمیز برهنهآنتونی مان۱۹۵۳
ثاندر بیآنتونی مان۱۹۵۳
داستان گلن میلرآنتونی مان۱۹۵۴
پنجره عقبیآلفرد هیچکاک۱۹۵۴
مردی از لارامیآنتونی مان۱۹۵۵
مرکز هوایی استراتژیکآنتونی مان۱۹۵۵
مردی که زیاد می‌دانستآلفرد هیچکاک۱۹۵۶
روح سنت لوئیسبیلی وایلدر۱۹۵۷
سرگیجهآلفرد هیچکاک۱۹۵۸
تشریح یک قتلاتو پرمینگر۱۹۵۹
ایکس- ۱۵ریچارد دانر۱۹۶۱
دو نفر با هم تاختندجان فورد۱۹۶۱
مردی که لیبرتی والانس را کشتجان فورد۱۹۶۲
چگونه غرب تسخیر شدجان فورد – هنری هاتاوی۱۹۶۲
پاییز قبیله شاینجان فورد۱۹۶۴
پرواز ققنوسرابرت آلدریچ۱۹۶۵
نسل کمیاباندرو وی. مک‌لاگلن۱۹۶۶
تیراندازدان سیگل۱۹۷۶
دنیا در جنگ۱۹۷۴
فرودگاه ۷۷جری جیمسون۱۹۷۷

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند