0

دنی آیلو بازیگر فیلم‌ لئون، حرفه ای، درگذشت

به گزارش باکس افیس ایران: دنی آیلو بازیگر فیلم‌های “کار درست را انجام بده” و “ماه‌زده”  که سابقه همکاری با فیلمسازانی چون وودی آلن، نورمن جویسن، اسپایک لی، رابرت آلتمن و آدرین لین را داشت.

دنی آیلو بازیگر نقش‌های مکمل که بیش از همه برای کار خود در فیلم‌هایی چون “کار درست را انجام بده” و “ماه‌زده” شهرت داشت، پنجشنبه‌شب (۱۲ دسامبر) در نیو جرزی از دنیا رفت. او ۸۶ ساله بود.

جنیفر د کیارا کارگزار ادبی آیلو در گفت‌وگو با ورایتی خبر درگذشت او را تأیید کرد. خانواده آیلو نیز روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: با نهایت تأسف اعلام می‌کنیم که دنی آیلو همسر، پدر، پدربزرگ، بازیگر و موزیسین محبوب شب گذشته بعد از یک بیماری کوتاه درگذشت.

آیلو که متولد ۲۰ ژوئن ۱۹۳۳ در منهتن، نیویورک بود، از اواسط دهه ۱۹۷۰ حضوری فعال در سینما داشت و اغلب نقش پلیس‌ها، خلاف‌کارها و دیگر افراد قلچماق نیویورکی را بازی می‌کرد. او برای بازی در فیلم بسیار موفق “کار درست را انجام بده” (۱۹۸۹) به کارگردانی اسپایک لی در نقش صاحب یک مغازه پیتزافروشی که گرفتار تنش‌های نژادی و محله‌ای در حال تغییر در بروکلین شده است، نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد مکمل همین‌طور نامزد جایزه گلدن گلوب شد.

آیلو برای کار خود در فیلم “ماه‌زده” (۱۹۸۷) به کارگردانی نورمن جویسن در نقش دوست پسر شخصیتی با بازی شر که او را رها می‌کند تا با برادر کوچکش (با بازی نیکلاس کیج) دوست شود، نیز با تحسین منتقدان روبرو شد.

آیلو در دهه ۱۹۷۰ در فیلم‌های مطرحی چون “طبل را آهسته بزن” (۱۹۷۴)، “پدرخوانده، قسمت ۲” (۱۹۷۶) و “بدل” (۱۹۷۶) نقش‌هایی کوچک را ایفاء کرد و اولین نقش‌آفرینی چشمگیر او در یک نقش مکمل در فیلم “دژ آپاچی، برانکس” (۱۹۸۱) با بازی پل نیومن بود.

او در اواخر دهه ۱۹۸۰ و در دهه ۱۹۹۰ در ده‌ها فیلم بازی کرد. آیلو در تلویزیون نیز فعال بود. او در فاصله ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۸ در سریال “دلاونچورا” تولید شبکه سی‌بی‌اس نقش یک پلیس را که کارآگاه شده است، ایفاء کرد. آیلو همچنین نقش اصلی سریال کوتاه جنایی “آخرین دن” (۱۹۹۷) بر مبنای کتابی نوشته ماریو پوزو خالق “پدرخوانده” را بازی کرد.

از دیگر فیلم‌های مهم آیلو می‌توان به “روزی روزگاری در آمریکا” (۱۹۸۴، سرجو لئونه)، “رز ارغوانی قاهره” (۱۹۸۵، وودی آلن)، “روزهای رادیو” (۱۹۸۷، وودی آلن)، “نردبان جیکاب” (۱۹۹۰، آدرین لین)، “لباس حاضری” (۱۹۹۴، رابرت آلتمن) و “۲ روز در دره” (۱۹۹۶، جان هرتزفیلد) اشاره کرد. او در ۱۹۹۲ در فیلم “روبی” درباره قتل لی هاروی آزوالد در نقش اصلی جک روبی ظاهر شد.

آیلو به‌جز بازیگری، یک خواننده بااستعداد هم بود و چند آلبوم نیز به بازار داد. یکی دیگر از کارهای او پل زدن بین دنیای موسیقی و بازیگری بود. او در موزیک ویدیو معروف “بابا موعظه نکن” (۱۹۸۶) نقش پدر مدونا را بازی کرد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند