کارگردان

متولدین ۱۴ می سینما ، تئاتر و موسیقی؛ جرج لوکاس

به گزارش باکس افیس ایران: جرج والتون لوکاس جونیور (انگلیسی: George Walton Lucas Jr.؛ زادهٔ ۱۴ مهٔ ۱۹۴۴) کارگردان ، تهیه‌کننده ، فیلم‌نامه‌نویس و کارآفرین آمریکایی است.

او بیشتر برای خلق فرنچایزهای جنگ ستارگان و ایندیانا جونز و تأسیس کمپانی‌های لوکاس‌فیلم، لوکاس‌فیلم گیمز و اینداستریال لایت اند مجیک شناخته شده‌است.

او تا سال ۲۰۱۲ رئیس کمپانی لوکاس‌فیلم بود و در نهایت این کمپانی را به شرکت والت دیزنی فروخت. لوکاس یکی از موفق‌ترین فیلم‌سازان تجاری در تاریخ است و نامزد دریافت چهار جایزهٔ اسکار شده‌است. فیلم‌های او با توجه به تورم در میان ۱۰۰ فیلم پرفروش گیشهٔ آمریکای شمالی قرار گرفته‌اند. لوکاس یکی از مهم‌ترین چهره‌های جنبش هالیوود نو در قرن بیستم و از پیشگامان بلاکباستر مدرن محسوب می‌شود.

لوکاس در سال ۱۹۶۷ از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی فارغ‌التحصیل شد و سپس با مشارکت فیلم‌ساز، فرانسیس فورد کوپولا، کمپانی امریکن زوتروپ را تأسیس کرد. او فیلم تی‌اچ‌اکس ۱۱۳۸ را نوشت و کارگردانی کرد. این فیلم بر پایهٔ فیلمی کوتاه در دوران دانشجویی خود ساخته شده بود که با تحسین منتقدان همراه بود اما با شکست تجاری مواجه شد.

کار بعدی او نویسندگی و کارگردانی فیلم دیوارنویسی آمریکایی (۱۹۷۳) بود که از جوانی او در اوایل دههٔ ۱۹۶۰ مودستو، کالیفرنیا الهام گرفته بود. او این فیلم را از طریق لوکاس‌فیلم ساخت که در همان زمان تأسیس شده بود. دیوارنویسی آمریکایی از لحاظ نظر منتقدان و تجاری موفق بود و نامزد دریافت پنج جایزهٔ اسکار از جمله جایزهٔ بهترین کارگردانی و بهترین فیلم شد.

پروژهٔ بعدی لوکاس فیلم اپرای فضایی و حماسی جنگ ستارگان (۱۹۷۷) بود که با مراحل ساخت دشواری همراه بود اما در نهایت به یک موفقیت غافل‌گیرانه بدل شد. این فیلم در آن زمان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ شد و برندهٔ شش جایزهٔ اسکار نیز شد. جنگ ستارگان تبدیل به یک پدیدهٔ فرهنگی شد. در پی موفقیت این فیلم، دو دنباله با عنوان‌های امپراتوری ضربه متقابل می‌زند (۱۹۸۰) و بازگشت جدای (۱۹۸۳) پدید آمد که لوکاس در نوشتن داستانشان مشارکت داشت.

او به‌همراه استیون اسپیلبرگ فیلم‌های ایندیانا جونز را خلق، تهیه‌کنندگی و نویسندگی کرد: مهاجمان صندوق گمشده (۱۹۸۱)، ایندیانا جونز و معبد مرگ (۱۹۸۴)، ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی (۱۹۸۹) و ایندیانا جونز و قلمروی جمجمه بلورین (۲۰۰۸). لوکاس همچنین برای همکاری با آهنگساز، جان ویلیامز، شناخته شده‌است و با او در همهٔ فیلم‌های جنگ ستارگان و ایندیانا جونز همکاری کرده‌است. او میان سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۰ از طریق لوکاس‌فیلم تهیه و نوشتن انواع فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی را بر عهده داشت.

لوکاس در سال ۱۹۹۷، سه‌گانهٔ جنگ ستارگان را به عنوان بخشی از یک نسخهٔ ویژه با چندین تغییر منتشر کرد؛ نسخه‌های رسانه‌های خانگی این سه‌گانه با تغییرات بیشتر در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۱۱ منتشر شد. او با ساخت سه‌گانهٔ پیش‌درآمد جنگ ستارگان متشکل از فیلم‌های جنگ ستارگان: قسمت اول – تهدید شبح (۱۹۹۹)، جنگ ستارگان: قسمت دوم – حمله کلون‌ها (۲۰۰۲) و جنگ ستارگان: قسمت سوم – انتقام سیت (۲۰۰۵) به فعالیت در مقام کارگردانی بازگشت. او در ساخت مجموعهٔ تلویزیونی پویانمایی سی‌جی‌آی جنگ ستارگان: جنگ‌های کلون (۲۰۰۸–۲۰۱۴، ۲۰۲۰)، فیلم جنگی دم‌قرمزها (۲۰۱۲) و فیلم سی‌جی‌آی جادوی عجیب (۲۰۱۵) نیز مشارکت داشته‌است.

زندگی و آثار

لوکاس در شهر مودستو ایالت کالیفرنیا به دنیا آمد، در آموزشکده مودستو و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به تحصیل پرداخت و به سال ۱۹۶۶ فارغ‌التحصیل شد. زندگی حرفه‌ای او با فیلم دانشجویی «تی‌اچ‌ایکس-۱۱۳۸» (۱۹۶۵) که جایزه‌ای را برایش به ارمغان آورد، آغاز گشت. وی برای پخش این فیلم علمی تخیلی، در سال ۱۹۷۱ به بازبینی آن پرداخت.

با پشتیبانی تهیه‌کننده فیلم آمریکایی فرانسیس فورد کاپولا، لوکاس، «دیوارنویسی آمریکایی» (۱۹۷۳) را ساخت، فیلمی که سعی در زنده کردن خاطرات زندگی در دهه ۱۹۶۰ میلادی را داشت.

کار بعدی لوکاس، جنگ ستارگان (۱۹۷۷)، انقلابی در صنعت فیلمسازی به وجود آورد. فیلمی ماجراجویانه و علمی تخیلی که تقریباً همه استودیوهای هالیوود دست رد به آن زده بودند، داستان جنگجویان آزادی‌خواهی مانند لوک اسکای‌واکر، پرنسس لیا و هان سولو که به فرهنگ عامه راه یافت و تعریف جدیدی از سرشت صحنه‌های تماشایی سینما ارائه داد.

پس از جنگ ستارگان، لوکاس تصمیم گرفت تا به حرفه تهیه‌کنندگی فیلم و نظارت بر شرکت نور و جادوی صنعتی بپردازد، شرکتی که او به سال ۱۹۷۵، برای خلق جلوه‌های ویژه تصویری و صوتی برای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی بنیان نهاده بود.

او به عنوان تهیه‌کننده اجرایی دو فیلم بعدی از سری جنگ ستارگان و همچنین فیلم «ویلو» (۱۹۸۸) و نیز سری محبوب فیلمهای ایندیانا جونز به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، به کار خود ادامه داد.

لوکاس همچنین به ساخت و تهیه فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی از جمله «شرح‌حال ایندیانا جونز جوان» و نوشتن رمان‌های تخیلی در ادامه داستان فیلم ویلو پرداخت. شرکت «لوکاس‌آرتز» را برای ساخت بازی‌های رایانه‌ای افتتاح نمود و در سال ۱۹۹۶ شرکت «آموزش لوکاس» را برای نشر محصولات چندرسانه‌ای و آموزشی در قالب سی‌دی-رام، تأسیس کرد.

در ۱۹۹۷، او دو فیلم قبلی خود از سری جنگ ستارگان یعنی «امپراتوری ضربه می‌زند» و «بازگشت جدای» را دوباره منتشر کرد، اما اینبار با بهره از جلوه‌های ویژه تصویری، تصاویر جدیدی را بر روی فیلم‌ها قرار داد که پیشتر امکان ساخت آن‌ها با تکنولوژی آن‌زمان وجود نداشت. سرانجام به سال ۱۹۹۹ اولین سری از سه‌گانه جدید جنگ ستارگان را ارائه داد و در سال‌های بعدی دو فیلم دیگر این سری نیز ساخته شد. با این‌حال منتقدان بسیاری، این فیلم‌ها را نامرغوب‌تر و کم‌ارزش‌تر از سه‌گانه پیشین دانستند.

زندگی شخصی

در سال ۱۹۶۹، لوکاس با تدیونگر فیلم مارسیا لو گریفین (مارسیا لوکاس) ازدواج کرد، که برای کار تدوین خود در فیلم اصلی جنگ ستارگان(۱۹۷۷)، برنده جایزه اسکار شد. آنها دختری به نام آماندا لوکاس را در سال ۱۹۸۱ به فرزندی پذیرفتند و در سال ۱۹۸۳ طلاق گرفتند.

لوکاس متعاقباً دو فرزند دیگر را به عنوان یک والد تنها به فرزندی پذیرفت: دختر کیتی لوکاس، متولد ۱۹۸۸، و پسر جت لوکاس، متولد ۱۹۹۳. سه فرزند بزرگ او همگی در سه پیش‌درآمد جنگ ستارگان ظاهر شدند، همان‌طور که خود لوکاس نیز این کار را انجام داد. پس از طلاق، لوکاس در سال ۱۹۸۰ با خواننده لیندا رونستاد رابطه داشت.

در سال ۲۰۰۶، لوکاس شروع به قرار گذاشتن با ملودی هابسون، رئیس بخش سرمایه‌گذاری شرکت انیمیشن سازی دریم ورکس کرد، سرانجام درسال ۲۰۱۳ خبر ازدواج آنها اعلام شد و ازدواج در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۳، در مزرعه اسکای واکر لوکاس در شهرستان مارین، کالیفرنیا برگزار گردید. آنها یک دختر با هم دارند که از طریق رحم اجاره ای در اوت ۲۰۱۳ به دنیا آمد.

لوکاس در خانواده ای متدیست به دنیا آمد و بزرگ شد. مضامین مذهبی و اسطوره‌ای در جنگ ستارگان از علاقه لوکاس به نوشته‌های اسطوره‌شناس جوزف کمپل الهام گرفته شده بود، و او در نهایت به شدت با فلسفه‌های مذهبی شرقی که مطالعه می‌کرد و در فیلم‌هایش گنجانده بود، همذات پنداری کرد. الهام بخش اصلی برای ” نیرو “. به نقل از خود لوکاس گفته شده که دین او ” متدیست بودایی ” است. او اکنون ساکن شهرستان مارین است.

لوکاس یکی از کلکسیونرهای اصلی تصویرگر و نقاش آمریکایی نورمن راکول است. مجموعه‌ای از ۵۷ نقاشی و طراحی راکول متعلق به لوکاس و استیون اسپیلبرگ، مجموعه‌دار و کارگردان فیلم راکول، از ۲ ژوئیه ۲۰۱۰ تا ۲ ژانویه ۲۰۱۱ در موزه هنر آمریکایی اسمیتسونیان در نمایشگاهی با عنوان داستان‌گویی به نمایش گذاشته شد.

لوکاس گفته‌است که از طرفداران سریال تلویزیونی موفق فمیلی گای (Family Guy) است. مک فارلین گفته‌است که لوکاس فیلم زمانی که خدمه Family Guy می‌خواستند از آثارشان را تقلید کنند بسیار به آنها کمک کرده‌اند.

لوکاس از هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا حمایت کرد.

برآورد مجلهٔ فوربز از دارایی‌های جورج لوکاس تا سال ۲۰۱۶ حدود ۴٬۵ میلیارد دلار است.

فیلم‌شناسی

فیلم‌های بلند

عنوانسالتهیه‌کننده اجراییفیلم‌نامه‌نویسکارگردانتوضیحات
تی‌اچ‌اکس ۱۱۳۸۱۹۷۱نهآریآریهمچنین تدوین‌گر
دیوارنویسی آمریکایی۱۹۷۳نهآریآری
جنگ ستارگان۱۹۷۷آریآریآری
دیوارنگاری بیشتر آمریکایی۱۹۷۹آرینهنه
کاگه‌موشا۱۹۸۰آرینهنهنسخهٔ بین‌المللی
امپراتوری ضربه متقابل می‌زند۱۹۸۰آریداستاننه
مهاجمان صندوق گمشده۱۹۸۱آریداستاننه
بازگشت جدای۱۹۸۳آریآرینه
Twice Upon a Time۱۹۸۳آرینهنه
ایندیانا جونز و معبد مرگ۱۹۸۴آریداستاننه
میشیما: یک زندگی در چهار بخش۱۹۸۵آرینهنه
هزارتو۱۹۸۶آرینهنه
هاوارد اردکه۱۹۸۶آرینهنه
پواکوساتسی۱۹۸۸آرینهنهفیلم مستند
بید۱۹۸۸آریداستاننه
تاکر: مردی در رؤیاهای خود۱۹۸۸آرینهنه
سرزمین قبل از تاریخ۱۹۸۸آرینهنه
ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی۱۹۸۹آریداستاننه
قاتل‌های رادیولند۱۹۹۴آریداستاننه
جنگ ستارگان: قسمت اول – تهدید شبح۱۹۹۹آریآریآری
جنگ ستارگان: قسمت دوم – حمله کلون‌ها۲۰۰۲آریآریآری
جنگ ستارگان: قسمت سوم – انتقام سیت۲۰۰۵آریآریآری
ایندیانا جونز و قلمروی جمجمه بلورین۲۰۰۸آریداستاننه
جنگ ستارگان: جنگ‌های کلون۲۰۰۸آرینهنه
مسیر نینا فوخ برای فیلمسازان و بازیگران۲۰۱۰آرینهنهفیلم مستند ویدئویی
دم‌قرمزها۲۰۱۲آرینهنه
جادوی عجیب۲۰۱۵آریداستاننه
پنجمین فیلم ایندیانا جونز۲۰۲۳آرینهنه

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند