جشنواره

قاب های زیبا از زندگی در تئاتر معلولان

به گزارش باکس افیس ایران:  ششمین دوره جشنواره منطقه ای تئاتر معلولان «کاسپین» با حضور ۱۳ گروه نمایشی در بابلسر مازندران برگزار شد.

گروه استان‌ها: ششمین دوره جشنواره منطقه‌ای تئاتر افراد دارای معلولیت با عنوان کاسپین از یکشنبه در بابلسر آغاز شد و هنرمندان با ایفای نقش‌های خلاقانه به روایت تازه ای از برگ‌های زندگی دست زدند.

۱۳ گروه نمایشی از استان‌های مازندران، گیلان، گلستان، خراسان شمالی و سمنان پس از بازبینی آثار به این جشنواره راه یافتند.

«زهرا صدری» کارگردان نمایش گاو قنبر از گیلان که با همراهی بچه‌های مبتلا به سندروم دان و اوتیسم در این جشنواره شرکت کرده است، تئاتر را برای این بچه‌ها علاوه بر زندگی نوعی درمان دانست.

تئاتر درمانی افراد دارای معلولیت

وی این نمایش را حاصل تئاتر درمانی دانست و در عین حال تاکید کرد: معلولان نیازمند ترحم نیستند بلکه قصد دارند با نمایش استعدادها به جایگاه واقعی خود در جامعه برسند.

وی افراد دارای معلولیت را دارای استعدادهای خوب و برتر دانست و حمایت از ایده‌های آنان را ضروری دانست.

قاب های زیبا از زندگی در تئاتر معلولان/ گاهی به آسمان نگاه کن

تماشای نمایش «گاو قنبر» روایت فردی که برای رفتن به شهر مجبور است گاوش را با خود ببرد و ماجراهایی در این راه برای وی رخ می‌دهد و مخاطبان این اثر هنری به خوبی توانستند با نمایش ارتباط برقرار کنند.

«مریم ایگدری» کارگران نمایش برداشت آزاد نیز با همراهی هشت فرد دارای معلولیت این نمایش را در بخش صحنه‌ای شرکت داده است، گفت: جشنواره منطقه‌ای معلولان فرصتی است تا هنرمندان توانخواه نیز بتوانند استعدادهایشان را شکوفا کنند.

وی با اظهار اینکه معلولیت محدودیت نیست، تصریح کرد: این گونه جشنواره توانمندی‌های افراد دارای معلولیت را شکوفا می‌کند و اعتماد به نفس را بین آنها تقویت می‌کند.

جامعه معلول و توانخواه استعدادهای فراوانی دارند که بخشی از آن در جشنواره منطقه‌ای کاسپین در قاب نمایش به تصویر کشیده و روایت شد و این تلاش و خلاقیت از سوی داوران جشنواره نیز مورد ستایش قرار گرفته است.

«کمال الدین شفیعی» داور ششمین دوره جشنواره منطقه‌ای افراد دارای معلولیت تلاش‌های افراد معلول را در این جشنواره و خلق آثار نمایش درخور تحسین دانست و گفت: باید از روش‌های جدید هنرهای نمایش نیز در این جشنواره‌ها بهره گیری شود.

وی با عنوان اینکه متدهای جدید هنرهای نمایشی باید به هنرمندان منتقل و آموزش داده شود، گفت: استانداردهای نمایشی باید به مرور وارد فعالیت‌های هنری این افراد شود و از سوی دیگر برای ارتقای آن نیازمند نگاه علمی به جشنواره هستیم.

قاب های زیبا از زندگی در تئاتر معلولان/ گاهی به آسمان نگاه کن

 

وی در عین حال استعدادهای جامعه معلولان را بسیار بالا دانست و گفت: استعداد در این بخش از جامعه‌ی معلولان بسیار است و جای کار فراوانی وجود دارد، باید با شناسایی و آموزش این استعدادها پتانسیل‌های بالقوه جامعه معلولین را به بالفعل تبدیل کرد.

۱۳ نمایش در ششمین دوره جشنواره تئاتر معلولان در مازندران اجرا می‌شود و نمایش «بوی خوش رز» به کارگردانی ریحانه جباری توسط هنرمندان گلستان، نمایش «ازدواج مبارک» به کارگردانی سلیمه ذبیحی از خراسان شمالی و نمایش «آواز مرگ» به کارگرانی ابراهیم حسن زاده کاری از گیلان از جمله آثار است.

در بخش کودک و نوجوان، نمایش «سفر خربزه‌ای» به کارگردانی منیژه معصومی از مازندران، «گولهه بهار» به کارگردانی مرتضی زحمت کش از گیلان، «برداشت آزاد» به کارگردانی مریم ای گذری از گلستان و «خانه شیشه‌ای نوا» به کارگرانی سید جابر موسیقی از خراسان شمالی از دیگر آثار جشنواره است.

نمایش «نقاشی ریزه» به کارگردانی مهدیه عبداللهی توسط هنرمندان استان سمنان، نمایش «بوی خوش رز» به کارگردانی ریحانه جباری کاری از گروه تئاتر استان گلستان، نمایش» گاو مش قنبر» به کارگردانی زهرا صدری کاری از گروه تئاتر استان گیلان و نمایش «نگاتیو» به کارگردانی حسین غلامی توسط هنرمندان مازندرانی از دیگر نمایش‌های راه یافته به جشنواره است.

روز چهارشنبه ساعت ۱۰ در بخش کودک و نوجوان، نمایش اتل متل یه خرگوش به کارگردانی حسین حسام نژاد کاری از گروه تئاتر استان سمنان و هنرمندان گیلانی در بخش محیطی، نمایش گوله بهار به کارگردانی مرتضی زحمت کش و در ادامه ساعت ۱۵ در بخش صحنه‌ای، نمایش خانه به کارگردانی افسانه صادقی از استان مازندران و در بخش صحنه‌ای، نمایش بیا تا بگم رمپ چیه توسط هنرمندان مازندرانی به کارگردانی حسن دولت آبادی به روی صحنه می‌رود.

هنرمندان دارای معلولیت قلبشان همانند آسمان آبی صاف و بی ریاست و نیاز است بدون هرگونه ترحم پای هنرشان نشست و روایت‌هایشان از زندگی را تماشا کرد.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند