جشنواره

جشنواره تئاتر کودک همدان؛ دمیدن در سرنای نوستالژی

به گزارش باکس افیس ایران: قهقهه کودکان در گوش الوند، پایکوبی عروسک های غول‌پیکر، خاطره‌بازی مردم با شخصیت‌های افسانه‌ای و آداب و رسوم وطنی در پس زمینه نوای دلنشین و صمیمی موسیقی سنتی همدانِ کهن، دوباره فرهنگ و هنر این دیار را با گذشته پیوند زد، گویی جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در سرنای نوستالژی دمیده باشد.

نوشته های روی بادکنک ها خبر از ۲۷ سالگی جشنواره تئاتر کودک می داد، اما مردم مشتاق و آرزومند همچون نورسیده ای در آغوشش کشیدند و خوش قدمش نامیدند و مایه خیر و برکت.

کودکان سوار بر دوش پدرها و چسبیده در آغوش مادرانشان بادکنک های رنگی را همنوا با ضرب آهنگ دهل نواز در ازدحام جمعیت می چرخاندند.

هوا گرم بود اما طنین دلنشین سرنا و دهل نوازی، مردم را از خانه هایشان بیرون کشیده بود. این طنین با مجالس بزم و شادی بوم و برِ کهنِ همدان رفاقت دیرینه دارد و آمدن جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان بهترین بهانه برای نو کردن این دوستی و پایکوبی و دست افشانی دیگری در تیرماه پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین بود.

این بزم شادمانه به غیر از خردسالان و پدر و مادرهایشان مهمانان بزرگی داشت به نام عروسک های غول پیکر که به عشق کودکان همدانی و همبازی شدن با آنها به این شهرآمده بودند؛ کودکانی که به قوزک پایشان هم نمی رسیدند.

فکر می کردم بزرگی بیش از اندازه عروسک های غول پیکر مانع جست و خیزشان شود اما با حرکتهای نرم و زنده همرنگ هلهله و شادی مردم شده و پر شورترین تشویق ها را از دستان تماشاگران هدیه گرفتند.

blank

 

تجلیل از کودکان شهدا کار ماندگار جشنواره

برنامه بعدی این شادپیمایی تجلیل از فرزندان شهیدان مصطفی قاسمی و مهدی هزاره بود، شاد کردن این کودکان کاری زیبا از دست اندرکاران جشنواره بود که برای همیشه شاید در ذهن این کودکان ماندگار شود.

blank

هدیه دادن، بخشی از برنامه جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان است، در برنامه رونمایی پوستر به دانش آموزان هم هدایایی داده شد، اما برش کیک جشنواره توسط فرزندان شهید در میان سوت و کف و جیغ های بچه ها و نوای پر حرارت و صمیمی سرنا که پس زمینه این برنامه بود جذابیتش را چند برابر کرده بود.

همدانی ها برای جشنواره سنگ تمام بگذارند

خلاصه اینکه مردم مهمان نواز همدان به خوبی به استقبال جشنواره تئاتر آمدند؛ مسعود ویژه رئیس جشنواره امیدوار است مردم با همین شادابی و سرزندگی بتوانند برای پذیرایی از ۵۰۰ مهمان جشنواره که از چهار گوشه کشورمان و پنج کشور خارجی به همدان آمده اند سنگ تمام بگذارند.

در یک هفته آینده نمایش های جورواجوری از ۷۰ گروه نمایشی اجرا می شود و او از خانواده ها خواست فرزندانشان را برای تماشای تئاتر به سالنهای نمایش بیاورند و سهمی در این بزم شادمانه داشته باشند.

blank

حاجی فیروز و نوروز تئاتر

دعوت گیری و سفارش های رئیس جشنواره که تمام شد، نوبت به حاجی فیروز رسید، او که همیشه آمدن نوروز را نوید می داد حالا با همان لباسهای سرخ و روی سیاه و دایره زنگی شروع جشنواره پرطمطراق تئاتر را تبریک گفت.

البته حاجی فیروز مثل همیشه تنها نبود و عیال وار شده بود، زن و فرزندش همرنگ و همصدای او آواز و ترانه خوانده و سهمی از سبد شادی مردم برای خود برداشتند.

هوا کم کم تاریک می شد و پژواک دایره و تمبک حاجی فیروز هم کمرنگ، اما سرنای جشنواره تا یک هفته دیگر در دیار الوند می نوازد و دهلش جانانه تر می کوبد تا جشنواره بیست و هفتم تئاتر در گرمای الوند شاد و پر انرژی به نقطه پایان برسد.

شاید بازی عروسک های غول پیکر، پایکوبی و فریادهای شادمانه کودکان امروز و دیروز، نوای خوش و صمیمی طبل و سرنا، خاطره بازی مردم با شخصیت های افسانه ای و آداب و رسوم فولکلور وطنی و برانگیخته شدن حس نوستالژی شیرین در چهره بزرگترها را در هیچ تصویری چنین شفاف و دلنشین و زنده نتوانیم بیابیم مگر در چهارگوشه کادر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان.

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به دبیری امیر مشهدی عباس که از اول تا ششم تیرماه سال ۱۴۰۱ با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود.

این جشنواره با حضور ۷۰ گروه نمایشی داخلی و خارجی برگزار می شود، ۵۰۰ اثر از گروه های نمایشی داخلی و خارجی به جشنواره ارائه شد که پس از داوری اولیه ۷۰ گروه نمایشی به این دوره از جشنواره راه یافتند.

در این دوره از جشنواره گروه های نمایشی از پنج کشور ایتالیا، یونان، ارمنستان، ترکیه و عراق حضور دارند و با دیگر راه یافتگان به این رویداد رقابت می کنند.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند