تالار اندیشه حوزه هنری

آغاز جشنواره مردمی فیلم عمار

به گزارش باکس افیس ایران: آیین افتتاحیه دوازدهمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار شامگاه ۱۸ آذر ماه با قرائت قران توسط میلاد حبیبی، نویسنده و شاعر در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

پس از پخش کلیپ سلام دوازدهمین جشنواره عمار و یا دعوت محمدرضا شهبازی مجری برنامه، مادر شهیدان خالقی پور برای سخنرانی روی سن حاضر شد.

مادر شهیدان خالقی پور گفت: این جشنواره ۱۲ سال برقرار است من ۱۱ سال در خدمت شما بودم هر سال با حاج آقا می آمدم اما چهارسالی است حاج اقا به پسرهای شهیدم پیوستند و امیدوارم من هم به آنها بپیوندم. جای خیلی از خانواده‌ها اینجا خالی ست. ننه عصمت دستکش می بافت برای سربازان و فیلمسازان. ننه سکینه که نان پخت برای بچه های بسیجی. آرزو می کنم قدم های عوامل جشنواره در این راه استوار باشد.

وی افزود: امسال علاوه بر شهدا هشت سال دفاع مقدس، بیشتر با دانشمندان هایمان کار داریم. انها آبروی مملکتمان و سرمایه های ما هستند. بچه های من در عملیات مرصاد شهید شدند اما به گرد پای این دانشمندان ما نمی رسند. هنوز جنگ تمام نشده. جنگ ادامه دارد. در هشت سال دفاع مقدس دنیا با ما جنگ داشت الان هم همین طور است.

وی خاطرنشان کرد: ما یک سردار سلیمانی را از دست ندادیم ما هزاران سلیمانی داریم و مادران دارند سلیمانی هایی زیادی را پرورش می دهند. امیدوارم که فیلمسازانمان از شهدای هسته ای هم فیلم بسازند. به خانواده‌های این شهیدان تبریک می گویم دلم نمی آید تسلیت بگویم چرا که تسلیت برای مرده است.

در ادامه این برنامه با حضور خانواده شهید امنیت شهید احمد حبیبی فر و هیات داوران بخش فیلمنامه، برگزیدگان این بخش تقدیر شدند.

در بخش «فیلمنامه»، هیئت داوران دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار لوح افتخار این بخش را به اثر «توتا» به نویسندگی «محمد صبوحی» به دلیل «پرداختن به مشکلات سیستان بلوچستان در قالب داستان» و اثر «سه خواهر» به نویسندگی «محبوبه معراجی پور» به دلیل «موضوعی بکر، نگاهی نو به مفهوم بلا زدگی در سرنوشت خانواده» و فانوس این بخش را نیز به اثر «پروانه» به نویسندگی «حسین جعفری» به دلیل «پرداختن به حماسه سوسنگرد و مسأله زن در انقلاب اسلامی» تقدیم کرد.

در ادامه این قسمت، برگزیدگان بخش پویانمایی دوازدهمین جشنواره عمار نیز معرفی شدند.

در بخش مسابقه «پویانمایی»، داوران جشنواره متشکل از محمد سرشار، مصطفی حسن آبادی و فرهاد عظیما ضمن تقدیر از اثر «جهادگران آسمانی» به کارگردانی «مجید محمودی» و اثر «چهارگوش» به کارگردانی«حامی رسولی»، لوح افتخار این بخش را به علت «شجاعت در پرداختن به موضوع علمی و تخیلی درباره ی آینده ایران» به اثر «کاوه و کشتی فضایی» به کارگردانی «حسین حسن نژاد» اهدا کرد. فانوس این بخش نیز به اثر «پیش از بهشت» به کارگردانی «احمد حیدریان» به علت «آفرینش اثری جهانی با نگاهی شاعرانه به مسئله فلسطین» تقدیم شد.

در ادامه این آیین، در بخش مسابقه «نماهنگ»، داوران جشنواره متشکل از هادی آرزم، محمد مهدی سیار، مهدی نقویان و محمد حسین زاده، ضمن تقدیر از اثر «حس هشتم» به کارگردانی «سجاد معارفی» و با بازی درخشان بازیگر کودک «النا حکیم زاده» لوح افتخار این بخش را به علت «ایجاز در بیان و روایت استعاری، انتخاب هوشمندانه موسیقی و دستیابی به تکنیک اجرای مطلوب» به اثر «ابراهیم درآتش» به کارگردانی «آرش آقاجانی» و اثر «ایرانیوم» به کارگردانی «سیدمهدی کرباسی» به علت «جسارت در انتخاب سوژه، نگاه جامع نگر و بیان هنرمندانه» اهدا کرد.

همچنین فانوس این بخش نیز به اثر «روز انتخاب» به کارگردانی «رضا ثقفی» به علت «نقد سیاسی اجتماعی به زبان مخاطب نوجوان، تنوع در سبک ها و سازهای موسیقی و استفاده از طنز و فضای فانتزی در فرم اثر» تعلق گرفت.

در این بخش، جایزه ویژه دستاورد هنری نیز توسط هیئت داوران به دلیل خلق اشعار و ترانه های ارزشمند و جریان ساز در سال های اخیر به قاسم صرافان اهدا شد. قاسم صرافان در این دوره جشنواره عمار نیز شعر دو اثر «انتخاب» و «ایرانیوم» را سروده بود.

در بخش دیگری از جشنواره به تقدیر از مهندس نوید نجات بخش، مدیرعامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت اصفهان و راوی کتاب «تندتر از عقربه ها حرکت کن» اختصاص داشت، با حضور خانواده مهدی فخری زاده فرزند دانشمند شهید محسن فخری زاده، نشان استقلال جشنواره عمار به مهندس نجات بخش اهدا شد.

نوید نجات‌بخش مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان بهیار صنعت سپاهان در سخنانی با بیان‌اینکه سال ۱۳۷۵ با معدل ۱۴/۵ از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌ام، گفت: چهارمین شرکت در سطح دنیا هستیم که محصولات دانش‌بنیان در حوزه خود تولید می‌کنیم.

وی با اشاره به تولید ۱۲۰ محصول دانش‌بنیان در شرکت بهیار صنعت سپاهان افزود: امروز با همکاری ۱۴۵ نفر از همکارانم در شرکت دانش بنیان با بیش از ۱۲۰ محصول مختلف خدمت‌رسانی می‌کنیم.

نجات بخش با طرح سوالی درخصوص اینکه چرا تولید در کشورمان با همه‌ی زحمت‌هایی که کشیده شده است هنوز راه نیفتاده است، اظهار داشت: نگاه دقیق به این موضوع می‌تواند راه‌گشا فعالیت‌های بعدی ما باشد.

وی با تاکید براینکه در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم، گفت: دفاع مقدس الگویی برای فعالیت‌های امروز است. اول انقلاب عراق به ایران حمله کرد و ۴۰ کشور پشت سر او ایستادند درحالی که ما نیروی کارامدی آماده جهت دفاع از کشور نداشتیم اما یک‌سری جوان امدند و ایستادند و معتقد بودند خرمشهر ناموس است.

نجات‌بخش تصریح کرد: امروز نیز در جنگ اقتصادی هستیم اما راه دفاع از نوع فرمول اقتصادی نیست بلکه از نوع دفاع از خرمشهر است. همانطور که در جنگ هشت ساله با فرمول نظامی نمی‌شد در برابر دشمن ایستاد در این زمینه نیز با فرمول اقتصادی نمی‌توان پیش رفت.

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان بهیار صنعت سپاهان تصریح کرد: به‌عنوان نمونه در مسأله کرونا شاهد یک جنگ بودیم و خرید واکسن برای کشورها معضل شد و اگر متکی بر دانش و تولید داخل نمی‌شدیم قطعأ مشکل چندبرابری داشتیم.

وی خیل عظیم دانشجویان، دبستانی‌ها و دبیرستان‌ها را سرمایه‌های کشور دانست و تاکید کرد: ما خیل عظیمی از لشکر علمی را در دانشگاه‌ها داریم درحالی که شاهدیم گفته می‌شود در کشور کار نیست و این آدرس اشتباه دادن است.

نجات بخش با تاکید بر اینکه با توجه با ظرفیت‌های کشور هرگونه حرف ناامیدانه زدن بازی در زمین دشمن است، گفت: دنیای سرمایه‌داری اجازه رشد نمی‌دهد اما به‌عقیده‌ی ما امروز با جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی است که دارای هویت می‌شویم؛ هویت یعنی همه چیزهایی که ساخته‌ایم. به‌نظرم خداوند ساختار کشورمان ایران را برای توسعه خلق کرده است. توسعه کار فنی نیست بلکه به موضوعات اجتماعی مربوط است.

نجات‌بخش به شکل‌گیری اعزام نیروهای رزمنده دوران دفاع مقدس در مساجد اشاره کرد و تصریح کرد: باید همانند اعزام رزمنده‌ها به جبهه برای کشور ظرفیت‌سازی کنیم چراکه معادله اقتصادی امروز ما معادله خرمشهری است. آن‌چیزی که لازم است عزم و اراده‌ی جوانان است که برای حرکت در راه هویت خودشان دلشته باشند که در انقلاب اسلامی وجود دارد.

در ادامه این آیین، پس از اجرای گروه سرود «ایرانیوم»،در بخش ویژه این آیین، با حضور خانواده شهید صاحب هنر و استاد مازیار بیژنی، جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» به میکائیل براتی، طراح و گرافیست دهه هفتادی تقدیم شد.

میکائیل براتی بعد از دریافت جایزه ویژه «دستکش ننه عصمت» در سخنانی گفت: من کلا خیلی استرسی نیستم. تا امروز ماجرای دستکش ننه عصمت را نمی دانستم ولی وقتی امروز آن را فهمیدم هل شدم.

براتی تصریح کرد: لازم است درباره کارهایم این توضیح را بدهم و آن این است که آنچه که شما با آن ارتباط برقرار کرده اید محتوای کار است و من فقط آن را کشیده ام. این محتوا حاصل زحمات کل گروه “سه در چهار” است که مدیریت آن به عهده ی آقای علی حیاتی است. در حقیقت این جایزه به دوستان اتاق فکر استودیو سه در چهار تعلق دارد که در واکنش نسبت به موضوعات مختلف به طور ضربتی وارد عمل می شوند و اگر آقای حیاتی نبودند من هم در اینجا نبودم.

پاسداشت مرحوم محمدسرور رجایی؛ راوی نهضت جهانی انقلاب

در بخش دیگری از آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره عمار، بعد از اجرای گروه سرود میثاق(افغانستانی های ساکن ایران)، آیین پاسداشت مرحوم محمدسرور رجایی با حضور علیمحمد مودب، نویسنده، شاعر و مدیر شهرستان ادب برگزار شد. مرحوم رجایی بیست سال آخر عمر با برکتش را صرف جمع آوری اطلاعات و خاطرات مربوط به شهدای ایرانی جهاد افغانستان و شهدای افغانستانی دفاع مقدس کرد.

«از دشت لیلی تا جزیره مجنون» خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس، «ماموریت خدا» هفت روایت از احمدرضا سعیدی شهید ایرانی جهاد اسلامی افغانستان و کتاب «در آغوش قلبها» اشعار و خاطرات مردم افغانستان از امام خمینی آثار منتشرشده از مرحوم رجایی‌ است. مرحوم رجایی عضو هیأت تحریریه مجله‌های سوره و راه نیز بود و ده‌ها مقاله یادداشت و گزارش درباره روابط فرهنگی ایران و افغانستان از او به یادگار مانده است.

علیمحمد مودب در این بخش در سخنانی درباره مرحوم رجایی گفت: هر آدمی یک قصه ای دارد. قصه ی رجایی، قصه درختی است که وقتی زمینش را از دست داد، به آسمانش چنگ زد. وقتی وطنش را از دست داد، وطنش را ساخت. بعضی ها تا عرصه برایشان تنگ می شود، به ریشه‌هایشان پشت پا می زنند. ولی رجایی همه سختی ها را تحمل می کرد. وقتی برای مصاحبه درباره یک شهید می خواست از تهران به کرج برود، چون باید از یک استان به استان دیگر می رفت، به دلیل اینکه مهاجر بود، رنج می کشید ولی محکم بر سر عهد خود باقی ماند و دست از وطن فرهنگی‌اش نکشید.

وی افزود: مرحوم رجایی ما را یاد سنگرسازان بی سنگر می‌انداخت، در خیلی از حوزه‌ها خط ایجاد می کرد در حالی که خودش داخل بازی نبود. مدیر فرهنگی بود اما دفتر نداشت. در حاشیه ی شهر ساکن بود و بچه هایش هنوز با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند. با همه مشکلاتی که یک آدم مهاجر دارد برای کودکان مهاجر افغان مجله باغ را منتشر می کرد. خانه اش، خانه ی بسیاری از مهاجران بود. برای وطن فرهنگی اش که انقلاب اسلامی و شهدا بودند یک تنه می جنگید. با تمام وجود از اعتقادات ش نگهبانی و حراست می کرد و در نهایت به تبار مقدس امام و شهدا پیوست.

در ادامه آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور هیئت داوران و والدین شهید مصطفی احمدی روشن، برگزیدگان بخش برنامه تلویزیونی معرفی و تقدیر شدند.

در بخش مسابقه «برنامه تلویزیونی»، هیئت داوران جشنواره، سید محمدعلی(اقبال) واحدی، علی فروغی، یاسر قدسی و یاسر جلالی، در بخش برنامه تلویزیونی ترکیبی، لوح افتخار این بخش را به اثر «حبیب نخلستان» به تهیه کنندگی «علی گلشاهی» به دلیل «نوآوری، سادگی، تناسب دکور و محتوا» و همچینن فانوس این بخش را به دلیل «محتوای غنی، محل تولید و فرم برخواسته از محتوا، حضور درست مردم و توجه به زیبایی های بصری فرهنگ اصیل اسلامی» به اثر «شب‌های پرستاره» به تهیه کنندگی «سید صدرا میرئی» اهدا کرد.

سیدصدرا میرئی بعد از دریافت جایزه حود در سخنانی کوتاه با تشکر از بنیاد حیات طیبه گفت: چون موضوع برنامه ما با محوریت لشکر ۱۷ علی‌بن ابی‌طالب است، این جایزه را به مادر شهید زین‌الدین تقدیم می‌کنم که ان شالله دعاگو باشند تا بتوانیم در جنگ روایت‌ها سربلند باشیم.

هیئت داوران در بخش کلیپ، آیتم و موشن گرافیک نیز لوح افتخار این بخش را به اثر «داستان صندوق ها» به کارگردانی «آرش آقاجانی» به دلیل«خلاقیت و نوآوری در پرداخت موضوع تکرار شونده» و اثر «ورزش برای مردم» به کارگردانی «سید سجاد قافله باشی» به دلیل«نگاه متفاوت به مقوله ورزش و قهرمان های واقعی، بیان ساده، روان و جذاب» و فانوس این بخش را هم به دلیل «محتوای پیش برنده، ریتم بالا و جذابیت هنری و فنی» به اثر «عاشق شوید» به کارگردانی مشترک «علی حسین و حنیف رحیمی» تقدیم کرد.

همچنین هیئت داوران جشنواره، در بخش گزارش خبری لوح افتخار این بخش را به اثر«مثبت کاذب» به کارگردانی «زهره بیادی» به دلیل«سوژه جسورانه، پژوهش خوب، فراگیری، و روشنگری» و فانوس جشنواره را به دلیل«سوژه، روایت عالی و موجز و لحن درست» به اثر «ثروت‌های رهاشده» به کاگردانی «مریم تکافی» اهدا کرد.

در ادامه این قسمت، برگزیدگان بخش مسابقه «فیلم ما» معرفی و تقدیر شدند.

در بخش «فیلم ما»، هیئت داوران جشنواره متشکل از معین عارفی، محمدحسن یادگاری، محمد ساسان، امیر جلیل نژاد و رضا حاتمی وفا لوح افتخار این بخش را به دلیل «پژوهش و پیگیری خوب و استفاده از آرشیو مناسب، توسط گروهی نوجوان،با وجود سختی دسترسی به محیط نظامی» به اثر «نبرد البرز» به کارگردانی «محمد جواد توکلی » اهدا کرد. در این بخش، هیئت داوران جشنواره، اثری را شایسته دریافت فانوس ندانست.

محمدحسن یادگاری عضو هیئت داوران بخش «فیلم‌ما» پس از اهدای جوایز برگزیدگان این بخش در سخنانی گفت: «فیلم ما» مثل ضربه زدن به میز است. بچه‌های فیلم‌ساز در این بخش برای اولین بار دست به دوربین می‌شوند و قلم می‌زنند که قابل تقدیر است.

وی افزود: به‌نظر هیئت داوران در بخش فیلم ما همه اثار دوستان قابل تقدیر بودند اما محدودیت برای ما وجود داشت. مهم حمایت از این دوستان بود که هر کدام‌شان توانستند یک استعداد خود را در عرصه فیلم‌سازی به ظهور برسانند.

پایان بخش آیین افتتاحیه دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار به پخش فیلم سینمایی «فرزند صبح» به کارگردانی بهروز افخمی اختصاص داشت.

گفتنی است از ۱۹دی الی ۲۳دی اکران‌های مرکزی دوازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار در سینمافبسطین و به صورت مجازی در سایت عماریار Ammaryar.ir به نمایش درمی آیند.

 


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند