بازیگر

متولدین ۱۳ اوت سینما ، تئاتر و موسیقی؛ سباستین استن

به گزارش باکس افیس ایران: سباستین استن (انگلیسی: Sebastian Stan؛ زادهٔ ۱۳ اوت ۱۹۸۲) بازیگر رومانیایی و آمریکایی است.

او برای بازی در نقش باکی بارنز / سرباز زمستان در دنیای سینمایی مارول شهرت دارد. او این نقش را در چند فیلم از جمله کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو (۲۰۱۱)، کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (۲۰۱۴)، کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (۲۰۱۶)، و مینی‌سریال فالکون و سرباز زمستان (۲۰۲۱) ایفا کرده‌است.استن در مجموعه‌های تلویزیونی دختر سخن‌چین، روزی روزگاری و جانوران سیاسی حضور داشته‌است. او در فیلم‌های ریکی و فلش و مریخی (هر دو ۲۰۱۵) نیز حضور داشته‌است. در سال ۲۰۱۷، او نقش جف گیلولی را در فیلم زندگی‌نامه‌ای من تونیا هستم به تصویر کشید و در سال ۲۰۲۲ نقش تامی لی را در مینی‌سریال زندگی‌نامه‌ای پم و تامی ایفا کرد.

سباستین استن
زادهٔ۱۳ اوت ۱۹۸۲ ‏(۳۹ سال)
کنستانتسا، رومانی
شهروندی
  • رومانی
  • ایالات متحده
تحصیلاتدانشگاه راتگرز، نیوبرانزویک (کارشناسی هنرهای زیبا)
پیشهبازیگر
سال‌های فعالیت۲۰۰۳–اکنون

زندگی‌نامه

سباستین استن در ۱۳ اوت ۱۹۸۲ در شهر کونستانسا، رومانی به دنیا آمد. والدین او هنگامی که او دو سال داشت، جدا شدند. در سن ۸ سالگی او و مادرش به وین در اتریش نقل مکان کردند و مادرش در آنجا به عنوان پیانیست استخدام شد. چهار سال بعد در سن ۱۲ سالگی او و مادرش به راکلند کانتری در نیویورک نقل مکان کردند سپس مادرش با آنتونی فروهاف مدیر مدرسه Rockland Country Day School ازدواج کرد. زمانی که استن در مدرسه Rockland Country Day School تحصیل می‌نمود، در نمایش‌های هاروی، سیرانو دو برژراک، مغازه کوچک هراس و Over Here! و داستان وست ساید بازی کرد. او همچنین در کمپ تابستانی آموزشگاه بازیگری Stagedoor Manor شرکت کرد. این زمانی بود که او تصمیم گرفت بازیگری را به صورت جدی دنبال کند و در دانشگاه‌های مختلفی برای کلاس‌های بازیگری درخواست داد. او در دانشگاه هنرهای نمایشی دانشگاه راتگرز پذیرفته شد که همچنین به او فرصت گذراندن یک سال تحصیل بازیگری در تئاتر شکسپیر گلوب لندن را داد. استن در سال ۲۰۰۲ شهروند آمریکایی شد. او یک برادر ناتنی از سمت پدر خود دارد.

تلویزیون و حرفه در سینما

پس از چندین نقش تلویزیونی و سینمایی از جمله میثاق و دختر سخن‌چین، او نقش پرنس جک بنجامین یکی از نقش‌های اصلی را در سریال Kings بازی کرد. در سال ۲۰۱۰ او در فیلم تریلر باله‌ای دارن آرونوفسکی به نام قوی سیاه بازی کرد، همچنین در فوریه همان سال شروع به بازی در فیلم ترسناک و ماوراءالطبیعه شبح کرد.

استن در سال ۲۰۱۰ نقش بلین، ضدقهرمان اصلی فیلم Hot Tub Time Machine را بازی کرد. در ژوئیه ۲۰۱۱ او نقش شخصیت باکی بارنز در فیلم کاپیتان آمریکا: اولین انتقام جو بر اساس کتاب‌های مارول بازی نمود. در سال ۲۰۱۲ او در فیلم تریلر Gone بازی کرد و نقش کلاهدوز دیوانه را در سریال روزی روزگاری بازی کرد. وبگاه ای. وی. کلاب بازی او در قسمت هت تریک، اولین اپیزود استن در روزی روزگاری را ‘عالی’ توصیف کرد و این اپیزود را در لیست ۳۰ اپیزود برتر سال ۲۰۱۲ قرار داد.

او همچنین در مجموعه تلویزیونی Political Animals شبکهٔ یواس‌ای نتورک نقش توماس «تی جی» هموند، پسر همجنسگرای بانوی پیشین اول آمریکا را بازی کرد. این نقش برای او نامزدی جایزه انتخاب منقدین برای بهترین هنرپیشه مکمل در فیلم/مینی سریال ۲۰۱۳ را همراه داشت. استن نقش هال کارتر را در نمایش پیک‌نیک از تئاتر راوندبوت در نیویورک بازی کرد. در سال ۲۰۱۴ استن نقش باکی بارنز را باری دیگر و این بار در فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان بازی کرد. در سال ۲۰۱۵ او نقش جاشوا در فیلم ریکی و فلش به بازی پرداخت؛ و در فیلم مریخی ساخته ریدلی اسکات، در نقش دانشمند ناسا، دکتر کریس بک بازی کرد. او برای سومین بار به ایفای نقش باکی بارنز/سرباز زمستان در فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (۲۰۱۶) پرداخت. استن به عنوان باکی بارنز/سرباز زمستان ۹ فیلم در قرارداد با مارول دارد. استن در سال ۲۰۱۱ در بازی ویدئویی کاپیتان آمریکا، صداگذاری شخیت باکی بارنز را به عهده گرفت. استن در سال ۲۰۰۸ در موزیک ویدئو Wake Up Call حضور داشت.

در سال ۲۰۱۷ سباستین در فیلم کمدی استیون سودربرگ حضور یافت و همچنین او در فیلم من تونیا هستم بازی کرد که این فیلم از روی داستان زندگی واقعی تانیا هاردینگ، اسکیت باز مشهور ساخته شده‌است. استن در این فیلم نقش جف گیلولی، همسر تانیا هاردینگ با بازی مارگو رابی را ایفا کرد و بازی درخشانی را به نمایش گذاشت. استن در سال ۲۰۱۷ در فیلم ” من اینجا نیستم ” به ایفای نقش پرداخت. استن یک بار دیگر نقش باکی بارنز/سرباز زمستان را در فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت ایفا کرد که این فیلم ۴ مه ۲۰۱۸ اکران شد. در سال ۲۰۱۹ نیز استن باز هم نقش باکی را در انتقام جویان: پایان بازی (Avengers: End Game) ایفا کرد. در سال ۲۰۱۸ سباستین در فیلم ما همیشه در قلعه زندگی کرده‌ایم که بر اساس کتاب شرلی جکسون (با همین نام) ساخته شده‌است حضور دارد و همین‌طور در فیلم نابودگر در کنار نیکول کیدمن ایفای نقش کرده‌است. او در فیلمی مربوط به جنگ ویتنام The Last Full Measure نیز بازی کرده‌است. وی همچنین در فیلم درام پایان‌ها، آغازها در کنار شیلین وودلی ایفای نقش کرده‌است.

زندگی شخصی

استن در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ با همبازی‌اش در سریال دختر پر حرف، لیتون میستر در رابطه بود. زمانی نیز با همبازی‌اش در سریال روزی روزگاری، جنیفر موریسون قرار می‌گذاشت (از مه ۲۰۱۲ تا اوت ۲۰۱۳). او از اواسط سال ۲۰۱۴ شروع به قرار گذاشتن با مارگاریتا لیویوا کرد که همبازی‌اش در فیلم Spread بود. او یکی از طرفداران بزرگ جک نیکلسون است. استن به جوانی‌های بازیگر فیلم‌های جنگ ستارگان، مارک همیل شباهت دارد به طوری که برخی‌، آن دو را پدر و پسر می‌خوانند. وی درحال حاضر با بازیگر اسپانیایی، الهاندرا اونیوا در رابطه است.

فیلم‌ها

سالنام فیلمنقش
۱۹۹۴۷۱ جزء از روزشمار یک شانسبچه در مترو
۲۰۰۴ازدواج تونی و تیناجانی
۲۰۰۵درهای قرمزسایمون
۲۰۰۶معمارمارتین واترز
۲۰۰۶میثاقچیس کالینز
۲۰۰۷آموزش چارلی بنکسلئو
۲۰۰۸ریچل ازدواج می‌کندوالتر
۲۰۰۹انتشارهری
۲۰۱۰جکوزی ماشین زمانبلین
۲۰۱۰قوی سیاهاندرو
۲۰۱۱کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جوجیمز بیوکانان «باکی» بارنز
۲۰۱۲گمشدهبیلی
۲۰۱۲شبحبن کورتیس
۲۰۱۴کاپیتان آمریکا: سرباز زمستانباکی بارنز/ سرباز زمستان
۲۰۱۵برنزلنس تاکر
۲۰۱۵مرد مورچه‌ایباکی بارنز/ سرباز زمستان
۲۰۱۵ریکی و فلشجاشوا
۲۰۱۵مریخیدکتر کریس بک
۲۰۱۶کاپیتان آمریکا: جنگ داخلیباکی بارنز/ سرباز زمستان
۲۰۱۷لوگان خوش‌شانسوایت
۲۰۱۷من تونیا هستمجف گیلولی
۲۰۱۷من اینجا نیستماستیو
۲۰۱۸ما همیشه در قلعه زندگی می‌کردیمچارلز بلک‌وود
۲۰۱۸انتقام‌جویان: جنگ ابدیتباکی بارنز/ سرباز زمستان
۲۰۱۸نابودگرکریس
۲۰۱۹انتقام جویان: پایان بازیباکی بارنز/ سرباز زمستان
۲۰۱۹اقدام نهاییاسکات هافمن
۲۰۲۰پایان‌ها، آغازهافرانک
۲۰۲۰شیطان تمام‌وقتلی بوداکر
۲۰۲۱دوشنبهمیکی
۲۰۲۲۳۵۵نیک

تلویزیون

سالعنواننقشتوضیحات
۲۰۰۳نظم و قانونجاستینقسمت: “Sheltered”
۲۰۰۷–۲۰۱۰دختر سخن‌چینکارتر۱۱ قسمت
۲۰۰۹پادشاهانجک بنجامین۱۳ قسمت
۲۰۱۲روزی روزگاریجفرسون۶ قسمت
۲۰۱۲جانوران سیاسیتی جی هموندمینی سریال ۶ قسمت
۲۰۱۲هزارتوویل فرانکلینمینی سریال ۲ قسمت
۲۰۱۷من اینجا می‌میرمکلیقسمت: “Pilot”
۲۰۲۰فالکون و سرباز زمستانباکی بارنز/ سرباز زمستانمینی سریال ۶ قسمت
۲۰۲۱چه می‌شود اگر… ؟باکی بارنز/ سرباز زمستان۲ قسمت
۲۰۲۲پم و تامیتامی لیمینی سریال ۸ قسمت

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند