مهین جواهریان

برای تولید انیمیشن‌ های ایرانی بودجه نداریم

به گزارش باکس افیس ایران: مهین جواهریان گفت: اسپانسر‌های خصوصی از سرمایه گذاری برای تولید انیمیشن می‌ترسند و اسپانسر‌های دولتی هم می‌گویند بودجه نداریم.

مهین جواهریان کارگردان، تهیه کننده، مدرس و مولف در زمینه انیمیشن به مسائل روز انیمیشن پرداخت و گفت: ساخت انیمیشن بلند، بودجه و هزینه فراوانی را می‌طلبد که مشکل اصلی هم همین کمبود بودجه است. همچنین موضوعات زیادی در ادبیات داریم که می‌توانند به فیلم تبدیل شوند. خیلی وقت‌ها فیلم‌های سینمایی ساخته شده حتی در دیزنی هم از ریشه‌های داستان ادبیات ایران گرفته و پروش داده شده اند.

این کارگردان درباره مشکلات موجود در ساخت انیمیشن مطرح کرد: به لحاظ ادبیات بسیار قوی هستیم؛ نیروی کار جوان هم داریم که بسیار کارآمد و ماهر هستند؛ منتهی امکانات کافی نیست، زیرا خرید امکانات هم بودجه زیاد می‌خواهد و موضوع اصلی برای ساخت فیلم‌های بلند همین تامین بودجه و اسپانسر‌ها هستند. فکر می‌کنم اسپانسر‌های خصوصی از سرمایه گذاری می‌ترسند و اسپانسر‌های دولتی هم می‌گویند که بودجه لازم را نداریم.

وی ادامه داد: گا‌ها یک انیمیشن سینمایی را دو ارگان به صورت مشترک با هم می‌سازند، چون بودجه‌ی مورد نیاز زیاد است و هیچ ارگانی نمی‌تواند به تنهایی هزینه پروژه را تامین کند. همه آرزوی رسیدن به خودکفایی را دارند، ولی مشکل بودجه را باید از ارگان‌ها که وظیفه تامین آن را برعهده دارند جویا شد. وظیفه تهیه و تولید به عهده کارگردان هاست که بیشتر به شرایط اقتصادی جامعه باز می‌گردد.

جواهریان با اشاره به انواع مختلف انیمیشن، درباره رقابت ایران با دیگر کشور‌ها در این زمینه گفت: به طور کلی انیمیشن سه شاخه اصلی دارد؛ بلند یا سینمایی، نیمه بلند یا سریال و انیمیشن کوتاه که هر کدام وظایف مشخصی دارند. انیمیشن کوتاه، یل بسیار طولانی در جهان دارد در نتیجه انیمیشن‌های ایرانی با دیگر کشور‌ها رقابت و در خیلی از مواقع، جوایز را کسب می‌کنند. در زمینه سریال‌ها و سینمایی هم بودجه کافی نیست، که اگر باشد و مقدار بودجه خوبی در اختیار بگذارند، تولیدات این بخش‌ها هم می‌توانند در این رقابت حاضر شوند.

وی در پایان درباره جدیدترین کار هنری خود بیان کرد: یک کار جدید را شروع کرده ام که بر خلاف دیگر کارهایم که شاد و مفرح بودند، این کار درباره کودکان و علی الخصوص کودکان کار است که طبعا شاد نخواهد بود.


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند