نیما ذاکر
0

«سوء تفاهم» آلبر کامو روی صحنه تئاتر

به گزارش باکس افیس ایران: نیما ذاکر کارگردان تئاتر، از استفاده از گروه فرم برای بیان مفهوم با حرکت و جلوگیری از دیالوگ محور بودن نمایش سوء تفاهم گفت.

نیما ذاکر بازیگر، نویسنده و کارگردان جوان تئاتر درباره نمایش «سوء‌تفاهم» گفت: نمایشنامه «سوء تفاهم» از نمایشنامه‌های بسیار معروف و برنده جایزه نوبل ادبیات برای آلبر کامو است. از ده سال پیش قصد اجرای این نمایش را داشتم که به دلیل نبود سالن خصوصی و شرایط آن سال‌ها نتوانستم اجرایش کنم. حالا «تماشاخانه دا» را که قبلاً حمام قدیمی بوده و فضای دلگیری را ایجاد می‌کند، برای اجرای نمایش «سوء تفاهم» انتخاب کردیم. همیشه افکار و فلسفه کامو برایم جالب بود و با فکرم همخوانی داشت و بیشتر به خاطر خود کامو این نمایشنامه را برای اجرا انتخاب کردم.

وی در خصوص موضوع نمایش «سوء تفاهم» گفت: داستان درباره مسافرخانه‌ای در اروپاست؛ مادر و دختری در آن برای رسیدن به پول مرتکب جنایت می‌شوند. در این زمان، پسر خانواده که قصد سورپرایز کردن آنان را دارد، ماجرایی را رقم می زند که باعث «سوء تفاهم» می‌شود.

کارگردان نمایش «مرگ» در خصوص روایت زمانی نمایش «سوء تفاهم» گفت: این تئاتر روایت ۱۲ ساعته از ساعت ۵ عصر تا ۸ صبح روز بعد است و این را باید بگویم که نمایش ” سوء تفاهم” با زمان و مکان درگیر نیست.

ذاکر در خصوص فرم اجرای نمایش «سوء تفاهم» بیان کرد: فضای نمایش ما مینیمال است؛ یعنی از ساده‌ترین ابزار برای طراحی صحنه و ساده‌ترین نوع لباس استفاده کردیم و بیشتر به موضوع و مفهوم نمایش پرداختیم؛ احساس می‌کنم اگر قرار بود با هر فضای دیگری به سراغ این نمایشنامه برویم هزینه زیادی باید انجام می‌شد که این انتخاب من نبود. خیلی‌ها به من می‌گفتند کار‌های کامو شوخی بردار نیست.

وی ادامه داد: من هشت نفر را به عنوان کسانی که قبلاً توسط این مادر و دختر کشته شدند، به صورت گروه فرم انتخاب کردم. در گروه تئاتر، ما یک گروه بازیگر اصلی داریم که در نمایش حضور دارند و یک سری صحنه آرا داریم که تابلوسازی‌ها را به شکل هماهنگ بدون دیالوگ برای القای معنا و مفهوم فضا انجام می‌دهند. احساس کردم اگر نمایش را توسط گروه فرم اجرا نکنم، دیالوگ محور می شود و تماشاگر ممکن است به دلایلی ما را همراهی نکند و به خاطر حوصله سر بر بودن از دیالوگ زیاد استفاده نکردیم.

کارگردان نمایش «سرشاخ» در خصوص گفته اصلی نمایش “سوء تفاهم ” گفت: من از اجرای این نمایش قصدم این است که تماشاگر را به عمق احساسات درونی آدم‌ها ببرم؛ اینکه بفهمند شاخه‌های مختلفی از نفرت و خوشحالی و سیاهی و سفیدی‌ در وجود انسان است.

او در خصوص استقبال مردم از نمایش «سوء تفاهم» گفت: این نمایش یازدهمین نمایشی است که من اجرا کردم و هفته اول اجرای نمایش سالن پر شد و در روز‌های بعد نیز همه بلیط‌های ما به فروش رفت. به دلیل اینکه تماشاگر توانسته است با نمایش ما ارتباط برقرار کند. نمایش ما برای افرادی که دید مفهومی به زندگی دارند، جذاب است. ما حتی تماشاگران تکراری برای نمایش داریم و این برای ما خوشایند است.

نیما ذاکر در سال‌های اخیر با کارگردانی آثاری نظیر مرگ، سرشاخ، کودک مدفون، بلیط تئاتر، جایی که پیاده رو تمام میشه، ۲۳ خنده تا مرگ و خاکسپاری اسپوزیتو حضور موثری در تئاتر داشته است. بازیگران نمایش جدید او با عنوان «سوء تفاهم» عبارتند از: لیلا بروفه، شبنم صادق زاده، ملیکا گل محمدی، فرید گلریز، نیما ذاکر، بابک بینش، محمدحسین علیزاده، علیرضا ولی پور، عاطفه موسوی، فرزانه سیری، مهدی عباسی، شکیلا تویلی، آتنا داداش زاده.

گفتنی است نمایش «سوء تفاهم» به نویسندگی آلبر کامو و کارگردانی نیما ذاکر، از ۱۶ شهریور تا ۴ مهر ماه در خانه نمایش «دا» هر شب ساعت ۲۰:۳۰ به صحنه می‌رود.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند